Výber plienok nemusí byť úplne jednoduchá záležitosť. Zdravie a plienky sa dnes skloňujú veľmi často. Ako ste na tom vy? Ktorým plienkam dávate prednosť?
Zapareniny – zdravie a plienky
Často sa stáva, že malé bábätká majú zapareniny. Sú na ne náchylné, pretože ich pokožka je skutočne veľmi citlivá. Kožná bariéra ešte nie je úplne vytvorená, a tak môže mokrá plienka veľmi rýchlo spôsobiť podráždenie pokožky. Je preto dôležité plienky často meniť. Zadoček bábätka dôkladne umyť vodou a udržiavať v suchu.
Ak je to možné, zadoček bábätka by mal byť čo najviac bez plienky, aby pokožka dýchala a nedošlo k zápalu. Ak už je zaparený, je vhodné vystaviť podráždenú pokožku čo najviac pôsobeniu vzduchu, hoci to znamená, že budete mať možno počúranú postieľku. Na skľudnenie pokožky môžete zadoček natrieť kvalitným krémom na to určeným alebo aj harmančekovým olejom.
Na zapareniny nepoužívajte vlhčené obrúsky s chemickými prísadami. Stačí vám úplne čistá voda. Ideálne je v tomto prípade použiť bavlnené utierky (napríklad rozstrihnúť plienku na menšie kúsky) a vždy použiť čistú. Môžete si urobiť odvar z harmančeka alebo repíka a jemne bavlnenými utierkami (nie uterákom) pomaličky utrieť zadoček a nechať vyschnúť na vzduchu.
Bavlnené plienky, alebo jednorazové?
Premýšľate nad látkovými plienkami? Určite je to dobrá voľba. Chce to však viac práce. Pripravte sa na to, že plienky budete musieť každé 2 až 3 dni prať. Ale pre dieťatko sú látkové plienky veľmi pohodlné. A výhodou je aj to, že dieťa oveľa ľahšie odučíte od látkových plienok ako od jednorazových.
Zdravie a plienky? Čo tak látkové plienky?
Látkové plienky sú úžasné aj v tom, že neobsahujú žiadnu chémiu, žiadne gélotvorné látky, arómy, plasty a igelity. Moderné materiály látkových plienok odvádzajú pocit vlhka, takže sú pre dieťatko skutočne veľmi príjemné. Ako prevencia pred vznikom zaparenín a pred dermatitídou sú ideálne. Pre chlapčekov navyše ešte aj preto, že sa u nich neprehrieva miešok ako v jednorazových plienkach. No a sú vhodnejšie aj na správny vývoj bedrových kĺbov, keďže držia nožičky naširoko od seba.
Kedysi boli látkové plienky iba biele, dnes sú rôzne, majú krásny dizajn. Môžete si vybrať z množstva farieb a vzorov. Ak vás odrádza to, že ich budete musieť žehliť, tak starostlivosť o dnešné látkové plienky je veľmi jednoduchá. Nie je nutné ich vyvárať na vysokých teplotách a žehliť. Periete ich každé dva až tri dni, takže je dobré urobiť si zásobu na nejaký čas, aby ste ich mohli meniť bez stresu. Pri praní nepoužívajte aviváž, môže mať vplyv na ich funkciu.
Jednorazové plienky
Je praktické a pohodlné plienku použiť a zahodiť. Nevýhodou je však to, že niektoré deti môžu byť na jednotlivé zložky a chemické prísady citlivé a tiež náchylnejšie na zapareniny. Často sa môže stať, že zapabudete musieť kúpiť iné nové balenie z dôvodu alergickej reakcie, alebo proste vášmu dieťaťu nebude vyhovovať tvar plienky, sila gumičiek, alebo bude mať väčší pupček. Jednoducho mu budú malé, alebo mu z iného dôvodu nemusia sadnúť.
Z ekologického hľadiska sú jednorazové plienky problémom. Možno ste netušili, ale použijete ich 8 až 10 tisíc, kým sa vaše dieťa naučí na nočník. Ich rozložiteľnosť sa počíta zhruba na 300 až 500 rokov.