Úľavové techniky

Pôrod je významným, prechodovým medzníkom v živote ženy. Rodí sa dieťatko, nový život, nový človek. Rodí sa žena – matka do svojej novej úlohy. Rodí sa otec, vzniká rodina v novej podobe. Pre ženu je tento prerod často spojený s určitou námahou a náročnosťou.

V nemocničnom prostredí má žena na dosah rozličné farmakologické prostriedky, ktoré jej môžu pomôcť pri zvládaní intenzity pôrodného procesu. Tak, ako každý liek, aj liečivá používané pri pôrode v určitej – väčšej či menšej – miere prechádzajú placentárnou bariérou a vplývajú tak nielen na ženu, ale aj na dieťatko v maternici.

Ženy počas pôrodu môžu okrem farmakologických prostriedkov využiť tiež množstvo jednoduchých úľavových techník, ktoré dokážu mať na vnímanie náročnosti pôrodu veľký vplyv. V nasledujúcom texte sa vám pokúsim niektoré z nich priblížiť.

Uvoľnenie začína v hlave

To, čo si o pôrode myslíte, je váš vlastný obraz, ktorý ste si vytvorili na základe všetkého, čo ste doteraz o pôrode počuli, ako ste pôrod videli (napr. vo filmoch) či ako ste ho zažili (v prípade, že už je táto skúsenosť za vami). S týmto obrazom sa dá pracovať tak, aby bol pre vás užitočný.

Najčastejšou obavou žien vo vzťahu k pôrodu je strach z bolesti. Často prvý obraz, ktorý sa nám v súvislosti s pôrodom vynorí, je schéma pôrod = bolesť. Áno, pôrod môže bolieť. Ale aj nemusí. Je to náročný, intenzívny výkon, slovo bolesť však dostatočne nevyjadruje škálu všetkých tých vnemov, pocitov a udalostí, ktoré sa počas pôrodu odohrávajú. Pôrod by sme mohli prirovnať k vysokohorskej turistike. Pre každého je to inak náročné – záleží od vašej kondície (tela i mysle), od špecifík vášho prežívania, od spôsobu vašej prípravy a mnohých ďalších aspektov. Ak je vaša schéma pôrod = bolesť, zatvárate si mnoho dverí, kde pôrod môže byť aj radosť, úľava či dokonca orgazmický zážitok. Skúste ako súčasť prípravy na pôrod pracovať s tým, že slovo bolesť nahradíte slovom intenzita. Môže vás to podporiť v tom, že začnete o pôrode premýšľať z iného uhla pohľadu.

Láskavé slová a dotyky

Ak vás počas pôrodu sprevádza váš partner, jeho prítomnosť je veľmi dobrých liekom. Už len to, že je pri vás blízka osoba, ktorú poznáte a máte voči nej dôveru, pomáha vytvárať pocit bezpečia. Vtedy sa spolu s oxytocínom – hormónom lásky vyplavujú do tela aj ďalšie hormóny, ktoré prirodzene zmierňujú vnímanie intenzity pôrodného procesu. Môžete spolu s partnerom komunikovať s dieťatkom, spomínajte spolu na chvíle, ktoré ste zažili počas tehotenstva. Partner vám môže hladkať šiju, bruško či krížovú oblasť chrbtice. Láskavé slová, ktorými ocení to, ako dobre pôrod zvládate, môžu byť veľmi podporujúce. Čím viac láskyplnej, empatickej starostlivosti dostáva žena počas pôrodu, tým viac je uvoľnená a dokáže si s náročnosťou pôrodných sťahov poradiť.

Rodiace ženy často veľmi oceňujú masáž v oblasti krížovej kosti a kostrče. Partner môže skúšať, aká sila tlaku je vám príjemná. Veďte ho, hovorte mu o tom, čo vám pomáha. Ženy si prekvapivo často žiadajú pomerne intenzívny tlak. Obyčajne prináša úľavu ťahanie oboma rukami od chrbtice smerom k bokom či tlak a krúženie oboma rukami v oblasti kostrče.

Samozrejme, podporujúcou osobou počas pôrodu nemusí byť len partner. Sprevádzať vás môže ktokoľvek, ku komu máte dôveru a viete si predstaviť, že tento človek prispeje k tomu, aby ste sa počas pôrodu cítili bezpečne. Môže to byť vaša sestra, mamina, blízka kamarátka, dula či ktokoľvek iný. Každá podporujúca náruč je v čase pôrodu efektívnym „liekom“.

Dych

Z dýchania pri pôrode sme v súčasnej dobe urobili veľkú vedu, až sme trochu zabudli, prečo je vlastne také dôležité pri pôrode o dýchaní hovoriť.

Najprv malé cvičenie. Predstavte si, že sa k vám približuje niekto, o kom viete, že vás chce vyľakať. Dívate sa na neho a čakáte, kedy vykríkne: „Bu!“ Ako dýchate počas toho? Zadržíte dych počas čakania v napätí, kedy to príde? Alebo dýchate normálne, bežne? Či zhlboka? Pre väčšinu z nás je prirodzené, že obavy a strach nás nútia zmeniť spôsob dýchania. Zatneme zuby, zadržíme dych, celé telo sa nám zovrie v kŕči. Poznáte to?

Počas kontrakcie (ktorá zvyčajne trvá 40-60 sekúnd) sa do určitého nekomfortu dostáva nielen žena, ale aj dieťatko. Aj pre neho je pôrod náročnou cestou. Maternica sa počas sťahu premení na silný, pevný sval a tlačí dieťatko do pôrodných ciest. Je to pre dieťatko situácia krátkodobého stresu. Ak je žena počas kontrakcie napätá, zadržuje dych a jej krv je málo okysličená. Keď kontrakcia odoznie, žena to „rozdýcha“. Ale táto málo okysličená krv prichádza k dieťatku, ktoré nemá kde dočerpať potrebný kyslík pre ďalší priebeh pôrodu. Preto je dôležité sústrediť sa na dýchanie. Keď žena počas kontrakcie dýcha, nie je v napätí, okysličuje svoju krv, ktorá potom vyživuje bábätko.

Ak cítite, že kontrakcia prichádza, zatvorte oči a sústreďte sa na svoj dych. „Dýcham pre seba a svoje dieťa,“ to môže byť veta, ktorá vám pripomenie dôležitosť dýchania. Nájdite si svoj vlastný rytmus. Dýchanie môže byť hlboké a uvoľnené. Predstavte si, že váš dych je uspávankou pre vaše dieťatko. Po odoznení kontrakcie dýchajte úplne prirodzene.

Spôsobov, kedy a ako dýchať, je mnoho. Dajú sa použiť rozličné dýchacie techniky počas I. i II. doby pôrodnej. Ak sa chcete o konkrétnych technikách dozvedieť viac, môžete kontaktovať niektorú z dúl pôsobiacich vo vašom okolí.

Intimita a bezpečie

Ak sa žena cíti dobre, pôrod prebieha dobre. Nie je to otázka pohodlnosti či nejakej zhýčkanosti, je to otázka bezpečia a zdravia. Žena, ktorá sa cíti v bezpečí, necháva pôrodnému procesu voľný priebeh a dokáže si s intenzitou pôrodného procesu lepšie poradiť. To má pozitívny dopad na jej zdravie i zdravie dieťatka. Významný francúzsky pôrodník Michel Odent píše, že najlepší spôsob, ako môžeme pôrod podporiť, je nerušiť ho. Žena by sa podľa neho mala cítiť maximálne uvoľnená, mala by mať možnosť cítiť sa „ako doma“.

Do pôrodnice si pripravte playlist a zoberte si sluchátka

Ako môžete podporiť tento pocit intimity v prostredí pôrodnice?

– zostavte si v mobile váš pôrodný playlist. Môže obsahovať piesne, s ktorými sa vám viažu láskyplné spomienky, piesne, ktoré vás upokojujú a navodzujú vám príjemnú náladu. Do tašky do pôrodnice si pribaľte sluchátka.

– vezmite si so sebou niečo, čo vám vonia. Do malej fľaštičky nasypte soľ a do nej pridajte kvapku vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Vhodná je napríklad levanduľa, ruža, medovka či svieže citrusové vône. K tejto fľaštičke si môžete počas pôrodu pričuchnúť. Pozor, pri pôrode budú vaše zmysly zintenzívnené na maximum, preto sa riaďte heslom, že menej je pri pôrode viac.

– nájdite si svoj kútik. Už pri prehliadke pôrodnice si môžete všímať priestory, v ktorých sa bude odohrávať váš pôrod a premýšľať nad tým, ako sa v nich cítiť čo najlepšie.

– ak je to možné a je vám to príjemné, zatiahnite žalúzie, zhasnite svetlá, zatvorte oči. Prítmie podporuje produkciu hormónov zodpovedných za pôrod.

– odíďte do „vlastného sveta“. Hormonálne procesy v priebehu pôrodu prispievajú k tomu, že žena môže prežívať zmenený stav vedomia. Sústreďte sa na svoj dych, pokojne sa zahĺbte do seba a relaxujte.

Poloha a pohyb

„Rodící ženu naléhavě upozorňujeme, aby důvěřovala tomu, co pociťuje, aby se pohybovala, jak je jí libo, aby zaujala jakoukoli pozici, k níž spontánne dospěje.“ píše Michel Odent. Zároveň dodáva, že ak majú ženy takúto možnosť, len zriedka si počas pôrodu vyberajú polohu v ľahu či polosede. Telo sa riadi svojou múdrosťou. Telo vie, že v ľahu váha bruška (váha maternice, dieťatka a placenty) tlačí na veľké cievy a zabraňuje tak dobrému prekrveniu. Telo vie, že sa vtedy žene ťažko dýcha, točí sa jej hlava a srdiečko dieťatka bije pomalšie.

Vyberajte si polohy, ktoré sú vám príjemné a cítite sa v nich čo najviac pohodlne

Ak je to možné, dovoľte si hľadať polohy, ktoré vám prinášajú úľavu. Vaše telo v obdivuhodnom súlade reaguje na pohyb a polohu dieťatka. Prechádzajte sa, pohupujte sa. V stoji jemne pokrčte kolená a pomaly krúťte bokmi. Tancujte. Predkloňte sa a zaveste sa na partnera či sprevádzajúcu osobu. Využite polohu v drepe, v kľaku na štyroch či kolenoprsnú polohu. Ak ste unavená, ľahnite si na ľavý bok. Ak má žena slobodu v pohybe počas pôrodu, inštinktívne si vyberá pozície, ktoré napomáhajú dieťatku zostupovať a rotovať v pôrodných cestách a zároveň jej prinášajú úľavu počas kontrakcií.

Teplo

Teplá sprcha alebo kúpeľ v teplote tela dokáže priniesť krásne uvoľnenie. Sú ženy, ktorým sa veľmi žiada počas pôrodu tráviť dlhý čas vo vode a je úžasné, ak majú túto možnosť. Sprcha či kúpeľ dokáže priniesť uvoľnenie napätia do celého tela i mysle. Často sa zdá, akoby sa pôrod v sprche rozvoľnil, obyčajne je to však naopak – pôrodná činnosť naberie na obrátkach, iba ju žena vníma ako menej náročnú.

Počas pôrodu veľmi pomáha teplý kúpeľ či sprcha

Ak sa vám do vody nechce či nemáte tú možnosť, pomáha zahrievať oblasť krížov a panvy. Môžete využiť nahrievacie vankúšiky do mikrovlnky – pohánkové, s čerešňovými kôstkami, pšenicové alebo s bylinkami. Prípadne poslúži teplá deka či prikrývka, do ktorých sa pohodlne zabalíte.

Teplý bylinkový obklad je možné využiť aj na ochranu hrádze pred poranením.

Pôrod je cestou do najtajomnejších hlbín duše ženy. Mnoho odhaľuje, mnoho odkrýva. Je preto veľmi užitočné, ak žena s obavami ohľadom pôrodu pracuje už počas tehotenstva. Existujú rozličné spôsoby, ktoré sú žene nápomocné. Rôzne techniky relaxácie, práca s vizualizáciami pôrodu, terapeutická podpora – to všetko sú metódy, ktoré vám môžu pomôcť lepšie spoznať váš vlastný vnútorný svet, lepšie vnímať svoje potreby a starať sa o ich naplnenie.

Prajem vám, aby bolo vaše tehotenstvo, pôrod i materstvo naplnené pokojom a láskou. Nech vás vedie múdrosť vášho tela a vášho dieťatka. Ak by ste čokoľvek potrebovali, verte, že sa máte kam obrátiť.

Predchádzajúci článok “Dula – sprievodkyňa tehotenstvom, pôrodom a materstvom” od Lucky Kubíny si môžete prečítať tu.

Mgr. Lucia Kubíny
dula
OZ Slovenské duly
www.duly.sk

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe