Lotosový pôrod

Placenty sa nazývajú posvätným darom prírody, pre niektorých je placenta darom aj po narodení. Lotosový pôrod polarizuje, ale všetci súhlasíme, že placenty sú zázrakom stvorenia. Vďaka nim vyrástli aj naše deti.

Deti majú so svojou pupočnou šnúrou a placentou zvláštny, intímny vzťah. Na ultrazvuku môžete dokonca veľakrát vidieť, ako sa dieťa k pupočnej šnúre tlačí, malé paže má okolo nej ako medvedík. Strihanie šnúry bezprostredne po narodení je v takomto kontexte tak trochu… zvláštne.

Lotosový porod 2

Čo je to lotosový pôrod?

Ide o nie celkom zvyčajnú prax, kedy sa dieťa ponechá pripojené k placente, kým šnúra prirodzene neodpadne od pupka. Tento proces zvyčajne trvá 3–10 dní, ale môže sa líšiť v závislosti na klíme a vlhkosti.

Lotosový pôrod je o udržaní spojenia pupočnej šnúry a placenty s dieťaťom, zatiaľčo on alebo ona jemne prechádza k životu mimo maternicu. Je to tichý a úctivý prenos bez toho, aby došlo k traume tým, že dieťa bolo odrezané od matky.

Názov pochádza z lotosového kvetu, dôležitého pre východné kultúry pre jeho symboliku jednoty, odlúčenia a znovuzrodenia. Historické stopy lotosového pôrodu sa v Európe objavujú už v stredoveku.

Výhody lotosového pôrodu

Je ťažké nájsť lekára či zdravotníka, ktorý by odporučil tento spôsob, ešte menej je nemocníc, ktoré by mamičke umožnili pôrod v lotose. Zatiaľ totiž neexistujú lekárske informácie podporujúce výhody lotosového pôrodu. Pre jeho podporovateľov a mamičky, ktoré tak chcú rodiť alebo už porodili, ide ruka v ruke s duchovnou praxou, ktorá ctí proces pôrodu a posvätný vzťah dieťaťa s pupočnou šnúrou a placentou. Zo známych a proklamovaných výhod môžeme zmieniť:

 1. Viac krvi: Rovnako ako pri odloženom prestrihnutí šnúry nedochádza k narušeniu objemu krvi a to umožňuje okysličenej krvi prúdiť späť do dieťaťa. Zlepšuje sa krvný obeh, telesná teplota, počet červených krviniek, imunitný systém a vývoj mozgu.
 2. Žiadne otvorené rany znamenajú menšie riziko infekcie a perfektne zahojenú oblasť kože pupčeka.
 3. Emočnú pohodu: Zrodenie v polohe lotosu údajne spríjemňuje cestu novorodenca z lona na vonkajší svet, znižuje pôrodnú traumu a posilňuje jemnosť prirodzeného pôrodu.
 4. Popôrodné liečenie: Keď má nová mamička novorodenca stále pripojeného k placente, nutí to matku, aby sa pohybovala pomaly, opatrne a minimálne. To je presne to, čo jej telo potrebuje. Matka aj dieťa ťaží z rešpektovania liečebného procesu.

Riziká lotosového pôrodu

O týchto pôrodoch neexistujú žiadne údaje, preto je nutné, aby k nemu mamičky pristupovali s extrémnou opatrnosťou. Placenta je zvlášť náchylná na infekciu, pretože obsahuje krv. Vo fázi po pôrode nemá cirkuláciu a je to v podstate mŕtve tkanivo.

Je potrebný zdravý rozum a poznať riziká a nevýhody:

 • Infekcia: Ako rozpadajúci sa ľudský orgán naplnený ľudskou krvou je placenta ohrozená vznikom infekcie. Je nutné starostlivo sledovať svoje dieťa, a pokiaľ bola šnúra počas pôrodu poškodená, dokončenie pôrodu týmto spôsobom nie je bezpečné.
 • Pokiaľ plánujete konzumovať placentu, lotosový pôrod nie je pre vás.
 • Nepríjemnosť: S dojčaťom a jeho placentou by ste nemali nikde chodiť. S trochou zveličenia je možné povedať, že sa nejedná o veľmi módne – alebo praktické – príslušenstvo na prechádzky. Cestovanie tiež môže zvýšiť riziko infekcie.

Ak vyzerá lotosový pôrod?

Poraďte sa so svojím pôrodným tímom a vytvorte bezpečný plán, ktorý je vhodný pre vás a vaše dieťa. Je to do veľkej miery nepredvídateľná prax, ku ktorej by sa malo pristupovať opatrne.

Čo možno očakávať:

 1. Keď sa dieťa narodí, pupočná šnúra sa neprestrihne, medzitým matka porodí aj placentu.
 2. Akonáhle šnúra prestane pulzovať, placenta sa zvyčajne opláchne teplou vodou a jemne sa vysuší organickou absorpčnou handričkou.
 3. Placenta vyžaduje pravidelnú údržbu, aby sa zabránilo infekcii. Niektorí umiestňujú placentu do koša alebo kvetináča či látkovej plienky a voľne ju posypú rozmarýnom alebo morskou soľou a podľa potreby pridávajú. Nádoba by sa mala denne čistiť.
 4. Dieťa je obvykle oblečené vo voľnom oblečení, aby sa uľahčilo cirkulácii vzduchu a znížilo ťahanie, pokiaľ sa placenta a šnúra prirodzene neoddelia od pupka.

Lotosový porod 3

Pretože lotosový pôrod môže viesť k závažnej infekcii, je potrebné veľmi starostlivo sledovať placentu aj dieťa. Pokiaľ dôjde k nepríjemnému zápachu, neobyčajnému sfarbeniu alebo akémukoľvek náznaku problému, je potrebné ihneď zavolať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Môžem mať v nemocnici lotosový pôrod?

V domácom prostredí je lotosový pôrod omnoho bežnejší. Kvôli rizikám je vzácne, keď vám to nemocnica umožní. Niekde možno budú rešpektovať žiadosť o zachovanie placenty z náboženských dôvodov. Iné nemocnice umožnia vziať placentu domov s matkou iba v prípade, že bude ošetrená formaldehydom – to však bráni prirodzenému a nenarušenému procesu.

Keď plánujete pôrod doma, je najlepšie mať všetky fakty preskúmané a overené vopred. Dôkladne si túto prax precvičte, prediskutujte so svojím pôrodným tímom a v prípade núdzového prevozu vopred poznajte pravidlá miestnej nemocnice.

Alternatívy

Pokiaľ vám lotosové zrodenie znie extrémne, zvážte oneskorené prestrihnutie šnúry. Vďaka všetkým výhodám založeným na dôkazoch by táto prax mala byť štandardom.

Počas oneskoreného prestrihnutia šnúry sa jednoducho čaká niekoľko minút, kým šnúra prestane pulzovať. To umožňuje placentálnu transfúziu krvi do dieťaťa.

Túto prax bežne odporúčajú celosvetové zdravotnícke organizácie, zvlášť pri predčasne narodených deťoch, a to najmenej 30 až 60 sekúnd po narodení.

Oneskorené prestrihnutie pupočníkovej šnúry je podľa nich spojené s významnými výhodami pre predčasne narodené deti, vrátane zlepšeného prechodného obehu, lepšieho stanovenia objemu červených krviniek, zníženej potreby krvnej transfúzie a nižšieho výskytu nekrotizujúcej enterokolitídy, čo je závažná, život ohrozujúca porucha adaptácie tráviaceho systému novorodenca a intraventrikulárneho krvácania, teda krvácania do mozgových komôr.

Lotosový porod 4

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča neskoršie prestrihnutie šnúry pre všetky pôrody.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe