Deň matiek

Každoročne u nás počas druhej nedele v máji slávime deň matiek. Ide o oslavu a uctenie matky, materstva, materských pút, a hlavne vplyvu matky v spoločnosti, kedy môžeme poďakovať našim mamičkám a ukázať im lásku, ktorú nám celý život dávajú.

Vývoj sviatku v rôznych častiach sveta prebiehal odlišne a postupne.

Deň matiek v Grécku a Ríme

Deň matiek ako sviatok má pôvod v starovekom Grécku a Ríme. Darkyňa života – matka bola v starovekom Grécku oslavovaná ako nositeľka a darkyňa života. Bohyňa, ktorá vtedy predstavovala matku, bola pohanská bohyňa Rhea – matka všetkých bohov. V Ríme to bola bohyňa Juno a slávil sa sviatok Matrinalia.

Materská nedeľa v Anglicku

Neskôr v 16. storočí v Anglicku umožnili služobníctvu deň voľna. Vtedy sa mohlo služobníctvo vrátiť ku svojim matkám a stráviť s nimi deň, hoci to pripadlo iba na jednu nedeľu v roku a to počas pôstneho obdobia pred Veľkou nocou – bola to tzv. Materská nedeľa.

Deň matiek ako oficiálny sviatok

Medzinárodné oslavy tohto sviatku sa začali realizovať na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bola bojovníčkou za práva matiek. Iniciovala kampaň, v rámci ktorej mal byť vyhlásený deň, ktorý by sa venoval oslave matiek. Viedla ju k tomu smrť jej matky. Bolo to v roku 1907. O rok neskôr bol tento sviatok verejne oslávený.

Od roku 1914 americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil tento sviatok za oficiálny a celonárodný a stanovil oslavu sviatku na druhú májovú nedeľu.

V Českoslovenksu sa začal tento sviatok oficiálne sláviť v roku 1923 zásluhou Alice Masarykovej, dcéry T. G. Masaryka.

Počas komunizmu sa sviatok nahradil Medzinárodným dňom žien v marci, od roku 1989 sa však oslavuje znovu počas druhej májovej nedele.

Zdieľajte
Jamieson_zpět do školyJamieson_zpět do školyreklama

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe