Starostlivosť o poranenie hrádze po pôrode

Takmer každá mamička sa stretne s poranením po pôrode. Po pôrode majú mnohé z nás poranenie hrádze spôsobené či už nástrihom alebo prirodzeným natrhnutím.

Pôrod a poranenie hrádze

Pôrod dá mamičkinmu organizmu zabrať vždy. Je to proces, ktorý vplýva či už na jej psychiku alebo poznačí jej telo. Najčastejším problémom býva poranenie hrádze. Platí však, že pri prirodzenm pôrode je výskyt tohto poranenia oveľa nižší ako pri riadenom pôrode, kde dochádza k nástrihu – epiziotómii.

Pôrodné poranenie pri prirodzenom pôrode má často aj menej problémov pri hojení, keďže je poranenie zväčša menšie v porovnaní s nástrihom. Epoziotómia je poranením väčším, hrozí tu viac problémov po jej zhojení, a preto je veľmi dôležité sa o toto poranenie starať pravidelne a poctivo.

Nástrih hrádze – epizitómia

Ženy, ktoré boli nastrihnuté počas pôrodu, môžu mať rôzne problémy, ako je dlhodobá inkontinencia, problémy so stolicou, dlhodobé bolesti počas sexuálneho styku či oslabenie panvového dna. Je lepšie, ak sa žena, pokiaľ je to možné, vyhne nástrihu a snaží sa spolu s lekárom viesť pôrod prirodzene. Ak sa nástrihu chcete vyhnúť,  je vhodné vytvoriť si pôrodný plán.

Ako sa o poranenie hrádze postarať

Ak patríte medzi ženy, ktorým lekári urobili nástrh hrádze alebo medzi tie, ktoré sa natrhli prirodzene počas pôrodu, určite dbajte na to, aby ste mali ranu vždy čistú. Meňte často vložky. Na sedenie používajte nafukovacie koleso pre deti, aby na zranenie nebol vyvíjaný veľký tlak. Sedieť môžete aj na mäkkom vankúšiku.

Čo sa týka sexuálneho styku, tomu sa určite vyhnite, kým nebude vaša jazva v poriadku, budete pociťovať veľkú bolesť, ale hlavne sa mu oddajte až vtedy, keď budete pripravená psychicky.

Sprchovanie a hygiena

Veľmi dôležitá je pravidelná hygiena, vždy po každej toalete si poranenie jemne osprchujte. Stačí čistá voda, určite nepoužívajte parfémované mydlá či sprchovacie gély. Naopak, prírodné mydlá s výťažkami z bylín na hojenie poranení sú vítané.

Obklady a bylinky na poranenie hrádze

Ranu môžete ošetrovať pomocou obkladov. Veľmi vhodná je dubová kôra a obklady z nej. Tiež sa na ošetrenie poranenia hodí levanduľa, aloe vera alebo arnika. Arniku môžete použiť aj vo forme homeopatík pre rýchlejšie hojenie. Aloe vera dnes kúpite vo forme spreja, ktorý si tiež môžete aplikovať na ranu. Obklady môžete používať aj ľadové, pretože majú veľmi dobrý upokojujúci účinok.

Poranenie hrádze je súčasťou takmer každého pôrodu

Vetranie a čistý vzduch

Odporúčanie čo najviac ranu vetrať určite dodržte. Rana musí dýchať a nesmie sa potiť, aby sa tam náhodou nedostala infekcia a nedošlo ku komplikáciám. Používajte nohavičky z kvalitnej bavlny a občas to proste skúste aj bez nich a len tak si ľahnite na posteľ a podložkou.

Masáž na záver

Ak je už rana zacelená, je čas začať s masírovaním hrádze. Pomocou masáže, pri ktorej môžete použiť kokosový olej alebo ricínový olej, dosiahnete, že rana bude vláčnejšia, nebude taká pevná a jej bolestivosť sa zníži. Masírovať by ste mali niekoľko minút denne.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe