Každá z nás jedného dňa začne premýšľať, akú vyberie pre bábätko kozmetiku. Čím bábätko natierať, ako často a kedy kúpať? To sú bežné otázky, ktoré si mnohé často položíme.
Tehotenstvo mnohé zmení
Pamätám sa, ako som sa už pred a aj počas tehotenstva snažila aspoň z časti obmedziť kozmetické prípravky a všetky tie skrášľovacie veci, ktoré snáď každá žena pozná. Popravde, nechcela som, aby tú chémiu absorbovalo telo môjho bábätka. Čím viac som si o tom čítala a čím viac som sa pozerala na zloženie určitých vecí, tým menej mi dávalo zmysel to používať (aj kvôli sebe).
Mázok a jeho význam
Postupne som si čítala o veľkom benefite mazu, ktorý má bábätko prirodzene na sebe po narodení, o tom, aké je dôležité tento maz neumývať (maximálne bábätko obtrieť ak je veľmi od krvi).
Bábätko má mnohokrát aj rúčky od plodovej vody. Tá má veľmi podobnú vôňu a chuť ako materské mlieko, ochutnávaním či prikladaním si rúk k ústam si akoby pripomína túto vôňu a chuť, a hľadá ju na matkinom tele.
Okúpaním bábätka by sa maz, plodová voda zotrel a „nájsť“ materské mlieko na tele matky by bolo oveľa náročnejšie. Preto je veľkou výhodou, ak je bábätko hneď po pôrode položené na brucho matky a má možnosť samoprisatia.
Kúpanie novorodenca
Keď som si zisťovala, ako často je vhodné kúpať novorodenca, natrafila som na dva pohľady – jeden: kúpať (s kozmetikou a olejmi po kúpaní) každý deň ako rutinu pred spaním, – druhý: kúpať (oplachovať čistou vodou) intímne miesta, prípadne celé telo 2-3 krát za týždeň.
Priznám sa, že ten druhý mi prišiel úplne normálny, nakoľko tak malé bábätko sa nepotí ako dospelá osoba, teda nepotrebuje žiadnu kozmetiku, ktorá mu navyše môže spôsobiť (skôr či neskôr) problémy a nepotrebuje ani každý deň vodu, ktorá vysuší jeho telíčko, nepotrebuje vyslovene kúpeľ na to, aby večer dobre zaspalo a rovnako nepotrebuje ani olej na hydratáciu, ak mu nebudeme vysúšať vodou telo každý deň.
Napokon, každé bábätko nám „ukáže“ kedy, ako a ako dlho bude kúpané…
…stačí ho len vnímať a nepresadzovať si silou mocou svoje. Lebo nie každé bábätko je schopné mať ako „predspánkový rituál“ kúpanie, a je to v poriadku. Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy poľaviť a netlačiť sa do nejakých rutín (ako všetci naokolo odporúčali a stále odporúčajú) pomôže nielen bábätku ale aj nám rodičom.
Kúpali sme vtedy, keď som videla, že sme na to pripravení, oddýchnutí, nie unavení, hladní – všetci, nielen bábätko, keďže kúpania sa zúčastňoval aj manžel. Je podľa mňa veľmi dôležité, aby aj rodičia boli v kľude, mali čas a hlavne neočakávali veľa, potom je hneď všetko jednoduchšie a ľahšie.
Kozmetika pre bábätko?
Čo sa týka samotnej kozmetiky, doma sme zástancom toho, že dieťa naozaj nepotrebuje „samostatnú poličku“ s kozmetickými prípravkami. Stačí úplne voda. Minimálne u nás je to ešte stále vo veľkej prevahe voda, aj keď musím povedať, že máme možnosť používať kozmetiku Mustela, ktorú si neviem vynachváliť.
Je to francúzska značka vyrobená (aj) pre bábätká, ktoré majú nejaké kožné problémy. My používame konkrétny rad kozmetiky Mustela určený pre pokožku so sklonom k atopii, bez parfémov. A to aj napriek tomu, že dcérka nemá problém s atopickým ekzémom. Obsahuje však organický slnečnicový olej a nezaťažuje tak pokožku ale ani prírodu zbytočnou chémiou.
Používame Mustelu
My sme ju začali používať až po 12. mesiaci života dcérky. A to najprv len šampón na mliečnu chrastičku, ktorá mizla postupne sama, ale mala som pocit, že dcérku svrbí hlávka, tak sme hľadali niečo, čo to upokojí a zbaví ju to chrastičky skôr.
Dovtedy sme kúpali len v čistej vode a aj to len pár krát za týždeň. Po nejakom čase sa počet kúpaní znížil na maximálne 2x do týždňa (s kozmetikou). Avšak, ak sme napríklad vonku, na chate, alebo je nejako inak špinavá, kúpe sa aj viackrát (v čistej vode).
Kozmetiku Mustela používame síce len niečo vyše dvoch mesiacov, no výsledky sme videli doslova po prvom kúpaní.
Pokožka bola hebká, voňavá ale hlavne chrastička schádzala dole sama pri osušení vláskov uterákom.
V používaní tejto kozmetiky pokračujeme, a keďže obsah fľaštičiek nie je malý, vydrží dlhšie. Som rada, že na trhu je niečo, čo nie je tak agresívne. Ešte som zabudla doplniť, že nie je nutné vyhýbať sa kontaktu s očkami. Dlho som hľadala niečo na mliečnu chrastičku, čo nemalo na obale uvedené: vyhnite sa kontaktu s očami. Áno, aj napriek tomu, že to bolo vyrobené pre deti.
Mamička Janka
Poznáte kozmetiku Mustela a chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 15. 11. 2021