Priviesť dieťa na svet bez strachu

Pôrod je veľmi vzácny okamih v živote žien i rodín, absolútne neopakovateľný zážitok. Nás, ženy, takýto zážitok celý život buď „nosí“, alebo naopak „zráža na kolená“. Ženy rady otvárajú svoje pôrodné príbehy s potrebou povedať, ako výborne svoje pôrody zvládli, alebo naopak, ako nerady a bolestne na príchod svojich detí na svet spomínajú.

Ženy chcú svoje deti porodiť bez problémov a komplikácií a to je vskutku veľmi dôležité – na konci každého pôrodu by mala byť zdravá matka a dieťa. Je tu však ešte jedna nadstavbová skutočnosť, a síce ako sa žena pri pôrode cíti. Má kľud, zázemie, pocit dôvery, bezpečia, podporu, môže sa sústrediť na vlastnú prácu pri pôrode, môže urobiť maximum pre kľudný priebeh? Po rokoch zostávajú v ženách len a len pocity, a práve ony môžu negatívne vstúpiť trvale do našich životov a dlhú dobu ich veľmi negatívne ovplyvňovať.

Žiadna žena si nezaslúži mať na tak výnimočnú chvíľu zlú spomienku.

Čaká vás prvýkrát? Pripraviť sa na svoj prvý pôrod je náročné, pretože nie celkom presne viete, do čoho idete. Práve preto je užitočná dobra príprava.

Mnoho žien sa mylne domnieva, že pred vlastným pôrodom je nezbytne nutné zhromaždiť skutočne obsiahle penzum informácií o spôsoboch vedenia pôrodu, o zásahoch a medikáciách pri pôrode, o komplikáciách atd. Tento prístup žene spôsobí pochopiteľne len strach a obavy. Poďme sa zamerať na skutočnosť, že tehotná mamička má otvorenú akúsi pomyselnú štrbinku do vlastného vnútra, je vysoko vnímavá a praje si svoje dieťatko ochraňovať. Poďme pri pôrode najskôr čerpať zo skutočne vlastných zdrojov, ktoré povzbudíme alebo – ak chcete – prebudíme! Naučte sa už v tehotenstve vnímať vaše telo a v ňom rastúce dieťatko, komunikujte s dieťatkom cez bruško, zdokonaľujte sa v dychových a relaxačných metódach, ktoré môžu veľmi pozitívne ovplyvniť ako tehotenstvo, tak aj priebeh vlastného pôrodu.

Citlivému vnímaniu vlastného tela a jeho skľudneniu môže veľmi účinne napomôcť aj aromaterapia a homeopatia.

 

Bc. Romana Gogelová
pôrodná asistentka

www.svethomeopatie.cz

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe