Niekoľko základných rád pre správny pohybový vývin dieťatka.

Väčšina obáv aj príprav zrejme smerovala na pôrod, ale čo teraz; po pôrode? Veľa vecí zvládne mamička inštinktívne, ale pripájam niekoľko tipov z hľadiska mojej profesie a vlastných skúseností, ktoré by vám mohli pomôcť sa lepšie zohrať s bábätkom a prežiť prvé chvíle v čo najväčšej pohode.

Adaptácia bábätka na nové prostredie

Bábätko sa musí po pôrode adaptovať na nové prostredie. Vyrovnať sa s novými skutočnosťami ako je svetlo, chlad, gravitácia, zvuky, musí samo vylučovať, jesť, zrazu nie je stále pri matke, okolo neho je veľký priestor a pod., čo môže vyvolávať stres a môže byť nepokojnejšie, horšie papať, či spať. Dajte bábätku čo najlepšie podmienky na túto adaptáciu.

Manipulácia s bábätkom

Obrovský vplyv na spokojnosť dieťatka ako aj kvalitu pohybového vývinu má správna manipulácia. Spočítajte si, koľko krát za deň dieťatko dvíhate, pokladáte, otáčate. Dieťa si to všetko ukladá do mozgu a dostáva tým príklad, ako by to malo robiť raz ono samo. S tým vám môžu pomôcť nižšie uvedené zásady.

Kľudne, pomaly a pokojne. Nervový systém je ešte nezrelý, je treba ho nechať trochu zorientovať sa, a teda treba na bábätko ísť pomaly a trpezlivo.

Nedržať malé bábätko vo zvislej polohe. Svaly a chrbtica na to ešte nie sú pripravené. Je veľa polôh, v ktorých sa dá dieťatko držať napr. klokan, koníček (aktívne polohy) alebo tigrík a bočné klbko (relaxačné polohy), ktoré vývin krásne podporia.

Striedať ruky. Dôležité je aby sme dieťatku umelo nevytvorili preferenciu jednej strany.

Nechytať dieťatko za krk, pretože to dráždi nezrelý nervový systém a záklon hlavy.

Umelo dieťatko neposadzovať. Neodporúčajú sa hojdacie lehátka, dlhý pobyt vo vajíčku, obkladanie vankúšmi a pod.. Sedieť by sa malo naučiť prirodzene a samo.

Verím, že aspoň týchto niekoľko základných tipov vám uľahčí začiatky s dieťatkom tak, aby to bolo pre rodičov aj bábätko čo najpríjemnejšie.

 

Prajem vám veľa radosti a úspechov s vaším dieťatkom.

Mgr. Katarína Šulavíková – FyzioKatka

FBhttps://fyziokatka.webnode.sk

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe