Nulová separácia a prvých 1000 minút po pôrode

Materská a novorodenecká starostlivosť založená na rutinnom separovaní matky a novorodenca je typická najmä pre našu, západnú civilizáciu. No nové vedecké poznatky podporujú tzv. „nulovú separáciu“ matky a dieťaťa. Telo matky a kontakt „koža na kožu” sú najlepším spôsobom starostlivosti o dieťa, znamenajúce lepšie výsledky nielen pre normálne zdravé deti, ale aj tie predčasne narodené. Prvých tisíc minút po pôrode je pre bábätko aj matku kľúčových.

To je odkaz švédskeho neurológa Dr. Nilsa Bergmana, ktorý navštívil Slovensko v januári 2017 na konferencii v Žiline.

Prečo je ale prvých tisíc minút kľúčových?

Počas nich sa vytvára dôležitá väzba medzi matkou a dieťaťom. Kontakt koža na kožu môžeme vnímať ako dokonalý prechod na mimomaternicový život. Kontakt koža na kožu vyvoláva pocity bezpečia. A počas prvých tisíc minút po pôrode sa dieťa rozhodne, či je svet bezpečné miesto.
Ďalším dôležitým aspektom kontaktu koža na kožu je dojčenie. Bezprostredný kontakt poskytuje podmienky na to, aby sa mohlo začať. Po pôrode ovplyvňuje výsledok dojčenia hormón oxytocín. Problémom je však separácia, pretože vtedy úraduje hormón kortizol. Bežne vidíme novorodenca ležať v postieľke, v ktorej buď plače alebo spí. „Plač ako tré-novanie pľúcok“ je dávny prežitok. Dieťa zažíva stres a zvýšenú tvorbu hormónu kortizol, následkom čoho dochádza k spotrebovaniu energie.

Ak však matka poskytuje dieťatku reguláciu telesnej teploty prostredníctvom svojho tela, všetka jeho energia ostáva k dispozícii pre vlastný rozvoj. Tieto hodnoty sú potom určujúce na celý život a majú priamy dopad na oblasť zdravia.

Kontakt koža na kožu

Kontakt koža na kožu s nulovou separáciou predstavuje biologickú normu (štandard) a je najpodstatnejší zo všetkých vyššie uvedených zásahov, ktoré môžu opvlyvniť kvalitu prežitia.

Aj pôrody sú v našich podmienkach riadené. Často sa udržiava „kontrola“ a „riadenie“ celého pôrodu inými osobami, namiesto toho, aby pôrod bol záležitosťou samotnej rodičky. Dokonca je po pôrode matka nabádaná „oddýchnuť si po pôrode osamote“, pretože je to tak bezpečné ako pre ňu, tak aj pre dieťatko, ktoré ostáva v starostlivosti cudzích ľudí. No pritom sme zabudli na význam kontaktu koža na kožu, kedy všetky stimulácie medzi matkou a dieťaťom (očný kontakt, stimulácia bradaviek, zvuky, atď.) kooperujú a harmonizujú. Je to priestor pre mnoho jedinečných procesov, ktoré sa už nikdy nezopakujú.

Matka a dieťa sú v tomto procese pripravené na to, aby sa vytvorila optimálna a hlboká vzťahová väzba. Nils Bergman zdôrazňuje, že čím je viac kontaktu koža na kožu, tým je väzba bezpečnejšia. Kontakt koža na kožu tiež znižuje popôrodné depresie. Matky, ktoré strávia so svojimi deťmi prvých tisíc minút života, už potom svoje dieťa ani nedo-volia odniesť. „Dobrá cicavčia matka vykazuje dravosť pri obrane mláďat“, hovorí Nils Bergman.

Kontakt s otcom

Na konferencii Dr. Nils Bergman ďalej zdôraznil, že na vytvorenie vzťahovej väzby medzi otcom a dieťaťom je tiež dôležité kritické obdobie prvých tisíc minút. Na prežívanie otcovstva v úplne inej kvalite vraj stačí 30 minút kontaktu koža na kožu. Ak sa pokúsime o toto prepojenie o dva­tri dni neskôr, nedosiahneme taký istý účinok.

Zdroje:
Bergman, N.J., 2014, ‘The neuroscience of birth – and the case for Zero Separation’, Curationis 37(2), Art. #1440, 4 page. http://dx.doi. org/10.4102/curationis. V37i2.1440 Konferencia v Žiline – január, 2017

 

Mgr. Adriana Kráľová

Certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch. Ako poradkyňa pri dojčení navrhuje podávanie umelého mlieka dojčaťu až po vyčerpaní všetkých alternatív (odborná pomoc poradkyne pri dojčení, mlieko od darkyne). Ďalej neodporúča používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Vo svojej práci dodržiava Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka, publikuje a podporuje dojčenie bez nároku na honorár. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy.

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe