Pôrodná asistentka

pôrodný príbeh

V poslednom čase čoraz viac mamičiek hovorí o potrebe a možnosti mať svoju pôrodnú asistentku. Kto vlastne pôrodná asistentka je?

Pôrodná asistentka – kto to je?

Pôrodná asistentka poskytuje budúcej matke informácie týkajúce sa tehotenstva, ako je životospráva, príprava na pôrod, informuje o dojčení.

Pripravuje mamičku na pôrod. Informuje ju o priebehu pôrodu a o všetkých možnostiach, ako zmenšiť bolestivé kontrakcie a o tom, čo pomáha uľaviť počas pôrodu. Budúca mamička v prípade, že má o to záujem, môže požiadať pôrodnú asistentku o sprevádzanie pri pôrode.

Vtedy sa o mamičku stará počas každej doby pôrodnej, pomáha jej prekonať bolesti počas kontrakcií, v prípade, ak vidí, že pôrod nepostupuje správne, privolá k matke lekára. V podstate je teda jej poslaním previesť mamičku fyziologickým pôrodom a tiež ošetruje popôrodné poranenia.

Neskôr po pôrode sa o mamičku stará v čase šestonedelia, kde kotroluje hojenie popôrodných zranení, sleduje, či mamička správne dojčí, ak nemá mlieko, pomáha so spustením laktácie. Poradí, ako sa má mamička o seba ďalej starať či ako sa postarať o svoje bábätko. V prípade, že má mamička záujem o antikoncepciu, aj v tomto prípade sa môže obrátiť na pôrodnú asistentku.

Pôrodná asistentka na Slovensku

Mala by byť erudovanou, vyštudovanou osobou, ktorá je schopná poskytovať profesionálnu zdravotnícku starostlivosť o zdravú ženu, tehotnú, rodičku či šestonedieľku a jej dieťa.

Bohužiaľ, pre všetky mamičky na Slovensku ešte nie je pôrodná asistentka, ktorá by poskytovala komplexné služby, podporovaná ako v okolitých štátoch, kde je táto služba pre mamičku súčasťou verejnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Na Slovensku existuje mimovládna organizácia Iniciatíva pôrodných asistentiek Slovenska IPASK, ktorá združuje všetky pôrodné asistentky a ktorá sa zároveň snaží presadiť status a potrebu pôrodných asistentiek na Slovensku. Tým by sa zvýšila a skompletizovala služba pre rodiacu matku na základe odporúčaní WHO a ostatných zdravotníckych inštitúcií.

 

Zdieľajte
  1. kvetinka

    Konkrétne Darina z chattyclass.sk je podarená, milá, priateľská osôbka, ktorá mi cez svoje videolekcie s možnosťou online sa pýtať priamo pomohla zbaviť sa strachu z pôrodu, poradila ako na tehotenstvo a aj to ako si nastaviť pôrodný plán

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe