Čo by mali vedieť tehotné alebo dojčiace matky o COVID-19?

Pokiaľ ste práve teraz tehotná alebo dojčíte, pravdepodobne sa obávate infekcií a vírusov. Chceme chrániť seba a naše deti, šírenie koronavírusu a ochorenie COVID-19 prináša pochopiteľne mnoho neistôt a nových otáznikov.

Najdôležitejšie je, aby ste sa nenechali správami o pandémii okradnúť o vašu radosť. Pokiaľ máte pocit, že vás COVID-19 znepokojuje, porozprávajte sa so svojím lekárom.

A ak chcete vedieť viac o tom, ako vírus môže ovplyvniť tehotenstvo a dojčenie, čítajte ďalej.

Sú tehotné ženy vystavené vyššiemu riziku koronavírusu?

Nie sú žiadne dôkazy, že u tehotných žien existuje väčšia šanca ochorieť COVID-19 ako v iných prípadoch.

Pravdou však je, že tehotné ženy zažívajú vo svojom tele také zmeny, ktoré môžu zvýšiť riziko niektorých infekcií a vírusov z jedného kmeňa, ako je COVID-19 a ďalšie vírusové respiračné infekcie, ako je chrípka. Pre tehotné ženy je teda vždy dôležité chrániť sa pred ochoreniami.

V súčasnej dobe je o COVID-19 známy len veľmi málo, hlavne v súvislosti s jeho vplyvom na tehotné ženy a dojčatá, takže neexistujú žiadne konkrétne odporúčania týkajúce sa tehotných žien.

Co by měly vědět těhotné nebo kojící matky o COVID-19? 2

Pokiaľ COVID-19 dostane tehotná žena, ohrozuje aj dieťa?

Nedávna štúdia publikovaná v The Lancet (popredný svetový nezávislý lekársky časopis) skúmala zdravie deviatich detí narodených matkám, ktoré mali infekciu COVID-19. Všetky deti mali dobré skóre Apgar v rozmedzí 8–9 za minútu a  9–10 za 5 minút. Ďalší výskum publikovaný v JAMA (vydávaný od r. 1883, ide o medzinárodný lekársky časopis) skúmal 89 detí vo veku od 1 mesiaca do 11 mesiacov, ktoré ochoreli na COVID-19 (nakazili sa od dospelého človeka). Z týchto detí 4 mali horúčku, 2 respiračné príznaky a 1 nemalo vôbec žiadne príznaky. Žiadne z 9 detí nepotrebovalo intenzívnu starostlivosť alebo ventiláciu, pretože žiadne z nich nemalo závažné príznaky.

Z výskumov vyplýva, že vzhľadom k tomu, že tehotné ženy sú citlivé na respiračné patogény a na rozvoj ťažkej pneumónie, môžu byť tehotné osoby náchylnejšie aj na COVID-19, hlavne pokiaľ majú chronické ochorenia alebo komplikácie.

Preto by mali byť tehotné ženy a novorodené deti zaradené do ohrozenej skupiny.

Pokiaľ dostanem koronavírus, ako budem chrániť svoje dieťa?

Co by měly vědět těhotné nebo kojící matky o COVID-19? 3

Zatiaľ neexistuje dôkaz, že COVID-19 je prenášaný cez materské mlieko. Vo vzorkách materského mlieka však boli nájdené formy protilátok, ktoré chránia pred koronavírusmi, čo je dobrá správa. To znamená, že telá matiek vyrábajú protilátky a predávajú ich deťom.

Pokiaľ matka dostane COVID-19, je nutné dodržiavať pokyny pre dojčiace matky.

Mali by sa teda vykonať všetky možné opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu vírusu na dieťa, vrátane umývania rúk, než sa matka dotkne dieťaťa a nosenia rúška pri kŕmení. Pokiaľ sa používa manuálna alebo elektrická odsávačka, mala by si matka umyť ruky pred kontaktom s akoukoľvek časťou fľaše či odsávačky a dodržiavať všeobecné odporúčania pri ich čistení.

Primárnym problémom teda nie je to, či sa vírus môže prenášať cez materské mlieko, ale skôr, či infikovaná matka môže prenášať vírus prostredníctvom respiračných kvapiek počas dojčenia. Rozhodne stojí za to prijať a rešpektovať všetky opatrenia, týkajúce sa COVID-19.

V prípade príznakov odborníci odporúčajú nejazdiť na pohotovosť, kde môžu byť ďalší nakazení ľudia bez predchádzajúceho zavolania. Dbajte na hygienu a radšej zostaňte doma!

Viac článkov na tému COVID-19 nájdete tu.

Sledujte aj naše sociálne siete Fcb a IG.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe