Starostlivosť o poranenie hrádze po pôrode

Takmer každá mamička sa stretne s poranením po pôrode. Mnohé z nás majú poranenie hrádze spôsobené či už nástrihom alebo prirodzeným natrhnutím.

Pôrod a poranenie hrádze

Pôrod dá mamičkinmu organizmu zabrať vždy. Je to proces, ktorý veľmi vplýva na jej psychiku alebo poznačí jej telo. Najčastejším problémom po pôrode býva poranenie hrádze. Platí však, že pri prirodzenom pôrode je výskyt tohto poranenia oveľa nižší ako pri riadenom pôrode, kde často dochádza k nástrihu – epiziotómii.

Pôrodné poranenie pri prirodzenom pôrode sa rýchlejšie hojí, keďže je poranenie zväčša menšieho rozsahu v porovnaní s nástrihom. Epoziotómia je poranením väčším, hrozí tu viac problémov po jej zhojení, a preto je veľmi dôležité sa o toto poranenie starať pravidelne a poctivo.

Nástrih hrádze – epizitómia

Ženy, ktoré boli nastrihnuté počas pôrodu, môžu mať rôzne problémy. Dlhodobá inkontinencia, problémy so stolicou, dlhotrvajúce bolesti počas sexuálneho styku či oslabenie panvového dna – nie je toho málo. Viesť pôrod prirodzene je asi želaním každej budúcej mamičky. Ak sa rutinnému nástrihu chcete vyhnúť, vytvorte si pôrodný plán.

Ako sa o poranenie hrádze postarať

Ak patríte medzi ženy, ktoré boli počas pôrodu nastrihnuté alebo došlo k prirodzenému natrhnutiu, určite dbajte na to, aby ste mali ranu vždy čistú. Meňte často vložky. Na sedenie používajte nafukovacie koleso pre deti, aby na zranenie nebol vyvíjaný veľký tlak. Sedieť však môžete aj na mäkkom vankúšiku.

Čo sa týka sexuálneho styku, tomu sa istý čas po poranení vyhnite, pokiaľ nebude vaša jazva v poriadku a nebudete pociťovať veľkú bolesť. Oddajte sa sexu s partnerom až vtedy, keď budete pripravená nielen po fyzickej stránke ale aj psychicky.

Sprchovanie a hygiena

Veľmi dôležitá je pravidelná hygiena. Vždy po každej toalete si poranenie jemne osprchujte. Stačí čistá voda. Určite nepoužívajte parfémované mydlá či sprchovacie gély. Naopak, prírodné mydlá s výťažkami z bylín na hojenie poranení sú vítané.

Obklady a bylinky na poranenie hrádze

Ranu môžete ošetrovať aj pomocou obkladov. Dubová kôra a obklady z nej sú skvelým pomocníkom. Tiež sa na ošetrenie poranenia hodí levanduľa, aloe vera alebo arnika. Arniku môžete použiť aj vo forme homeopatík pre rýchlejšie hojenie. Aloe vera dnes kúpite aj vo forme spreja. Obklady môžete používať aj ľadové, pretože majú veľmi dobrý upokojujúci účinok.

Poranenie hrádze je súčasťou takmer každého pôrodu

Vetranie a čistý vzduch

Odporúčanie čo najviac ranu vetrať dodržujte. Rana musí dýchať a nesmie sa potiť, aby sa tam nezaniesla infekcia a nedošlo ku komplikáciám. Používajte nohavičky z kvalitnej bavlny a občas to skúste aj bez nich a len tak si ľahnite na posteľ a podložkou.

Masáž na záver

Ak je už rana zacelená, je čas začať s masírovaním hrádze. Pomocou masáže, pri ktorej môžete použiť kokosový olej alebo ricínový olej dosiahnete, že rana bude vláčnejšia, nebude taká pevná a jej bolestivosť sa zníži. Masírovať by ste mali niekoľko minút denne.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe