Cisársky rez

Cisársky rez

V Európe prichádza na svet zhruba každé štvrté dieťa cisárskym rezom, pričom má tento zákrok stúpajúcu tendenciu. Zatiaľčo v severoeurópskych zemiach je cisársky rez stále ešte zriedka používaný, rodí sa na Cypre už viac než polovica detí týmto spôsobom. Ako každá operácia má aj „sekcia“ svoje výhody a nevýhody.

Téma – cisársky rez

Diskusia na tému cisárskeho rezu a jeho výhody a nevýhody asi nikdy neskončí. Zatiaľčo niektorí sú presvedčení, že cisársky rez znamená predovšetkým narušenie prirodzeného priebehu pôrodu, nepriaznivo ovplyvňuje puto medzi matkou a dieťaťom a vedie k alergiám a chorobám, zastávajú iní ten názor, že cisársky rez je bezpečnou, plánovateľnou a bezstresovou alternatívou spontánneho pôrodu.

Zdravotné dôvody

Veľká časť cisárskych rezov je uskutočnená zo zdravotných dôvodov. Veľmi často je to poloha nenarodeného diaťaťa koncom panvovým alebo placenta prekrývajúca maternicovú bránku tak, že bráni prirodzenému pôrodu. Rovnako pri pôrode dvojčiat alebo trojčiat doporučuje mnoho lekárov cisársky rez.

Bez ohľadu na prípady, kedy je cisársky rez nutný z lekárskeho hľadiska, existuje niekoľko ďalších faktorov, ako niektoré nastávajúce mamičky presvedčiť o výhodách cisárskeho rezu. Okrem podstatne zníženého rizika natrhnutia hrádze alebo problémov s porodením placenty, sú často uvádzané prednosti plánovateľnosti cisárskeho rezu a jednoduchšia príprava na pôrod. Pre radu žien je to tiež iba obyčajný strach z príliš veľkých pôrodných bolestí, ktorý ich vedie k tomu, aby si so svojím lekárom a pôrodnou asistentkou pohovorili o možnosti prevedenia cisárskeho rezu. Často tu hrá predstava, priviesť svoje dieťa na svet bezpečne a pripravená, najväčšiu rolu.

Prečo existujú kritikovia? 

Jednoducho povedané: Hoci sa jedná o v súčasnosti už štandardnú procedúru, zostáva cisársky rez operačným zákrokom so všetkými s ním spojenými rizikami, možnými komplikáciami a nutnosťou musieť zostať niekoľko dní v nemocnici a byť pohybovo obmedzená.

Okrem jazvy, ktorá však po podarenej operácii výrazne vybledne, je podstatnou nevýhodou cisárskeho rezu to, že pri ďalších pôrodoch môžu ľahšie vzniknúť komplikácie, a preto je znovu doporučovaný cisársky rez.

Mnohým kritikom však vôbec nejde ani tak o riziká, ale o to, čo možno takýmto pôrodom stratiť. A skutočne je tomu tak, že každý krok prirodzeného pôrodu plní dôležitú funkciu.

Hormón lásky 

Jednou z týchto funkcií je spúšťanie hormonálnej reakcie. K uvoľňovaniu oxytocínu – tiež známeho ako „hormón lásky“ – dochádza v dôsledku pôrodu a napomáha mamičke a dieťaťu v tom, aby sa „do seba zamilovali“. Tento prirodzený zázračný prostriedok má pozitívny vplyv na pevné puto matky a dieťaťa, spúšťanie mlieka a dôveru novorodenca v jeho nové okolie a matku.

Uvoľňovanie oxytocínu rovnako zmierňuje šestonedeľnú depresiu, ktorá je mnohým známa tiež ako „baby blues“.

Puto medzi matkou a dieťaťom

Pretože mnoho žien nie je počas cisárskeho rezu v bdelom stave alebo sú po zákroku ešte veľmi omámené, nemajú často príležitosť vziať novorodenca ihneď do náručia.

Dobrou správou pre všetky, ktoré chcú alebo musia rodiť cisárskym rezom, je, že k vzniku puta medzi matkou a dieťaťom je potrebné ďaleko viac než len krátky okamžik po jeho pôrode. Začína už vtedy, keď bábätko v matkinej maternici počuje jej hlas a cíti tlkot jej srdca. Takže akonáhle matka a dieťa poprvé ucítia vzájomnú blízkosť, hladina hormónu sa podstatne zvýši.

Najdôležitejšie je, aby matka a dieťa – či už sa jedná o spontánny pôrod, či pôrod cisárskym rezom – mali v tomto citlivom období dostatok času sa spoznať: počuť sa, vidieť, dotýkať sa, cítiť. To je celý recept na toto silné spojivo ľudských vzťahov.

TIP:

Pohovorte si so svojím pôrodníkom už dopredu: Vyslovte svoje priania, že chcete po pôrode stráviť nerušenú chvíľku s vaším bábätkom. Rutinné činnosti ako je umývanie a váženie predsa môžu chvíľku počkať.

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe