Šestonedelie

Materská láska

Často sa stretávate v súvislosti s pôrodom s pojmom šestonedelie. Viete, čo všetko znamená?

Šestonedelím sa označuje obdobie, ktoré nastáva po pôrode, keď sa žena z pôrodu zotavuje. Dochádza k odstráneniu anatomických a fyziologických zmien spôsobených tehotenstvom (zavinovaním maternice, zmeny v mieste uloženia placenty, uzatváraniu krčka maternice, zmenšeniu prekrvenia vonkajších rodidiel, pokles maternice späť do panvy) a organizmus sa postupne vracia do stavu pred otehotnením.

Šestonedelie sa delí do dvoch fází. Ranné šestonedelie trvá od pôrodu do 10. dňa po pôrode. Jeho prvú časť strávite spravidla v pôrodnici. V tomto období sa hoja pôrodné rany, začína tvorba materského mlieka, ktorá sa postupne stabilizuje. Neskoré šestonedelie (druhá fáza) končí približne po šiestich až ôsmych týždňoch po pôrode. Odtiaľ pochádza názov „šestonedelie“.

Vaša pokožka v tomto období

Ani po pôrode sa o seba nezabúdajte starať. Aby ste svoju pokožku zachovali zdravú a čistú, venujte jej denne trochu zo svojho času: čistite ju vhodným spôsobom, masírujte ju a dbajte na maximálnu hydratáciu. V dôsledku hormonálnych zmien po pôrode je pokožka veľmi vysušená. Zvýšenú starostlivosť venujte tiež striám, ktoré sa aj cez obrovskú starostlivosť počas tehotenstva môžu objaviť. Dobrá správa: celkom nepochybne sa budú zmierňovať. Na trhu existuje celá škála „reparačných“ prípravkov slúžiacich k obmedzeniu týchto lokálnych škôd. Majte ale stále na vedomí, že zázraky sa nekonajú: len dlhé a vytrvalé ošetrovanie môže byť účinné.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe