Pôrodný plán – ako ho pripraviť

Tehotenstvo postupuje, vaše bruško je už veľké a vy začínate uvažovať o pôrode. Aký pôrod bude, ako by ste chceli, aby pôrod prebiehal a radi by ste si spísali pôrodný plán. Ako však taký pôrodný plán napísať?

Tehotenstvo a pôrod

Pre niektoré mamičky nie je pôrodný plán podstatný. Spoliehajú sa na pôrodnicu, ktorú si vybrali, a na to, že mamičke umožnia porodiť svoje dieťa v čo najmenšom strese, s možnosťou vybrať si pôrodnú polohu a následné priloženie k prsníku po pôrode.

Nie všade je to ale pravidlom a tak mnohé mamičky premýšľajú nad tým, ako dosiahnuť to, že si želajú svoj pôrod prežiť bez zbytočných zásahov a podľa svojich predstáv. Niektoré sa vyberú porodiť svoje dieťa mimo územia Slovenskej republiky, kde rešpektujú všetky želania rodičky, niektoré majú pôrodný plán a vyberajú si pôrodnicu,  o ktorej si myslia, že ich pôrodný plán tolerovať bude a niektoré mamičky sa nad tým proste nezamýšľajú sa spoliehajú na zdravotnícky personál.

Pôrodný plán

Ak si mamička praje, aby v nemonici splnili to, čo si želá, mala by si vypracovať pôrodný plán.

Ako by mal pôrodný plán vyzerať,  by mala mamička prebrať s niekým komu dôveruje , ale hlavne s niekým, kto sa danej téme venuje. Možnosťou môže byť lekár, ktorému dôveruje alebo sa obráti na vyškolenú dulu či pôrodnú asistentku, ktorá s pôrodným plánom pomôže.

Čo zahrnúť do pôrodného plánu?

V pôrodnom pláne musia byť všetky požiadavky a priania mamičky a ktoré sa týkajú priamo pôrodu. Pôrodné priania by mali byť jasné a stručné.

Väčšinou sa týkajú možnosti voliť si pôrodné polohy, nástrihu – epizotómie, ktorú si mamičky neželajú či klystíru. Napíšte si tam, kto vás bude pri pôrode sprevádzať, či to bude váš partner alebo dula, či niekto iný. Tiež sa v pôrodných plánoch spomína bonding – priloženie bábätka po pôrode alebo si jednoducho neželajú, aby s bábätkom manipulovali hneď po pôrode a chcú ho mať u seba a všetky merania a váženia absolvovať až neskôr, či je to želanie o dotepanie pupočníka.

Súčasťou pôrodného plánu sú často aj požiadavky pre neonatológiu, kde mamička žiada dodržiavať isté kroky aj čo sa týka bábätka, ako je podanie vitamínu K orálnou cestou, nekúpanie bábätka alebo absolútna prítomnosť bábätka pri mamičke.

Čo všetko môžete zahrnúť do pôrodného plánu a ako to spísať si prečítajte v článku Pôrodný plán – vzor. Podľa neho môžete postupovať a vybrať si jednotlivé kroky, ktoré sa vám zdajú dôležité a na ktorých trváte.

Čo si naplánovať nemôžete

Niekedy sa môže stať, že pôrodný plán budete mať pripravený, ale zrazu dôjde k nečakanej situácii, s ktorou ste nepočítali. Vtedy je skutočne vhodné spoľahnúť sa na zdravotníkov okolo vás, ktorí danú situáciu vedia v prípade potreby vyriešiť. Prípadne sa poradiť s dulou, ak vás pri pôrode sprevádza.

Zdieľajte
  1. kvetinka

    Ak si ho samé mamičky neviete poskladať rovnako ako ja a docela dosť sa bojíte či to bude správne, tak si to skúste online prekonzultovať ako ja (: ja som si cez chattyclass.sk nasla lekciu kde sa mozno online pytat porodnej asistenky duly na porodny plan s tym ze dala aj tipy na co tam nezabudnut dost ma to upokojilo (:

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe