Často nastane situácia, kedy dojčiaca mamička musí brať lieky, a často sa stane aj to, že lekári mylne mamičke odporučia skončiť s dojčením. Odporujú si lieky a dojčenie?
Lieky a dojčenie
Lieky nemusia byť kontraindikáciou, naopak pri väčšine liekov platí, že sa v dojčení môže pokračovať. Tu platí, že pokiaľ dojčiaca žena nepotrebuje žiadne lieky, nemala by ich zbytočne konzumovať, ak ich skutočne nepotrebuje (napr. proti horúčke, proti malým bolestiam a pod.). Lieky sa berú len v odôvodnených prípadoch.
Čo, ak je žena chorá?
Ak však žena lieky brať musí, pretože je chorá a potrebuje liečbu, tak, samozrejme, lieky brať bude, aby sa jej zdravotný stav nezhoršil. Tu vša lekári veľmi často žene odporučia prestať s dojčením. Je to však tak? Má žena prestať dojčiť?
Lieky v materskom mlieku
Platí, že v drvivej väčšine, ak žena potrebuje lieky, nemusí prestať dojčiť. Lieky sa často do mlieka ani nedostanú a ak aj, tak v malých zanedbateľných hodnotách. Toto množstvo je stopové, nejde o množstvo terapeutické.
Ak teda beriete lieky a lekár vám odporučí prestať s dojčením, nerobte to. Často je to preto, že lekár vôbec netuší, ako to s daným liekom je a odporučí prestať dojčiť len preventívne. V prípade, že máte pochybnosti, obrátťe sa na Mamila o. z., kde vám odborne poradia, ako pokračovať v dojčení.
Dojčenie má oveľa väčšie benefity pre ochranu zdravia do budúcnosti a bola by veľká škoda s dojčením prestať. A to nielen pre dieťa ale aj pre vás. Rovnako nemusíte mlieko odsávať a vyhadzovať. Nijako si nevymedzujte či neobmedzujte čas pri dojčení, napríklad medzi jednotlivým podaním lieku.
V dojčení pokračujte ďalej, rovnako ako predtým. Dieťa má v mlieku nielen množstvo významných látok, ktoré v tejto dobe potrebuje ale zároveň sa v ňom tvoria aj ochranné protilátky.
Väčšina liekov je bezpečná, nakoniec sa často predpisujú aj samotným deťom. Do mlieka sa mnohé nedostanú alebo len v stopovom množstve!
Ktoré lieky áno, ktoré nie
Mnohé lieky, ako je napríklad heparín, interferón, inzulín, infliximab, etanercept a pod. sú príliš veľké, aby sa vôbec do mlieka dostali, alebo sú rozložené už v žalúdku a nemajú šancu dostať sa ďalej (napr.gentamicín, heparín, lokálne anestetiká, omeprazol a pod.).
Za bezpečné sa považuje aj paracetamol, aspirín počas krátkej doby, väčšina liekov proti vysokému tlaku, tetracyklín, kodeín, nesteroidné protizápalové lieky (napr. ibuprofén), prednison, tyroxín, propyltiouracil (PTU), warfarín, tricyklické antidepresíva, sertralín, paroxetín, iné antidepresíva, metronidazol , omeprazol , Nix, Kwellada, lieky proti astme.
Prestať s dojčením nemusíte ani v prípade RTG či magnetickej rezonancie. Dokonca ani vtedy, ak vám podajú kontrastnú látku.
V prípade lieku fluoxetín odporúčam, aby ste sa poradili sa s Mamilou alebo si naštudujte podrobné informácie, ktoré uvádzajú. Rovnako aj pri rádiologických vyšetreniach s použitím rádioaktívnych látok.
Existujú ochorenia matky, kde sa odporúča prestať dojčiť?
Je len málo ochorení, ktoré sa s dojčením nezlučujú. Infekčné ochorenia nie sú kontraindikáciou a pokračovať v dojčení môžete. Nakoniec, ako matka ste infekčná už predtým, ako ochorenie prepukne. Materské mlieko tvorí protilátky proti tomuto ochoreniu, a je preto doslova vítané. Občas sa môžete stretnúť so strašením, že sa nesmie dojčiť, ak má mamička horúčku. Avšak vôbec to nie je pravda a s dojčením pokračujte naďalej.
Rovnako môžete dojčiť ďalej aj vtedy, ak máte autoimunitné ochorenia, ako je napríklad idiopatická trombocytopenická purpura, autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, autoimunitná hemolytická anémia a mnohé iné.
Operácie, zápal prsíka, absces prsníka matky, ďalšie tehotenstvo matky, ale aj žalúdočné problémy u smotných detí či ochorenia dýchacej sústavy detí, ani toto nie je kontraindikáciou pri dojčení.
Ukončenie dojčenia má aj iné dopady ako tie zdravotné
Okrem toho, že mlieko je veľmi dôležitou zložkou v detskej strave a má veľký zmysel aj pre samotnú mamičku, môže sa neblaho podpísať aj na ekonomickej situácii rodiny.
Predsa len, umelé náhrady mlieka nie sú lacnou záležitosťou. Často sa stáva, že dieťatku nesadnú a mamička ich tak musí meniť. Vo finále však nikdy nenahradia materské mlieko a jeho benefity.
Existuje aj mnoho štúdií, ktoré hovoria o tom, že naopak, ak matka prestane dieťa dojčiť, môže to znamenať častejšie ochorenia dieťaťa a to v tom prípade musí samotné konzumovať lieky, často opakovane.
Dojčenie má význam aj v budúcnosti dieťaťa. Dnes už vieme, že je prevenciou obezity, kardiovaskulárnych ochorení, diabetu 1. aj 2. typu či arteriosklerózy. A pre samotnú mamičku má dojčenie zmysel v prevencii rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu 2. typu.
A čo vy? Dojčíte za každých okolností? Podeľte sa o vaše postrehy v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku.