Pomoc a rady pri dojčení - aby dojčenie prinášalo iba radosť

Ing. Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení

Verím tomu, že ak dojčenie bude prinášať mamičke radosť, tak bude z toho dlhodobo profitovať nielen dieťa, ale celá rodina. Vzájomný vzťah medzi členmi rodiny bude hlbší, krajší a láskavejší. Bude tam väčšia šanca na prijatie ďalších detí a na postupné silnenie kompetencií mamičky, ale aj otecka. Je mi potešením, že práve dobrou radou mám možnosť meniť počiatočné trápenie na skutočnú životnú radosť.

Neodporúčam a odmietam podávanie umelého mlieka, ak sa nevyčerpali iné alternatívy,  ako aj nevhodné používanie umelých náhrad prsníka (fľaša, cumlík, klobúčik). Riadim sa princípmi vzťahovej výchovy a dodržiavam Medzinárodný kódex marketingu náhrad materského mlieka.

 • Dobrý deň. Synček má 22 mesiacov. Doteraz, v noci aj cez denný spánok sme boli so synčekom pritúlený k sebe a dojčili sme sa na požiadanie. Bola som rozhodnutá v tom pokračovať. Prekazili nám to však pokazené zúbky, ktoré ešte nie sú ani celé vonku a už sa mu rozpadávajú. Pani zubárka mi odporučila, aby som ihneď prestala s nočným dojčením. K malinkému začal vstávať manžel, aj ho uspával. Veľmi rýchlo pochopil, že mliečko už pred spánkom aj cez spánok nedostane. S tým problém nebol. Problém je v tom, že odvtedy ma synček odmieta. Nechce aby som ho uspávala, v noci aj cez deň, ak sa prebudí zo spánku tak chce len otca, plače a odťahuje sa odo mňa. Veľmi ma to mrzí a mám obavu, že čím dlhšie to takto nechám, tým viac si na otca zvykne. Ten je momentálne s nami doma a do práce nechodí, takže sú na seba veľmi naviazaní. Čo ma samozrejme veľmi teší, ale zároveň ma veľmi mrzí, že som prišla o vzájomnú blízkosť so synčekom, ktorú som sa s ním snažila budovať od narodenia. Neviem či je správne ho uspávať nasilu keď plače a odmieta ma.

  Ďakujem vám pekne za odpoveď

 • Dobrý deň, mám 10 mesačnú dcérku a som opäť tehotná. Dojčím už len v noci a od 9 mesiaca pridávam večer aj umelé mliečko, keďže moje už nestačilo. (Keď som večer kojila nemohla zaspať, hnevala sa a tak som usúdila, že už nestačí moje.) Lenže od 7-8 mesiaca ma bolia bradavky keď sa prisaje, po chvíli to prejde ale vždy je to bolestivé. Dovtedy som nemala žiadne bolesti, len krátko po pôrode. Používam mastičku s lanolinom už možno mesiac ale stále necítim rozdiel. Môže to byť spôsobené tým, že sa začala nesprávne prisávať? Alebo niečim iným? Ako by som mohla tuto bolesť odstrániť? A ako by som mohla zvýšiť tvorbu mlieka? Mala by som kojiť aj počas dňa aj keď má 10 mesiacov? Alebo už v tomto čase mám nechať prirodzene znižovať tvorbu mliečka? Neviem či mám kojiť čo najdlhšie kým sa mi mliečko bude tvoriť alebo už odstaviť prvú dcérku? Ďakujem za každú radu.

 • Dobry den, mam doma 5 mesacneho synceka ale posledne cca 2 tyzdne mame problem s kojenim. Teda uz od sameho zaciatku je to problematicke pretoze malicky preferuje pravy prsnik. V lavom mam aj menej mliecka lebo som mala zapal ale ponukam mu ho stale no nie vzdy sa nam to podari. Moj problem je, ze posledne dni sa jeduje aj pri pravom prsniku. Kojit ho viem len poleziacky inak sa jeduje. Vzdy si len trosku cucne, pusti a tak mu ponukam castejsie prsnik. Vzdy som kojila na poziadanie ale posledne dni mam pocit ze je stale na prsniku. Nemyslim si zeby som mala menej mliecka alebo slabe, kedze stale si viem odstat aj po kojeni. V noci takyto problem nemame len cez den. Neviem ci som nieco zmenila alebo nie ale budem vdacna za radu. Dakujem

 • Dobrý deň, môj problém sú obrovské prsia, ktoré od pôrodu už 2x podrástli. Zo 65 DD na 70F a potom 70Guž skôr H ..mám 50kg, keď budú stále rásť tak budem musieť prestať dojčiť, bolí ma chrbtica a neviem si na seba nič kúpiť, aj veľkosti podprseniek dochádzajú (začínam vyzerať ako pornohviezda s nevkusne neodhadnutými veľkými silikónmi)…..syna dojčím 5 mesiacov čo je pre mňa úspech lebo pri 1. dcére to boli len 4 preplakané, ale plne dojčené mesiace.
  Teraz si dojčenie skôr užívam. Problém je, že laktačnú krízu som už mala asi 5x, ale nedala som sa aj napriek staršej dcére, kt. malého plač zle znášala. A mlieko niekedy musím aj tak rozťahať odsávačkou, lebo malý sa odmieta prisať ak to netečie prúdom. Prsia sú mäkké až sa mi zdajú prázdne. Skúšala som odsať naplno obe prsia a ani v napnutom stave som nikdy nedala viac ako 120ml
  .. často sa mi stane, že dám ledva 20ml a tak malého s plačom uspím na 10min ja sa poriadne napijem vody, zrelaxujem a potom v polospánku mu dám rozťahať mlieko.
  Následne, tečie prúdom až to pri satí počuť. Len nie vždy sa dá uspať. Plus po kojení si vždy vyžiada cumeľ. Celý deň ho nemá ale po jedle plače kým ho nedostane. Pocická, pohryzie a vypľuje.
  Súste mi poradiť.

Zobraziť ďalšie otázky

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe