Chytré spôsoby, ako pracovať z domu s deťmi

Myšlienka na prácu z domu s ​​vaším dieťaťom znie pravdepodobne dosť hrôzostrašne, zvlášť teraz, keď sa stala dennou skutočnosťou pre mnohých rodičov. Školy sa zatvárajú, sociálne dištancovanie a zatvorené pracoviská sú realitou.

Vypuknutie pandémie pridáva do našich životov ďalší rozmer, pretože sme väčšinou na mnoho týždňov nútení ostať doma a obmedziť kontakt s vonkajším svetom.

Zatiaľčo sa pokúšate zvládnuť pracovnú vyťaženosť, telefonujete, mailujete a snažíte sa dodržať sľúbené termíny, vaše malé deti vyžadujú nepretržitú pozornosť. Budete mať pocit, že k vám domov práve zavítal cirkus… Existuje ale niekoľko skvelých spôsobov, ako zvládnuť prácu a rodičovstvo – a oboje úspešne.

Vytvorte pracovný deň

Nastavenie rutiny pracovného dňa vám pomôže sústrediť sa a plánovať. Nastavenie pracovnej doby pre zahájenie pracovného dňa doma sa nelíši od praxe v kancelárii. Pokiaľ bežne začínate deň v zamestnaní kávou alebo čajom, pripravte si šálku kávy alebo čaju tiež doma. Skúste zahrnúť aj ďalšie známe rutiny, ktoré robíte. Pomôže vám to dôsledne pracovať a budete mať zodpovednosť za to, aby ste svoju prácu dokončila.

Porozprávajte sa so svojím nadriadeným o definovaní vašej pracovnej doby. Koľko hodín denne by ste mali pracovať z domova? Vaši zamestnávatelia si toho budú pravdepodobne vedomí a budú rozumieť netradičnému spôsobu plánovania.

Nastavená rutina bude skvelá aj pre deti školského veku. V závislosti na úrovni školy môže vaše dieťa absolvovať online aktivity a pracovať s internetovými zdrojmi.

Chytré způsoby, jak pracovat z domova s dětmi 2

Rozdeľte si prácu a rodičovstvo

Počas tejto doby sa môžu vaše pracovné a rodičovské role ľahko prelínať. Naučte sa ich oddeliť, inak sa nebudete sústrediť na prácu ani na rodičovstvo.

Pokiaľ je to možné, vytvorte si kancelársku plochu. Táto pracovná oblasť bude bezdetnou zónou, ktorá vám pomôže izolovať sa v určený čas od zvyšku domu a denného zhonu.

Vo chvíli, kedy skončíte a opustíte domáce pracovné miesto, mali by ste prepnúť do rodičovskej a domácej role.

Príprava na vyrušenie

Nikdy nebude existovať taký pracovný plán, ktorý dokonale dodržíte, s tým sa zmierte. Môžete byť vyrušená pri pokuse o dokončenie akútnej práce alebo pri dôležitom konferenčnom hovore. Miesto rozčuľovania, ktoré by zákonite prišlo, sa na takú situáciu pripravte.

Oznámte svojim deťom, že pokiaľ to nie je absolútne naliehavé, majú byť nejakú dobu potichu, aby vás nerušili. Dajte im to ako bojovku, hru na ticho. Pokiaľ pracujete v miestnosti so zatvorenými dvermi, môžete dať znamenie, ktoré im hovorí, aby vás nerušili. Pre mladšie deti uviažte stuhu na dvere a vysvetlite im, čo táto stuha znamená.

Chytré způsoby, jak pracovat z domova s dětmi 3

Bohužiaľ, pre ešte mladšie deti, ako sú batoľatá, to možno nebude fungovať. Pokiaľ sa vaše batoľa bude dožadovať pozornosti, keď ste na telefóne, potom požiadajte o preplánovanie hovoru, pokiaľ je to možné, ale čo takto…

Využiť čas spánku vo svoj prospech?

Spánok je pre malé deti veľmi dôležitý a môže to byť jediný čas, kedy máte aspoň hodinku navyše, kým budú deti opäť hore.

Dajte si pauzu

Nezabudnite si po nejakej dobe oddýchnuť. To vám pomôže udržať optimálne sústredenie. Pracujte pol hodiny až hodinu, kým si urobíte krátku prestávku na päť alebo deseť minút.

Keď je čas na obed, opustite pracovný stôl. Skrátka, uprostred dňa si urobte pauzu na 30 minút až hodinu, aby ste sa mohli venovať deťom a mohli s nimi spoločne obedovať.

A nakoniec

Práca z domu môže byť pre vás novým nezmapovaným miestom. Možno sa ocitnete v situáciách, ktoré nemôžete vyriešiť. Pripojenie k internetu nemusí fungovať, potrebné súbory nie sú prístupné a dôležité dokumenty, ktoré potrebujete, zostali v kancelárii. Keď sa takéto veci stanú, zhlboka sa nadýchnite, zostaňte v kľude a vymyslite čo najjednoduchšie riešenie problému.

Chytré způsoby, jak pracovat z domova s dětmi 4

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe