Až keď som si začala zisťovať informácie a hľadať zdroje (u mňa konkrétne o tom, kde a ako sa moje bábätko narodí) zistila som, že som veľmi veľa informácií nevedela. Keďže som bola prvorodička, všetko bolo nové, a tak som si zvolila dva predpôrodné kurzy, ktoré nám s manželom boli srdcu blízke, najmä kvôli tomu, že sa na pôrod pozerali ako na prirodzený, a podporovali pri ňom bezzásahovosť.
„VEDomosť – vedieť a premostiť to do praxe“
Prvým kurzom bol kurz predpôrodnej prípravy, kde nám tri odborníčky (špecializovaná dula, laktačná poradkyňa a pediatrička) hovorili o tom, čo všetko môžme pre nás a bábätko urobiť, aby bol pôrod a nasledujúce obdobie krásne, plné radosti a pochopenia, a čo najmenej stresové.
Taktiež nám príprava potvrdila veci ako: aký dôležitý význam má pre bábätko spontánny pôrod, dotepanie pupočníkovej krvi, okamžitý kontakt koža na kožu (hneď keď sa bábätko narodí putuje na mamin hrudník (ideálne na mamine brucho)) a pokračuje to samoprisatím, čo je veľkým plusom pri následnom dojčení.
Ako zmierniť bolesti
Naučili sme sa ako zmierniť bolesti pri pôrode a po ňom, aké polohy sú vhodné pre pôrod, že na chrbte je síce najpohodlnejšie pre každého iného v danej miestnosti, len nie pre rodiacu ženu (česť výnimkám, ktorú však ja osobne nepoznám), a akú úlohu zohráva sprevádzajúca osoba pri pôrode.
Absolvovali sme aj kurz hypnopôrodu, ktorý nám obom pomohol pochopiť proces pôrodu a „podmienky“, ktoré musia byť splnené, aby sa žena cítila dobre.
Pôrodný plán
Ďalším získavaním informácii sme zistili, že spôsob, akým to funguje v našich (skoro všetkých) nemocniciach, často nie je pre dieťa a matku úplne vhodný, a preto sme si povedali, že sa na to poriadne pripravíme, napríklad aj spísaním pôrodného plánu, a skonzultovaním ho s danými nemocnicami (čo nám ne/vedia umožniť a zabezpečiť).
Je podľa mňa nevyhnutné, aby sa budúca mamička zaujímala o to, ako a kde privedie svoje dieťa na svet. Nie je to len o tom, či to bude v najluxusnejšej izbe, pôrodnom boxe, ktorý prave zrekonštruovali. Je to aj o tom, ako sa tá mamička bude v danom priestore, s daným personálom (či už vopred dohodnutým, alebo aj nie) cítiť. Pre mňa nebolo v poriadku už samotné rozmiestnenie danej miestnosti – pôrodné kreslo v strede miestnosti (aby sa okolo neho mohol postaviť čo najväčší zástup personálu, v horšom prípade študentov) otočené do priestoru či dokonca do dverí.
Prítmie a bezpečie
Nevedela som si predstaviť byť tam vyzlečená a rodiť v kľude a pokoji, tak ako nám to „bolo povedané“ na kurze, kde sa hovorilo, že najpodstatnejšie je, aby sme mali kľud, pokoj, prítmie a pocit bezpečia. Ja som ho v nemocnici, žiaľ, nevedela nadobudnúť. Rozhodli sme sa teda, že nebudeme upúšťať z našich „podmienok“, ktoré boli pre nás dôležité, a to, aby bol pôrod fyziologický a spontánny a rozhodli sme sa, že budeme robiť všetko preto, aby sme sa ja a naše dieťa cítili dobre.
Byť vedomá matka 🙂
Zisťovať si informácie už počas tehotenstva, a to na overených stránkach, prípadne fórach, kde odpovedajú odborníci, ako sú laktačné poradkyne, duly, babice alebo na poradni – pýtať sa, čo sa deje a prečo sa to deje, čo to znamená, aké vyšetrenia vám idú robiť a prečo, (a ak vám to je nepríjemné odmietnuť). To je začiatok ozaj dobrého, vnímavého a vedomého tehotenstva, pôrodu a následne rodičovstva.
Dostávam sa konečne k tomu, prečo som tento bod nazvala VEDOMÁ – vedieť informácie a správne s nimi naložiť, to je podľa mňa nesmierne dôležité, nielen počas tehotenstva a témach súvisiacich, ale aj v živote samotnom. Častokrát vieme, čo by sme ne/mali robiť, no skutky to za nás nehovoria. Je tu teda príležitosť zmeniť to a „bojovať“, ak už nie kvôli sebe, tak kvôli tomu malému človiečikovi pod vašim srdcom. Vedieť, aké mám „povinnosti“ je múdre a zodpovedné, ale nemali by sme zabúdať ani na to, že veľa informácií nevieme alebo si ich nepripúšťame, a to je prvá vec, kde by som odporučila budúcim mamičkám sa zamyslieť.
Zaužívané vzorce
Nenechajme sa ovplyvniť len tým, že si povieme: „veď takto robila aj moja mama a tu som“, „veď aj ja som bol tak vychovaný a žijem“. Urobme pre seba a svoje deti niečo inak, málokto chce vychovať „úplne“ rovnakého človeka, lebo si uvedomuje, že nie všetko je tak, ako chce a nie všetko sa mu v detstve páčilo. Tu je možnosť, zamyslieť sa nad tým, pouvažovať, zistiť si informácie a rozhodnúť sa, z čoho ne/budeme čerpať.
Na dnešnú dobu sa dá pozerať ako na „zlú“ kvôli technológiám, neustálemu tlaku médií, dezinformáciam, ktoré tu všade okolo nás sú a denno denne nás zahlcujú (ne/robte toto, ne/jedzte takto, ne/správajte sa tak…) ale je na nás, čo si z toho vezmeme, akú informáciu hľadáme a kde ju hľadáme.
Áno, zmena sa robí ťažko! Tu treba v prvom rade presvedčenie, podporu partnera (aj z okolia) ale hlavne odvahu a vôľu (kto verí v Boha určite pozná výrok ,,kde je vôľa, tam je cesta“) – a tá veľakrát ľuďom chýba. Často nás zastaví strach z neznámeho. Osobne si vždy spomeniem, prečo to takto chcem a prečo to robím.
Cieľom nie je a ani nesmie byť dokázať niekomu inému niečo. Cieľ musí vychádzať z vášho vnútra, pocitu, že to chceme tak urobiť/zmeniť a hlavne vedomosti, prečo to takto chceme. Každý „pád“ je čas na malé zastavenie sa, zhodnotenie, čo môžme urobiť inak a čas vykročiť opäť. Deti nás to učia neustále, hľadajú cestu, ako niečo zdolať, získať a ako sa k niečomu dostať. Inšpirujme sa aj nimi.
Na duhej strane je táto doba skvelá v tom, čo som už hore spomínala, množstvo (kvalitných) informácií si vieme nájsť behom pár minút. Preto využime možnosť byť iní, lepší, nie však dokonalí!
Intuícia a pocity
Ak si položíme otázku a necháme si dostatočný čas na jej odpoveď v našom vnútri, v mysli, učite nám tá odpoveď príde. Bude to presne to, čo by nám vyhovovalo najviac (niekto tomu hovorí intuícia). Potom sa často začnú vynárať ďalšie myšlienky a pocity, ktoré sú spojené so strachom a snažia sa našu „najlepšiu“ cestu prekaziť. Ak cítime v našom vnútri, že toto bude správna cesta, hľadajme, ako sa k nej čo najviac priblížiť a nie výhovorky, prečo to nejde.
Na záver by som chcela povzbudiť všetky mamičky, tehuľky ale aj tie, ktoré tehotné nie sú, aby vyšli zo svojej komfortnej zóny a urobili niečo pre seba. Stačí malá zmena a môžu sa diať zázraky. 😉
S pozdravom Janka
Email na Janku: [email protected]
Čoskoro sa môžete tešiť na ďalšie články od Janky, ktoré sa budú venovať tehotenstvu, prirodzenému pôrodu a vnímavému rodičovstvu.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.