Rozvoj reči u bábätka

Kedy vlastne bábätko začína rozprávať? Všímajte si rozvoj reči a prvé snahy o slová, ale hlavne sa s ním rozprávajte už od narodenia.

Od džavotania k prvým slovám

Keď má 2 mesiace:

Je to dialóg samohlások „aaa“, „eee“ : bábätko vokalizuje. Potom príde z hĺbky hrdla „rrr“: laloce.

Keď má 4 mesiace:

Keď ho podpichujeme, pridávajú sa výbuchy smiechu. Je to krásna chvíľa, počuť ho smiať sa!

Keď má 6 mesiacov:

Už vyslovuje niekoľko slabík za sebou: „da-da-da“, „ge-ge-ge“.

Keď má 7 mesiacov:

Džavoce: spája dokopy všetky slabiky, ktoré pozná, a moduluje tón a silu… Len pre potešenie ako vtáčik, čo si pospevuje na slniečku. Niekedy budete mať dojem, že vám chce vyrozprávať všetky tajomstvá sveta.

Keď má 9 mesiacov:

Konečne vysloví svoje prvé „ta-ta“, „ma-ma“, až vám vystúpia slzy do očí. Ale počuť aj “ba-ba“, „da-da“… Volá vás? Nie, je to len šťastná náhoda. Určite s radosťou zopakujete slová tata a mama. Dieťa vníma vašu hrdosť a priradí tieto slabiky osobám, ktoré sú jeho rodičia.

Keď má 12 mesiacov:

To je vek, keď sa začínajú objavovať prvé slová. Už majú zmysel a budú sa opakovať pri rovnakom predmete alebo v rovnakej situácii, „hav-hav“ je pes, „brmbrm“, „toto“ je auto…

Rozprávajte sa s ním už v kolíske

Vravíte, že vaše bábätko je ešte príliš malé a nerozumie, čo mu hovoríte? Omyl! Deti rozumejú oveľa viac, ako by sme si dokázali predstaviť, aj keď ešte nerozprávajú. Preto sa prihovárajte svojmu bábätku. Tým, že vás počúva, sa učí aj dešifrovať vaše posolstvá. Nahromadí si slová a tiež bude chcieť hovoriť. A keď bude počúvať spev, objaví potešenie aj z neho. Urobte z rozhovoru vzájomné potešenie a vaše dieťatko bude mať väčšiu motiváciu naučiť sa hovoriť.

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe