Ako rodičia máme často pocit, že naše deti majú dvojakú osobnosť. V materskej škôlke sa správajú ako samostatné dieťa, upratujú si hračky, obúvajú sa a zvládajú samy WC. Ale doma sa všetko mení. Prečo sa to deje? Dôvod je jednoduchý: snažia sa nájsť svoje hranice a vedia, že ich budeme milovať, aj keď sa správajú úplne inak ako v škôlke.
Ako rodičia si ale môžeme vziať inšpiráciu z tipov, ktoré ponúkajú učiteľky materských škôlok, ktoré vychádzajú z dlhoročnej praxe.
Tipy pre mamičky ako mať aj doma samostatné dieťa:
- Učte ich samostatnosti. Zvládnu vykonávať viac činností, než si myslíte. Dajte im šancu učiť sa novým veciam a posilňujte ich sebavedomie. Trápite sa napríklad so samostatným obliekaním? Vyskúšajte našich 5 tipov.
- Nechajte ich riešiť jednoduché problémy. Pokiaľ vidíte, že sa dieťa snaží uložiť hračku alebo sa dostať na policu, nechajte ho, aby to skúsilo samé. Tieto chvíle sú pre dieťa dôležité. Pokiaľ neuspeje, ponúknite riešenie, tak aby sa všetko nabudúce podarilo.
- Priraďte dieťaťu jednoduchú prácu. Keď dieťa dostane jednoduchú úlohu, ako napríklad zalievať kvety alebo vyprázdniť sušiak, bude sa cítiť ako platný člen rodiny a posilní sa jeho sebavedomie. Takmer v každom veku sú v domácnosti úlohy, s ktorými môže dieťa pomáhať.
- Povzbudzujte k spolupráci. Učitelia materských škôl dokážu deti naučiť spolupracovať. Tieto zručnosti sú dôležité pre vzťahy medzi deťmi, aj pre ich ďalšiu budúcnosť. Pozvite deti, nech vám pomôžu s tým, čo práve robíte.
- Vytvorte pravidlá a držte sa ich. Potrebujú jasné pravidlá a očakávania, aby sa cítili bezpečne a vedeli, čo je správne.
Ukazujte im, ako sa cítia ostatní ľudia a učte ich, ako sa správať ohľaduplne. Učia sa nielen slovami, ale aj cez príklad. - Venujte dostatok času komunikácii. Hovorte s nimi o tom, čo sa deje a počúvajte ich názory a pocity.
- Dovoľte im prejaviť svoje emócie. Deti sa učia, ako sa vyrovnávať so svojimi emóciami, a je dôležité podporovať ich v tomto procese.
- Dovoľte svojim deťom experimentovať. Potrebujú priestor na sebavyjadrenie a učenie sa cez skúšanie a omyly. Chyba nie je nepriateľ. Posúva nás ďalej.
- Vytvorte rodinnú tradíciu. Rodinné tradície pomáhajú posilňovať vzťahy a vytvoriť pevný základ pre rodinu. Môže to byť napríklad pravidelná rodinná večera alebo jeden deň v týždni, kedy budete pravidelne vyrážať na spoločný výlet, prechádzku. Tieto tradície im pomôžu cítiť sa bezpečne a prinášajú rodine spoločné spomienky.
a najdôležitejšia rada:
Buďte tu pre svoje deti. Potrebujú vedieť, že s vami môžu počítať, kedykoľvek potrebujú pomoc alebo podporu, že ich milujete nezávisle na tom, ako sa správajú.
Veríme, že tieto rady od skúsených učiteliek vám pomôžu vytvoriť pre svoje deti bezpečné a podporujúce prostredie, kde sa môžu učiť, rozvíjať sa a rásť. Nezabúdajte na to, že každá situácia vyžaduje iný prístup. Majte trpezlivosť a naozaj tu buďte pre svoje dieťa.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pridajte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na FB, alebo nás sledujte na Instagrame.