Najčastejšie otázky o pôrode

Čaká vás pôrod poprvýkrát? Je náročné pripraviť sa na svoj prvý pôrod, keďže celkom presne neviete, do čoho idete. Práve preto je užitočná dobrá príprava.

Pôrod! Viete, že:

  • pôrod je fyziologický dej a akýkoľvek zásah do jeho priebehu by mal byť uskutočnený len z opodstatneného dôvodu?
  • aby mohli porodné hormóny dobre fungovať, potrebuje žena pocit bezpečia, teplo, prítmie a láskyplnú podporu? Pôrod je totiž súčasťou sexuálneho života ženy a ako k takému je potrebné k nemu pristupovať.
  • pôrodná asistentka je odborníčka na starostlivosť pri fyziologickom pôrode a pôrodník je špecialista na riešenie komplikácií? Podľa zahraničných výskumov sú u zdravej rodičky pôrodné výsledky najlepšie, pokiaľ sa o ňu pri pôrode stará pôrodná asistentka vyškolená pre podporu normálneho pôrodu (menej zásahov, komplikácií a cisárskych rezov, lepší zdravotný stav matky a dieťaťa)?
  • cisársky rez môže zachrániť život, ale ide o závažnú brušnú operáciu, náročnú pre ženu aj dieťa, a mal by sa vykonávať len v najnutnejšom prípade?
  • medikácia, ktorú dostane matka, prechádza k dieťaťu a môže negatívne ovplyvňovať dojčenie?
  • prítomnosť duly pri pôrode znižuje pravdepodobnosť cisárskeho rezu, použitie oxytocínu a ďalších úkonov a zvyšuje spokojnosť rodičiek s pôrodom?
  • pôrod môžete prežiť ako posiľňujúcu a radostnú udalosť?

Sprievod pri pôrode

Viete, akú rolu pri pôrode môže plniť otec dieťaťa/váš partner či partnerka? Mnohí rodičia si želajú túto jedinečnú udalosť, ako je príchod dieťaťa na svet, prežiť spolu. Chcete, aby vám partner aktívne pomáhal, alebo si prajete len jeho kľudnú prítomnosť? Niektoré ženy dávajú prednosť ženskej podpore alebo chcú pôrod prežiť samé a s partnerom sa dohodnú, že príde ihneď po narodení bábätka. Je užitočné, aby sa aj partner o pôrod zaujímal a spoločne ste si ujasnili svoje predstavy. Neexistuje len jedno jediné správne riešenie.

Ďalšie možnosti pri pôrode

Viete, čo je pôrodný plán či pôrodné prianie? Ako ho zostaviť a kto vám s ním môže pomôcť? Poznáte svoje právo na informované rozhodnutie? Viete, čo sú úľavové prostriedky pri pôrode a ako pôrod dobre zvládať?

Zodpovednosť za svoje dieťa a za všetko, čo sa s ním od prvého okamžiku bude diať, nesiete vy, rodičia. Zdravotníkov sa môžete pýtať na všetko, čo vás zaujíma, a dávať najavo svoje priania. Máte právo na kvalifikované a úplné odpovede.

Pokiaľ sa chcete dopredu zoznámiť s pôrodom ako fyziologickým dejom, môžete s partnerom absolvovať dobrý predpôrodný kurz, najlepšie taký, ktorý vedie komunitná pôrodná asistentka a máte naň dobré referencie.

 

Petra Sovová, matka 7 detí, 
Predsedkyňa H. A. M. (Hnutie za aktívne materstvo)

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe