Deň matiek – celosvetový sviatok materstva

Každoročne u nás počas druhej nedele v máji slávime deň matiek. Ide o oslavu a uctenie matky, materstva, materských pút, a hlavne vplyvu matky v spoločnosti, kedy môžeme poďakovať našim mamičkám a ukázať im lásku, ktorú nám celý život dávajú.

Ako sa slávi tento sviatok po svete?

Deň matiek v Grécku a Ríme

Deň matiek ako sviatok má pôvod v starovekom Grécku a Ríme. Darkyňa života – matka bola v starovekom Grécku oslavovaná ako nositeľka a darkyňa života. Bohyňa, ktorá vtedy predstavovala matku, bola pohanská bohyňa Rhea – matka všetkých bohov. V Ríme to bola bohyňa Juno a slávil sa sviatok Matrinalia.

Materská nedeľa v Anglicku

Neskôr v 16. storočí v Anglicku umožnili služobníctvu deň voľna. Vtedy sa mohlo služobníctvo vrátiť ku svojim matkám a stráviť s nimi deň, hoci to pripadlo iba na jednu nedeľu v roku a to počas pôstneho obdobia pred Veľkou nocou – bola to tzv. Materská nedeľa.

Etiópia a Deň matiek

Ďalšie alternatívne dodržiavanie Dňa matiek nájdeme v Etiópii, kde sa rodiny stretávají, spievajú a organizujú veľkú hostinu ako súčasť Antroshtu, viacdennej oslavy ctiacej materstvo.

Deň matiek ako oficiálny sviatok

Medzinárodné oslavy tohto sviatku sa začali realizovať na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bola bojovníčkou za práva matiek. Iniciovala kampaň, v rámci ktorej mal byť vyhlásený deň, ktorý by sa venoval oslave matiek. Viedla ju k tomu smrť jej matky. Bolo to v roku 1907. O rok neskôr bol tento sviatok verejne oslávený.

Od roku 1914 americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil tento sviatok za oficiálny a celonárodný a stanovil oslavu sviatku na druhú májovú nedeľu.

Keď sa však sviatok stal komerčným, Anna Jarvisová to ťažko znášala. V dobe jej smrti v roku 1948 sviatok úplne popierala a dokonca aktívne lobovala za to, aby ho odstránili z kalendára.

den matiek

V Českoslovenksu sa začal tento sviatok oficiálne sláviť v roku 1923 zásluhou Alice Masarykovej, dcéry T. G. Masaryka.

Počas komunizmu sa sviatok nahradil Medzinárodným dňom žien v marci, od roku 1989 sa však oslavuje znovu počas druhej májovej nedele.

Nie je pochýb o tom, že Deň matiek je príležitosťou ukázať, ako veľmi máte svoju mamičku radi a koľko pre vás znamená. Než sa rozhodnete poďakovať žene, ktorá vám dala ten najväčší dar, premýšľajte o darčeku, ktorý jej skutočne urobí radosť. Môže to byť aj niečo naozaj zmysluplné, čo môže použiť trebárs na záhrade alebo v kuchyni. Ale vždy vyberajte s láskou.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe