Ako sa dostať do pôvodnej formy po pôrode

Vaše telo má mnoho dôvodov, prečo je unavené. Nielenže dokázalo podať obrovský výkon, úspešne absolvovalo pôrod (nie náhodou ho nazývame prácou), ale musí sa vrátiť do pôvodnej formy a prispôsobiť sa vášmu novému životu s bábätkom a náročnému tempu, do ktorého vás ženie.

Starostlivosť o bábätko dá zabrať

Kŕmiť svoje dieťatko každé 3 až 4 hodiny, vo dne i v noci, to skutočne vyčerpáva. Nepochybujte o tom. Takže možno nastane čas, keď si poviete na konci so silami: To nikdy nedokážem! Som príliš unavená, to sa nedá. Dobrá správa: Pravdepodobne práve v tej chvíli sa vaše bábätko rozhodne predĺžiť si čas medzi jedením, v noci… Vydržte! Takéto tempo nebudete predsa udržiavať až do jeho 18 rokov!

Čo treba vedieť: Na zmiernenie únavy žite viac podľa rytmu svojho bábätka. Ak spinká cez deň, zdriemnite si aj vy. Aspoň trošku si nahradíte zo spánku, o ktorý prídete v noci. Nie je dôležité, že dom nie je dokonale uprataný…

Hygiena

Nechajte svoje telo, aby opäť získalo svoj pôvab.

• Problémy s potením zmiernite častejším umývaním a používaním dezodorantu.

• Pohlavné orgány si zaslúžia osobitnú pozornosť: používajte radšej sprchu ako kúpeľ a vyhýbajte sa výplachom pošvy, lebo môžu byť zdrojom infekcie.

Vlasy

Pravdepodobne ste mali nádherné vlasy počas celého tehotenstva a teraz je to katastrofa: vlasy vám vypadávajú v takých chumáčoch, až si napokon kladiete otázku, čo vám z nich na hlave zostane? V skutočnosti je padanie vlasov po gravidite bežný jav. Poraďte sa v lekárni, odporučia vám prostriedok na základné ošetrenie, ktorý vlasy posilní. Nečakajte na rýchly zázrak, umývajte si ich jemným šampónom a dočasne sa vyhýbajte farbeniu a trvalej ondulácii. Navyše, aj dobrý strih pomôže vlasom prinavrátiť silu. (Nie je potrebná radikálna zmena, stačí menšie „osvieženie“). Ak vám budú aj po niekoľkých mesiacoch vlasy stále nadmerne vypadávať, poraďte sa s odborníkom, ktorý nájde riešenie vášho problému.

Ak po šiestich týždňoch kašeľ alebo náhly výbuch smiechu bude mať ešte za následok únik moču, nehanbite sa a povedzte to svojmu gynekológovi. Poradí vám jednoduchú rehabilitáciu, vhodnú práve pre vás. Inkontinencia je relatívne častý následok pôrodu.

Ako sa dostať do pôvodnej formy

Urobte niečo len pre seba! Choďte na hodiny skupinového telocviku pre ženy po pôrode. Zabijete jednou ranou tri muchy:

• Odídete z domu, stretnete iné mladé mamičky a budete sa môcť s nimi porozprávať o všetkom, čo vás trápi.

• Skupina vás bude motivovať, aby ste pokračovali v „modelovaní“ svojho tela do pôvodnej formy. Naučíte sa cviky na relaxáciu a na spevnenie svalov, ktoré budete môcť vykonávať aj doma.

Svalové cvičenie je dôležité. Nielenže podporuje harmonický sexuálny život, ale zabraňuje aj neskorším problémom s inkontinenciou a poklesnutím orgánov. Nezmeškajte cvičenie, ktoré pomáha predísť inkontinencii Pripravte si príjemnú starobu bez únikov moču tým, že nebudete zabúdať na dva malé celkom jednoduché cviky:

• Počas močenia niekoľkokrát po sebe zastavte prúd moču.

• Po močení môžete tiež stiahnuť panvové dno, vydýchnite a potom uvoľnite.

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe