Keď sa von pýtajú prvé zúbky

Obdobie rastu zúbkov je pre väčšinu detí a ich rodičov náročné obdobie. Vyplatí sa dopredu vedieť, ako celý proces prebieha a ako zmierniť bolestivé príznaky, ktoré rast zúbkov sprevádzajú.

Prvé zúbky

U väčšiny detí zúbky rastú podľa pravidla: vek dieťaťa v mesiacoch mínus 6. To znamená, že v 7. mesiaci by sa mali začať objavovať prvé zúbky – jednotky, atď. Niekedy sa ale prvý zúbok objaví už v 4. mesiaci alebo tiež až v 1. roku. Môže sa dokonca stať, že na prvý zúbok budete čakať ešte dlhšie. Zúbky vychádzajú v pároch v poradí: jedna, dva, tri, štyri, päť.

Rodičia mávajú tiež obavy o to, či ich bábätko má vôbec pripravené zúbky v ďasnách a niekedy žiadajú od lekárov röntgen. Nezabúdajte však, že mliečne zúbky sú pripravené takmer vždy. Veľmi vzácne sa stáva, že chýbajú základy stálych (druhých) zubov.

Rast zubkov

Rast zubov je niekoľkomesačný proces. Prvé príznaky sa často začínajú objavovať medzi 2. a 4. mesiacom života bábätka. Najčastejšie sa to prejavuje zvýšeným slinením, prípadne vodnatou nádchou. Deti sú nepokojné, môžu mať aj menšiu chuť do jedla. Tento stav obvykle trvá jeden až dva týždne a potom opäť na pár mesiacov odznie. Len veľmi vzácne sa objaví prvý zúbok bez povšimnutia. Prvou známkou je charakteristické cinkanie lyžičky o rastúci zúbok, ale tento jav je často sprevádzaný aj ďalšími viac či menej častými príznakmi, medzi ktoré patria: slinenie, opuchnutá nosná sliznica podobne ako pri nádche, červené líca či riedka a nepríjemne (až kyslo) zapáchajúca stolica.

Čo sprevádza rast prvých zúbkov?

V tomto období sa často objavuje aj znížená imunita, dôsledkom čoho môže byť aj zelenožltý, hustejší sekrét z nošteka. V takej situácii by ste sa už mali poradiť s detským lekárom. Pri prerezávaní zúbkov neplatia žiadne pravidlá, takže ak dieťa pri prvých dvoch zúbkoch trpelo, nemusí sa to nutne opakovať. Pri tých ďalších mu môže byť lepšie, horšie alebo rovnako. Väčšina detí si v tomto období dosť často siaha do pusinky a radi cmúľajú tvrdé a chladné predmety, ideálne chladiace hryzadlá. Dôvodom je bolesť a svrbenie ďasien. Ďasná sú teplejšie ako zvyčajne, opuchnuté a veľmi citlivé na dotyk. Uvedené príznaky sa môžu objavovať v rôznej kombinácii a v rôznej intenzite. Niektoré deti týmto obdobím prekĺznu ľahko len so zvýšenou teplotou, u iných môže byť priebeh ťažší a s horúčkami.

Ako dieťatku zmierniť bolesť spôsobenú prezrezávaním zúbkov?

Čo robiť v tejto situácii? Ako pomôcť dieťatku, ak je nepokojné a nechce ani jesť? V prvom rade ho do jedla nenúťte. Táto neochota pramení z bolesti, opuchov a nadmerného prekrvenia ďasien. Nezabúdajte však dieťaťu dodávať dostatok tekutín. Snažte sa mu pomôcť a zmierniť jeho trápenie, odpútať pozornosť od bolesti a byť mu čo najviac nablízku. Ďasná môžete potierať gélom s lokálnym znecitlivujúcim účinkom a účinkom proti bolesti. Pre batoľatá a dojčatá od 5 mesiacov nájdete v lekárňach Calgel®, ktorý zmierňuje bolesť spôsobenú prerezávaním zúbkov a prináša rýchle lokálne znecitlivenie s nástupom účinku približne 15 minút po podaní. Ak je aj po použití gélu dieťa stále nepokojné a necíti sa dobre, je možné podať mu aj lieky s účinkom proti bolesti a horúčke, napr. s obsahom paracetamolu. To oceníte najmä v noci pre lepší spánok. V prípade pochybností sa vždy radšej poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Obdobie rastu zúbkov je náročné pre rodičov aj pre deti. Ale verte, že za pár dní sa dieťatko upokojí a teplota aj chuť do jedla sa opäť vrátia do normálu. To znamená, že zúbky sa prerezali cez ďasná a vy si opäť môžete užívať krásne spoločné chvíle so svojím bábätkom.

Calgel®, zubný gél obsahuje lidokaíniumchloridum a cetylpyridíniumchlorid a je 
určený na podanie do úst. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú 
informáciu pre používateľa alebo poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. 
Držiteľ rozhodnutia o registrácii: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Írsko. 
Lokálny zástupca: Johnson & Johnson, s.r.o., Karaďžičova 12, 821 08 Bratislava.
SK-CG-2100004
Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe