V nasledujúcich riadkoch sa dozviete odpovede na najčastejšie kladené otázky, informácie o detailoch zloženia materského mlieka, o spustení i udržaní laktácie v podmienkach predčasného pôrodu, ako aj o začiatkoch dojčenia po ňom, napr. až v domácom prostredí, proste o tom, ako by mala výživa predčasniatok vyzerať.
Výživa predčasniatok – najčastejšie otázky
Materské mlieko je nenahraditeľné – je to kokteil namiešaný priamo pre potreby a požiadavky každého bábätka. V prípade predčasniatok má však enormne veľký význam, keďže telo matky reaguje na predčasný pôrod rovnako aj tvorbou materského mlieka, ktoré zohľadňuje tento “šok” pre dieťatko v podobe dôležitých látok a živín nevyhnutných pre všetky orgány.
Prečo je dôležité materské mlieko pre predčasne narodené dieťa?
Nezrelé dieťa má nezrelý aj imunitný systém. V kolostre, tzv. počiatočnom mlieku matky, dieťa dostáva množstvo protilátok a imunitných buniek, ktoré znížia výskyt a závažnosť infekcií. Materské mlieko je živá substancia. Jedna kvapka materského mlieka obsahuje 4500 buniek, najmä bielych krviniek a ostatných imunologicky aktívnych buniek, zároveň sa v ňom nachádza veľa bezpečných „dobrých“ baktérií, ktoré sa „ubytujú natrvalo“ v čreve dieťaťa, osídlia ho, vytvoria správne fungujúci mikrobióm (črevnú flóru) a nedovolia tam nebezpečným baktériám rásť a škodiť detskému organizmu. Tieto bezpečné baktérie tak správne stimulujú imunitný systém nezrelého alebo chorého dieťaťa.
V čom spočíva preventívna funkcia materského mlieka vo výžive predčasniatok?
V materskom mlieku dodáva matka dieťaťu imunoglobulíny – protilátky, ktoré by mu v prípade pôrodu v termíne dodávala cez placentu posledné týždne pred jeho príchodom na svet. Tieto imunoglobulíny chránia bunky tráviaceho traktu pred kontaktom a prienikom infekcie. Práve nezrelé deti, ktoré dostávajú materské mlieko, majú 6 až 10-krát nižší výskyt infekcie nezrelého čreva – nekrotizujúce enterokolitídy (NEC). Veľmi nezrelé deti, ktoré dostávajú materské mlieko, skôr tolerujú plný enterálny príjem (plnohodnotná tekutá strava) a nemusia tak dostávať živiny do žily prostredníctvom infúzií. Materské mlieko pomôže črevu nezrelého dieťaťa dozrieť. Obsah tráviacich enzýmov v materskom mlieku nahrádza zatiaľ chýbajúce enzýmy v nezrelom čreve.
Materské mlieko má laxatívny účinok – pomáha nezrelému dieťaťu s vyprázdnením hustej väzkej smolky – prvej stolice dieťaťa.
Dieťa kŕmené materským mliekom má taktiež lepší vývin nervových a poznávacích funkcií. Táto výživaDojčenie je dôležité aj pre vytvorenie vzájomného silného citového puta medzi matkou a dieťaťom. V materskom mlieku sa nachádza vysoký obsah omega-3-nenasýtených mastných kyselín. Tieto omega-3-mastné kyseliny majú význam pre správne dozretie sietnice oka a správny vývin mozgu. S tým súvisí aj ochrana sietnice u ťažko nezrelých detí a nižšie riziko retinopatie nedonosených (ochorenie sietnice oka).
Ako a kedy iniciovať laktáciu po predčasnom pôrode?
V prípade pôrodov v termíne by malo byť dieťa priložené na prsník počas prvých 2 hodín po pôrode. Po predčasnom pôrode, keď novorodenec nemôže byť priložený na prsník, je potrebná iniciácia laktácie odstriekavaním materského mlieka manuálne alebo odsávačkou. Materské mlieko je najlepšou výživou nedonosených detí a má veľký vplyv pri ich náročnom a krehkom štarte do života. Väčšina predčasniatok je však kvôli svojmu závažnému zdravotnému stavu kŕmená najskôr nozogastrickou sondou a dôležitú úlohu v prvých dňoch pri rozbehnutí laktácie u mamy zohráva práve odsávačka materského mlieka.
Odsávanie by malo začať počas prvých hodín po pôrode a malo by napodobňovať spôsob dojčenia donoseného dieťaťa, preto sa odporúča frekvencia odsávania 8 až 12-krát za deň s použitím nemocničnej dvojfázovej elektrickej odsávačky (s cyklickým striedaním rýchleho stimulačného a pomalého odsávania).
Pravidelné odsávanie stimuluje produkciu prolaktínu – hormónu, ktorý je zodpovedný za množstvo vytvoreného materského mlieka. Výskumom bolo dokázané, že stupeň vyprázdnenia prsníka je zásadným stimulom pre ďalšiu produkciu materského mlieka a úspešné udržanie laktácie.
Skoré a časté odstriekavanie je zásadné pre úspešné naštartovanie a udržanie adekvátnej produkcie materského mlieka. Preto je každej mamičke po predčasnom pôrode odporúčané, aby si na oddelení zapožičala elektrickú odsávačku, ktorá napodobňuje vzorec kŕmenia novorodenca – striedaním rýchleho stimulačného satia a hlbokého satia s dlhšími prestávkami.
Ako sa dá udržať laktácia, ak dieťa ešte nemôže byť dojčené?
Skin-to-skin – kontakt koža na kožu alebo tiež klokankovanie prináša viacero výhod ako pre dieťa, tak pre matku. Klokankovanie zvyšuje produkciu mlieka u matiek, zlepšuje sa prechod dieťaťa na dojčenie a predlžuje sa celková doba dojčenia. Skin-to-skin kontakt zároveň znižuje stres matiek, pomáha zlepšiť momentálny klinický stav dieťaťa, zlepší sa mu saturácia, akcia srdca, znížia sa epizódy apnoe (prerušenie pravidelného dýchania), kontakt koža na kožu vedie k zlepšeniu psychomotorického vývoja detí.
S postupným vývojom a silnením sacieho reflexu sa dieťa samo dokáže presunúť z polohy pri klokankovaní na prsník a skúša sať. Vtedy olizuje bradavku, stimuluje u matky tvorbu mlieka. Pri nenutritívnom satí (neslúži na nakŕmenie dieťaťa) si matka prikladá dieťa v čase kŕmenia na prsník predtým vyprázdnený elektrickou odsávačkou. Dieťa je priložené skin to skin na prsník, na ktorý matka manuálne vytlačila kvapku mlieka. To motivuje dieťa k začatiu satia, umožňuje mu ochutnať materské mlieko, zoznamovať sa s prsníkom počas kŕmenia nazogastrickou sondou. Nenutritívne satie na prsníku zlepšuje prechod na dojčenie s postupným začatím nutritívneho satia, cieľom ktorého je výsledné nasýtenie dieťaťa.
Nenutritívne satie sa tak plynule mení na satie nutritívne. Dieťa by malo mať možnosť byť priložené na prsník vždy, keď ukazuje prejavy hladu a matka môže byť prítomná, bez ohľadu na to, či je jeho čas kŕmenia. Časté prikladanie dieťaťa na prsník zlepší zároveň aj jeho schopnosť sať.
Dojčenie je fyziologické aj pre predčasne narodené deti. Skoré a časté prikladanie na prsník zvyšuje možnosti dieťaťa byť úspešne dojčené. Pripravenosť na dojčenie totiž nie je určená gestačným vekom, ani jeho hmotnosťou. Niektoré predčasne narodené deti majú schopnosť začať s dojčením medzi 28. – 30. gestačným týždňom.
Je možné, aby predčasne narodené deti boli dojčené alebo kŕmené materským mliekom pri prepustení z nemocnice?
Dojčenie nezrelých detí predstavuje veľkú výzvu pre matku aj pre zdravotnícky personál. U matky obávajúcej sa o život a budúcnosť svojho dieťaťa nie je jednoduché začať a udržať laktáciu. Individuálna a trpezlivá podpora sestier, laktačných poradcov a rodiny je nevyhnutná.
Profesionálne odsávačky, ktoré najviac simulujú dojčenie, pomáhajú rozbehnúť a udržať laktáciu. Je to veľmi dôležité a pri následnom prechode na dojčenie vo chvíli, keď to zdravotný stav bábätka dovolí. S postupným dozrievaním predčasne narodeného novorodenca sa totiž zlepšuje aj jeho schopnosť sať.
Dojčené bábätká sú v porovnaní s deťmi kŕmenými z fľaše klinicky stabilnejšie (pravidelná frekvencia srdcovej činnosti, dýchania, stimulácia centrálnej nervovej sústavy atď.). Nenutritívne satie sa postupne mení na satie nutritívne, s výsledným nakŕmením dieťaťa na prsníku. Skúsenosti dokazujú, že aj nezrelé dieťa môže byť pri / po odchode domov plne dojčené.
Telefón: +421 948 129 985
E-mail: [email protected]
Facebook: facebook.com/nasmalicek/
Instagram: instagram.com/malicek.sk/
Web: www.malicek.sk
Email: [email protected]
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.