Prevencia nestojí nič

Vzhľadom na to, že sa koronavírus naďalej šíri po celom svete, je potrebné poznamenať, že aj keď neexistuje žiadny liek ani vakcína, jednoduchý a účinný spôsob prevencie je pobyt doma, keď ste chorí alebo v prípade, že máte vy alebo lekár podozrenie.

Odborníci upozorňujú,

aby ľudia zostali doma, keď sú chorí a izolovali sa, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. Hoci média naznačujú, že väčšina prípadov nakazených je pre zdravú populáciu vlastne neškodná, pre určitých ľudí môže byť vírus dokonca smrtiaci.

Pre rodiny s imunokompromitovanými alebo zdravotne krehkými deťmi alebo so staršími rodičmi či prarodičmi nie sú obavy vôbec prehnané, ale naopak sú na mieste.

Táto zraniteľná časť populácie je viacmenej závislá na tom, ako budú všetci brať hrozbu koronavírusu vážne. Inak zdravý človek, ktorý sa nakazí koronavírusom, sa môže zotaviť a byť v absolútnom poriadku – ale niekto, koho neúmyselne infikujú, nemusí mať to šťastie. Vírus je vážny problém a skutočne stačí jeden jedinec, ktorý nedodrží karanténu a nastane problém.

Istý otec z Missouri nedávno prehlásil, že nerozumie tomu, prečo by mal byť v karanténe, išiel na školský ples s jednou zo svojich dcér, zatiaľčo ďalšia dcéra čakala na výsledky svojich testov na koronavírus. Keď test potvrdil koronavírus, otec opustil sál – ale kvôli nemu sú dve školy uzatvorené! Je totiž možné, že aj tí, ktorí nemajú viditeľné symptómy, môžu prenášať vírus na ostatných – to znamená, že tento otec mohol nakaziť desiatky ďalších, ktorí zase mohli infikovať tiež desiatky ďalších ľudí.

Aj vďaka týmto prípadom došlo k ďalším výzvam, aby sa ľudia zdržali návštev verejných priestorov, vyhýbali sa veľkým zhromaždeniam či nedôležitému cestovaniu.

Pravdepodobne máte v okolí mnoho ľudí, ktorí sa pýtajú, prečo koronavírus vyvolal taký strach alebo si aj vy sami hovoríte, prečo sa tvorí taká panika. Zdá sa však, že fakty a čísla tieto myšlienky tak úplne nepodporujú. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie potvrdil, že koronavírus spôsobuje závažnejší priebeh chorôb ako chrípka a nie je proti nemu preto ešte vytvorená imunita, pretože kmeň COVID-19 je nový. Naviac pri chrípke ľudia nemajú karanténu.

Koronavírus si môže vyžiadať obeti, preto je dôležitá ochrana – ochrana imunokompromitovaných osôb, starších a postihnutých. Musíme oželieť plesy, návštevy barov, škôl a zrušiť aj dovolenku. Áno, môže to vyvolať sklamanie, ale zachránime životy, keď sa budeme chovať zodpovedne.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe