Farby a deti – máme dieťa učiť rozlišovať ich?

farby a deti

Farby a deti – každé dieťa sa jedného dňa naučí rozlišovať farby. Jedno bude schopné rozlišovať ich skôr, druhé neskôr. Ako mu môžeme pomôcť, aby sa farby naučilo rýchlejšie?

Farby a deti

Aj teraz ma napadlo, ako môj syn nechcel dať najavo, či vie farby, či nevie. Mal už 5 rokov a stále sme nevedeli, či tie farby pozná. Na žltú hovoril slniečková a zelená bola trávová. Ostatné odmietal úplne. Samozrejme, s bývalou svokrou sme mali spor, kde mi dávala za vinu, že ho farby neučím. To už dávno chodil do škôlky, takže je dosť možné, že ho “neučili” ani učiteľky 🙂

Toto je len na margo toho, aby sa mamičky nestresovali, keď ich deti farby ešte nevedia, tie od susedov už vedia. Nakoniec mám deti 3. Každé to vedelo inak. Pri druhom som už bola spokojnejšia. Ten ich vedel povedať aj slovensky, česky a anglicky už v 3 rokoch. Krásne ich aj rozlíšil. A posledná, princezná ich vedela ešte skôr. Ale všeobecne sa hovorí, že dievčatká farbami žijú 🙂

Takže je úplne v poriadku, keď niektoré deti farby nevedia aj v neškoršom veku. Ony sa to doučia, nie je sa čoho báť.

farby a deti

Ako zistiť, či dieťa farby aspoň rozlíši?

Všeobecne je známe, že deti začínajú rozlišovať farby, tvary a hračky v 18. mesiaci ich života. Ak máte obavy, že vaše dieťa farby nerozlišuje, skúste sa s ním zahrať nejakú hru. Väčšinou stačí vytvoriť jednoduché predmety v rôznych farbách. Môžete použiť obyčajný farebný papier a hračky v rovnakých farbách alebo môžete kúpiť rôzne montessori hračky, ktoré budete využívať aj neskôr.

Môžete napríklad natrieť tvrdý papier čiernou farbou, vybrať nejaké autíčka v základných farbách a urobiť garáže z ruličiek toaletného papiera. Alebo namaľovať plechovky základými farbami a vložiť do nich farbičky podľa farieb. Takto zabavíte chlapcov aj dievčatá.

farby a deti

Na začiatku dáte dieťaťu ibá pár hračiek, napríklad v dvoch farbách a poprosíte ho, aby zaradilo hračky podľa farieb, napríklad na papier totožnej farby. Ak nespolupracuje, tak skúste aby vybralo autíčka rovnakej farby či ovocie, farbičky na jednu kopu. Takto aspoň budete vedieť, že farby rozlišuje. Nútiť dieťa učiť sa farby, keď sa vám zachce, nie je úplne dobrý nápad.

Ako ich učiť názvy farieb?

Tu zbystrite! Dieťa totiž začína rozlišovať aj tvary či názvy hračiek. Preto sa musíte opýtať jasne. Ak mu poviete, podaj mi červenú loptu, môže byť stratené. Veľmi často sa bude zameriavať práve na loptu. Je preto dôležité povedať: “Lopta je červená”. Skúste preto položiť otázku správne. “Prosím ťa, podáš mi tú loptu červenej farby?”

farby a deti

Nikdy však nepožadujte, aby dieťa opakovalo farby dookola. Je dosť možné, že si proste iba nepamätá, ako sa ktorá farba volá. Ako som spomenula vyššie, je dôležité, aby vedelo farby rozlíšiť (dať správne farby na kôpky zvlásť). Problém by nastal, keby dieťa farby rozlíšiť nevedelo. Vtedy je v poriadku obrátiť sa na pediatra, aby vám poradil s tým, na koho sa obrátiť.

V prípade, že dieťa skutočne baví pomenovávať jednotlivé farby, naopak tu s ním môžete hrať hru, kde bude jednotlivé farebné veci pomenovávať.

Neskôr, keď už viete, že dieťa farby vie, môžete pridávať aj farby iné ako základné. Môžete s ním hrať hru, kedy do priesvitných pohárikov napustíte vodu zafarbenú v základných farbách – červená, žltá, modrá, zelená. Môžete použiť farby na vajíčka alebo potravinárske farbivo.

Keď dieťa rozlíši a pomenuje základné farby bez problémov, môžeme pridať farby ďalšie. Opäť je možné kúpiť obľúbené montessori hračky alebo si jednoducho pomôcť doma pomocou temperových farieb či farbičiek v rôznych farebných škálach. Tiež môžete využiť maľovanie na kamene, kde každý kameň natriete základnou farbou a vzory môžete maľovať farbami, ktoré sa naučíte pri miešaní farebnej vody:)

Hlavne by mal byť postup učenia farieb pozvoľný, a ak vaše dieťa bude chcieť pomenovať jednotlivé farby podľa seba, nechajte ho. Občas sa môže stať, že si vás bude vaše dieťa doberať a farby bude pomenovávať naschvál nesprávne. V toto prípade si ho nevšímajte a nekomentujte 🙂

Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

 

Zdieľajte
MustelaMustelareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe