Ako sa pripraviť na obdobie po pôrode počas pandémie?

Odporúčanie o tom, ako udržať seba a naše rodiny v bezpečí, sa neustále menia ale život ide ďalej, a je dôležité premýšľať o tom, čo potrebujete, keď vaše dieťa príde na svet.

Po pôrode vás čaká obdobie obrovskej krásy a spojenia, intenzívnej deprivácie spánku, presúvanie hormónov a meniace sa identity. Aj za normálnych okolností môžu byť týždne po pôrode veľmi náročné. Keď pridáme globálnu pandémiu, môžu byť veci ešte náročnejšie, a preto prinášame pár tipov, ako sa počas pandémie COVID-19 dobre pripraviť na obdobie po pôrode.

Budujte si okolo seba komunitu

Je dôležité mať k dispozícii ďalších ľudí, ktorí vás podporujú – fyzicky, mentálne aj emocionálne.

Sociálne dištancovanie neznamená sociálnu izoláciu. Mnoho ľudí vytvára neformálne online podporné skupiny a toto pravidelné spojenie, hlavne s ďalšími novými mamičkami, môže zásadným spôsobom ovplyvniť vašu duševnú a emočnú pohodu. Zdrojom podpory môžu byť tiež pravidelné stretnutia s rodinou a priateľmi prostredníctvom telefónu alebo videokonferencie. Niekedy vám stačí počuť, ako niekto hovorí: Robíš to výborne, všetky nové mamy túto potrebu mali.

Jak se připravit se na období po porodu během pandemie? 2

Urobte si potravinový plán

Pretože popôrodná výživa je kľúčovou súčasťou udržiavania zdravia a zároveň podporuje tvorbu mlieka a pomáha regulovať náladu, je dôležité konzumovať zdravé potraviny .

Teraz je ten správny čas na pravú sviečkovú a silné vývary.  Neodmietajte ani jedlo od priateľov a rodiny, ale pri preberaní dodržiavajte bezpečnostné zdravotné pokyny.

Jak se připravit se na období po porodu během pandemie? 3

Nastavte si hranice okolo správ

Prežívame jednu z najzásadnejších udalostí ľudskej histórie. Ale nemusíte čítať všetky správy! Pokiaľ je to možné, ochráňte seba a svoje dieťa pred desivými príbehmi sveta. V tejto chvíli je vytvorenie milujúceho, kľudného prostredia pre vášho novorodenca to najdôležitejšie.

Bolo preukázané, že vedomo kultivujúca radosť a pozitivita zlepšuje naše schopnosti kriticky myslieť, používať dobrý úsudok a prežiť – všetky tieto užitočné schopnosti môžete precvičovať pri rodičovstve počas pandémie.

Pokiaľ sa cítite ochromené strachom, tu je niekoľko spôsobov, ako sa ukľudniť.

  • Počúvajte meditačnú hudbu.
  • Veďte si denník o tehotenstve, pôrode, bábätku a jeho prvých dňoch, niekedy sa k tomu rada vrátite.
  • Vyskúšajte nejaké jemné postnatálne kurzy jógy.
  • Nezabudnite si oddýchnuť – spánok je dôležitejší než kedykoľvek predtým, keď sa vaše telo uzdravuje.

Jak se připravit se na období po porodu během pandemie? 4

Budujte si zručnosti v oblasti kŕmenia a dojčenia

Možno budete chcieť vyskúšať niektoré online kurzy dojčenia či postupy kŕmenia fľašou. Obzvlášť, pokiaľ plánujete dojčiť, môže byť užitočné vopred si precvičiť niektoré zručnosti pri dojčení, aby bol tento proces jednoduchší, až vaše dieťa bude na svete. Včasná príprava na dojčenie je kľúčová, aby sa predišlo problémom.

V prvých dvoch týždňoch po pôrode je pre dojčenie normálna rôzna miera bolesti. Pokiaľ je však táto bolesť pri dojčení a následnom ošetrovaní príliš silná, odporúčame vám kontaktovať online laktačnú poradkyňu, ktorá vám pomôže vyriešiť všetky problémy – mnoho odborníc ponúka počas pandémie virtuálne konzultácie.

Zbierajte potrebné zásoby vopred

V dnešnej dobe, kedy je prepravný systém preťažený a mnoho obchodov zatvorených, môže byť náročné obstarať si niektoré potrebné veci. Vaše dieťa síce v zásade potrebuje iba dve veci, jedlo a maznanie, ale aj tak je užitočné myslieť aj na niečo ďalšie, napríklad:

– klobúčiky pre boľavé bradavky

– prebaľovacie podložky

– zásobu plienok aspoň na dva týždne a zvážiť použitie látkových plienok a opakovane použiteľných obrúskov, aby ste sa nemuseli spoliehať na nepredvídateľnú dostupnosť a aby ste ešte viac uľavili prírode

Prijmite pobyt doma

Aj za normálnych okolností by sme radili zostať prvých 40 dní po pôrode doma. Pomôže vám to uzdraviť sa, podporí vaše puto s dieťaťom a bábätku pomôže prispôsobiť sa tomuto novému svetu.

Hormóny a popôrodná perióda skutočne preškoľujú váš mozog, aby ste sa mohli starať o novorodenca.  Aj keď to môže byť ťažké, je to tiež drahocenný čas, ktorý ubehne skôr, než si dokážete predstaviť.

Jak se připravit se na období po porodu během pandemie? 5

Zvážte spojenie s terapeutom

Hlavne pokiaľ máte v anamnéze depresiu a / alebo úzkosť, zvažte online terapie. Môžete byť totiž vystavená určitému riziku rozvoja popôrodnej depresie, kedy meniace sa hormóny popôrodnej periódy spôsobia pocit destabilizácie. Zvlášť v dnešnom období neistoty z globálnej pandémie.

Vytipujte si predbežne odborníkov, ktorí sa špecializujú na podporu mamičiek v období po pôrode – aj väčšina terapeutov realizuje online schôdzky.

Urobte si plán návštev u lekára

Popôrodné návštevy lekárov sa rozhodne nedajú odkladať. Buďte v kontakte hlavne s vaším pediatrom. Vaša vlastná popôrodná starostlivosť je tiež najvyššou prioritou.

Aj v tejto dobe intenzívnej globálnej krízy existuje dôvod osláviť príchod bábätka na svet. Radujte sa a užívajte si krásne chvíle s novým členom vašej rodiny.

Ďalšie zaujímavé články o pandémii nájdete tu.

V sekcii bábätko potom môžete čítať o starostlivosti o bábätko, nájdete tu i mnoho ďalších  zaujímavých informácií.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe