Koronavírus a riziká pre deti

V súčasnosti je niekoľko ohnísk, kde sa vyskytuje koronavírus. Aj keď Covid-19, ktorý sa po prvýkrát objavil v Číne vo Wu-chane v decembri 2019, ohrozuje prevažne dospelých a staršie osoby, boli v niektorých krajinách zaznamenané aj prípady, kedy sa infikovali aj deti. Čoho sa obávať pri nákaze malých detí a ako ich pred vírusom chrániť?

Čo vieme o ochorení Covid-19, novom koronavíruse?

Covid-19, nový koronavírus, patrí do rovnakej skupiny vírusov ako SARS (2003), akútny vážny respiračný syndróm alebo MERS (2012), respiračný syndróm zo Stredného východu. Ide o infekčné respiračné ochorenie pravdepodobne zvieracieho pôvodu. Napriek tomu, že môže spôsobovať smrť nakazených osôb, v 8 z 10 prípadov nedochádza k vážnemu ohrozeniu života. Ku komplikáciám dochádza predovšetkým u osôb starších ako 60 rokov. Ďalší rizikový faktor predstavuje prítomnosť iných zdravotných problémov.

VŠETKO O KORONE VÍRUSE PRE DETI

NEVIETE DEŤOM VYSVETLIŤ, ČO SA DEJE? PUSTITE IM VIDEO 🎬Ak máte obavu, či dobre vysvetlíte deťom, čo sa momentálen deje, pustite im naše video. Peťko a Lukáško sa snažia deťom povedať, čo je to COVID-19 a čo treba robiť. 👦🏻👦🏼 Vo videu náš kamarát hovorí aj o tom, že rúško nechráni pred vírusom, medicínsky je to správe a video sme robili v čase, keď sme nemali taký vážny stav. Dnes je však dôležité práve to, aby sme rúško mali všetci, len tak bude mať význam táto ochrana. Pretože rúško chráni pred tým, aby sme my neroznášali ochorenie. Rovnako sme spravili nové video, ktoré tiež nájdete na našich sieťach. Národný ústav detských chorôb si uvedomuje dôležitosť správneho informovania o novom type korona vírusu COVID-19. Preto sa náš tím odborníkov rozhodol pripraviť presne cielenú kampaň pre detského pacienta a aj pre rodičov. Ide síce o pomerne jednoduché a všeobecne známe rady, ale doteraz sa nikto nezamyslel, že deti potrebujú tieto informácie spracovať im vlastnou formou. „Naša terapeutická komunikácia, ktorú už rok presadzujeme v našej nemocnici prináša prvé úspechy, preto sme sa rozhodli pomerne rýchlo a rovnaký princíp zvolili aj v súčasnej situácií. Nechceme robiť paniku, chceme ale ešte viac pomôcť najmä deťom, ktoré potrebujú určite iný prístup v komunikácií,“ vysvetlil rozhodnutie pripraviť túto kampaň generálny riaditeľ doc. MUDr. Ladislav Kužela CSc.,💪

Zveřejnil(a) Národný ústav detských chorôb dne Čtvrtek 12. března 2020

 

Je pravda, že koronavírus postihuje deti málokedy?

Je tomu tak iba v súčasnosti, napríklad vo Francúzsku bolo infikovaných iba niekoľko detí. Táto skutočnosť napriek tomu vedcov udivuje, pretože vírus sa zdá byť relatívne nákazlivý a deti sú všeobecne považované za rizikovú časť populácie. Doposiaľ nebolo zaznamenané žiadne úmrtie u dieťaťa mladšieho ako 10 rokov. Pri epidémii SARS, počas ktorej bolo infikovaných 8000 osôb, bolo nakazených 80 detí a žiadne z nich nezomrelo. Tieto údaje môžu nás rodičov aspoň na chvíľu upokojiť.

Ako sa môžeme nakaziť?

Aby ste mohli lepšie ochrániť vaše deti, je potrebné vedieť, ako sa tento vírus šíri. Prenos z človeka na človeka je nepochybný, avšak prenosový reťazec zostáva v určitých prípadoch nejasný.

Vírus sa prenáša kvapôčkami:

  • z nosa pri kýchaní
  • z úst, ak infikovaná osoba kašle
  • dotykom s kontaminovanými predmetmi, vírus pravdepodobne zostáva na povrchu predmetov niekoľko hodín, ale riziko infekcie týmto spôsobom prenosu je veľmi malé

Aké sú príznaky koronavírusu u detí?

Príznaky ochorenia Covid-19 sa podobajú príznakom bežnej nádchy a chrípkového ochorenia

  • výtok z nosa
  • kašeľ alebo dýchavičnosť
  • horúčka
  • hnačka
  • celková únava

Deti, ktoré boli infikované novým koronavírusom, vykazujú všeobecne ľahké príznaky.

Koronavírus a deti

Ako chrániť deti pred koronavírusom?

Dôkladné hygienické opatrenia zostávajú jediným spôsobom, ako obmedziť riziko infekcie. Je teda dôležité, aby si deti  dôkladne umyli ruky po každej vychádzke vodou a mydlom, minimálne 30 sekúnd, medzi prstami až po zápästie a pritom sa vyvarovali dotykom tváre. Pre deti sa neodporúča používať  hydroalkoholový gél kvôli riziku prehltnutia. U kojencov a batoliat, ako pri všetkých „zimných“ ochoreniach, je vhodné vyvarovať sa pobytu v  často navštevovaných a uzavretých miestnostiach. Dôkladne si vždy umyte ruky aj pred tým, ako sa budete venovať starostlivosti o svoje dieťa. A nakoniec vyzvite osoby, ktoré sú choré, aby odložili návštevu na dobu, keď sa uzdravia.

VIEŠ SI SPRÁVNE UMYŤ RUKY? 🤲

VIETE SI UMYŤ RUKY? 😷Posledné dni snáď od všadiaľ počúvame, že si treba umývať ruky. Je to totiž úplne základné preventívne opatrenie. Vedia si však vaše deti správne umyť ruky? 🤲Rozhodli sme sa opäť využiť to, čo u nás perfektne funguje už rok, správne a cielene terapeuticky komunikovať smerom k deťom. Formou, ktorá im je blízka. Preto sa náš tím odborníkov rozhodol pripraviť presne cielenú kampaň pre detského pacienta a aj pre rodičov. Ide síce o pomerne jednoduché a všeobecne známe rady, ale doteraz sa nikto nezamyslel, že deti potrebujú tieto informácie spracovať im vlastnou formou. Každý deň máme pripravené jedno edukačné video a rovnako aj mnoho iných materiálov, ktoré sú pripravené tak, aby im rozumeli najmä deti. Nášho neurochirga MUDr. Roba Chrenka PhD., dobre poznáte z rôznych jedinečných operácií, dnes sa vám ale predstaví v inej forme a skvelého Lukáška Gažika naučí správne si umyť ruky. Pomôcť môžete aj vy a to ak budete zdieľať naše videá a rovnako dáte o našej stránke vedieť aj vašim kamarátom. ĎAKUJEME

Zveřejnil(a) Národný ústav detských chorôb dne Středa 11. března 2020

 

Čo robiť, pokiaľ vaše dieťa vykazuje známky koronavírusu?

Nechoďte k vášmu obvodnému lekárovi ani na pohotovosť. Volajte 112 – tam vám odporučia ďalší postup. Test, hospitalizácia, to všetko bude závisieť od príznakov ochorenia, ktoré vykazuje vaše dieťa. Naopak, ak má horúčku, je potrebné dosiahnuť jej zníženie.

Koronavírus a dojča – opatrenia, ktoré je nutné urobiť

Napriek tomu, že doposiaľ nepoznáme podiel infikovaných dojčiat, okrem príznakov ochorenia, horúčka u novorodenca do veku troch mesiacoch si vyžaduje konzultáciu na pohotovosti.

Koronavírus – je potrebné o ňom hovoriť s deťmi?

Neváhajte o tomto ochorení hovoriť s deťmi, mlčanie môže vyvolávať úzkosť. S deťmi vo veku 4-5 rokov môžete jednoduchou formou o tomto koronavíruse hovoriť bez toho, aby ste šírili poplašné správy. Predovšetkým je dôležité deťom povedať o závažnosti tohto ochorenia a o našej schopnosti obmedziť jeho šírenie.

AKO HOVORIŤ S DEŤMI O KORONAVÍRUSE?

AKO HOVORIŤ S DEŤMI O KORONAVÍRUSE?😷Naša pani prednostka najväčšej Detskej kliniky na Slovensku prof. MUDr. Ľudmila Podracká vám vo videu vysvetlí, ako deťom vhodne povedať o víruse COVID-19. „Správna komunikácia je absolútne nespochybniteľná cesta, ktorú sme povinní dodržiavať. Naša práca nie je len o medicínskych postupoch, rodičia nám veria a rovnako aj naši pacienti, preto vhodná forma informovania v konečnom dôsledku pomáha aj nám zdravotníkom. Správne edukovaná verejnosť je presne to, čo v tejto situácií pomôže, aby sa nešírila panika, ale zase, aby sa nerobili zbytočné chyby v procese boja proti tomuto vírusu.“ Hovorí pani prednostka. 👉zvoľte vhodný jazyk a tón👉hovorte pokojne👉používajte len overené zdrojeNárodný ústav detských nevynaložil na kampaň žiadne finančné prostriedky. Všetky materiály, ako aj videá si robíme vo vlastnej réžií, ich šíreniu však môžete pomôcť práve vy, preto budeme vďační, ak nám s nimi pomôžete. 👏

Zveřejnil(a) Národný ústav detských chorôb dne Čtvrtek 12. března 2020

Chcete byť informovaní, sledujte naše FB stránky a žiadna novinka z rodičovského sveta vám už neunikne!

 

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe