Vývoj klenby chodidla

Vývoj chodidla

Bábätká prichádzajú na svet s plochými chodidlami. Časom sa im klenba chodidla vytvaruje a len niektorým zostanú ploché nohy aj naďalej. Keď dieťa behá naboso, má voľnejší pohyb a takto vykonávané cvičenia mu pomôžu pri vývoji klenby chodidla. A pritom je obohacujúce, keď môže objavovať svet bosými nohami: mäkkosť koberca, chlad dlažby, šteklenie trávy alebo piesku…

Detské nôžky

Všetky tieto pocity, ktoré poznáte a vidia sa vám obyčajné, musí vaše dieťa ešte len objaviť! Ak sa vám zdá, že klenba chodidla nie je v poriadku a vaše dieťa chodí so špičkami príliš stočenými dovnútra, je veľká nádej, že sa tento problém napraví sám. Ak sa stav nelepší, je vhodné navštíviť lekára čo najskôr, aby ste mali istotu, že je všetko v poriadku. Ak bude potrebná korekcia, treba ju vykonať odborne. Zvyčajne sa na to využíva sadra. Čím skôr sa prípadný problém rieši, tým je menší a ľahšie odstrániteľný.

Nohy bábätka sú mierne zakrivené do “O”, ale to je úplne normálne. Ešte viac sa to zvýrazní, keď vaše dieťa začne chodiť. Bude totiž klásť nohy ďalej od seba, aby lepšie udržalo rovnováhu. Budete sa lepšie cítiť, keď budete uistená, že tento vzhľad sa zmení pred dovŕšením troch rokov života.

Možné problémy

Platí, že máloktoré bábätko má rovnaké záhyby na oboch stehnách. Ak sú však nápadne asymetrické, hlbšie alebo väčšie na jednej strane, nezaškodí skontrolovať, či netrpí vrodenými chybami bedrového kĺbu, pri ktorých bedrová jamka nie je dostatočne hlboká, aby do nej zapadol stehenný kĺb.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe