S každým obdobím prichádza niečo nové. Ešte pred pár rokmi bolo zavádzanie príkrmov jasne nastavené a všetky vtedajšie mamičky postupovali takmer rovnako. Zemiak, mrkvička, brokolica. Dnes sa však odporúča postup trochu iný, rovnako ako aj kombinácie.
Prvé príkrmy – obedy
Čas zavádzania príkrmov ostáva rovnaký. Plne dojčené deti by mali dostať prírkmy od ukončeného 6. mesiaca. Deti, ktoré sú kŕmené mliekom umelým by mali začať dostávať pestrú stravu od ukončeného 4. mesiaca. Zavádzanie príkrmov by malo byť stále v pomalom tempe podľa toho, ako dieťaťu chutí. Úlohou nie je napchať dieťa plnou miskou hneď v prvý deň. Na začiatok stačí bohate aj jedna lyžička.
Zemiak, mrkva ako prvý príkrm?
Ešte nedávno sme všetci kŕmili deti mrkvičkou či zemiakom. Dnes sa však odporúča miesto mrkvy dať ako prvú cuketu alebo tekvicu, napr. maslovú alebo hokkaido. Jednak sú cuketa a tekvica viacej vodnatejšie, čo je po mlieku pre dieťa lepšie stráviteľnejšie a viac podobné tekutej sladšej chuti mlieka. Tiež sa viac odporúčajú aj kvôli nižšiemu výskytu alergénov.
Tekvica a cuketa
Obidve suroviny sú ľahšie stráviteľné. Obidve majú sladšiu chuť, čím sú pre dieťa ako prvý príkrm atraktívnejšie. Ich zloženie malému telíčku dodá všetko potrebné.
Tekvica, či už maslová alebo iná, obsahuje až 90 % vody, vitamíny A, B, C, E a K, sodík, draslík, selén, zinok, železo. Poskytuje dostatok vlákniny a tiež nenasýtené mstné kyseliny.
Cuketa rovnako ako tekvica obsahuje 90 % vody, vitamíny A, B a E a aj horčík, vápnik, železo, zinok, kyselinu listovú.
Vždy po 3 dňoch zmeňte potravinu
Každý nový príkrm by sa mal zavádzať 3 dni po sebe, aby sa odhalili prípadné intolerancie či alergie na konkrétnu potravinu. Ale aj preto, aby si dieťa postupnu zvyklo na novú chuť.
Ako bolo spomenuté vyššie, nenúťte dieťa jesť zo začiatku veľa. Najprv je to len také pozvoľné ochutnávanie príkrmov. Zhruba po mesiaci by dieťa už mohlo skonzumovať 150 až 200 g príkrmu. Pokiaľ vaše dieťa chce ešte zapiť obed mliečkom, neodopierajte mu to. Postupne sa stane jeho obedom už len príkrm.
Nezabudnite vyberať zeleninu v tej najlepšej kvalite, ideálne v bio kvalite.
Neskôr môže nasledovať batát, zemiak, mrkva, brokolica, petržlen, karfiol, červená repa a špenát. Potraviny neskôr môžete kombinovať. Nezabudnite pridať vždy pár kvapiek kvalitného oleja, či už olivového alebo repkového.
Tekvica, zemiak, mäso – postupne pridávame
K tekvici môžete postupne po mesiaci pridať zemiak a následne aj hovädzie mäso alebo kvalitné morčacie či kuracie. Niektoré kombinácie, ako je napríklad mrkva s tekvicou sa neodprúča, keďže obsahuje veľa vitamínu A.
Spôsob prípravy
Príprava prvých príkrmov je jednoduchá. Môžete variť jednotlivú zeleninu na pare alebo v malom množstve vody. Aj keď v pare si zachová viac vitamínov a minerálov. Môžete toho uvariť viac a buď zavariť do pohárikov alebo zamraziť v nádobkách na to určených. Hotové pokrmy ohrejete vo vodnom kúpeli. Prídáte pár kvapiek oleja a môžete podávať.
Dieťa kŕmte kvalitnou plastovou lyžičkou. Snažte sa vyhnúť miskám a tanierom z melamínu, z ktorého sa môže uvoľňovať pod vplyvom tepla nebezpečná látka formaldehyd.
Ako ste začali s príkrmami vy? Išli ste tradične a prvá bola mrkvička alebo zemiak? Alebo ste sa rozhodli pre inú zeleninu? Podeľte sa o tom s nami v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku alebo priamo tu v komentároch.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.