V posledných rokoch sa množia varianty ku klasickým vložkám a tampónom v podobe menštruačných kalíškov, či menštruačných nohavičiek. Uprímne, máte predstavu, ako taký menštruačný kalíšok funguje a ako vyzerá?
Menštruačný kalíšok
V poslednej dobe sa na jeho vyskúšanie odhodláva stále viac žien, pretože má rozhodne svoje plusy. Ale stále budí veľké diskusie. Jedna skupina si ho nemôže vynachváliť, druhá skupina sa mu zďaleka vyhýba.
Ako sa používa menštruačný kalíšok?
Väčšinou je vyrobený zo silikónu, je anatomicky tvarovaný a vyzerá ako zvonček. Pred zavedením menštruačného kalíška je nutné ho preložiť, a takto v menšom prevedení ho zaviesť do pošvy.
Kalíšok sa nezavádza hlboko ako tampón. Povolením menštruačného kalíška v pošve dôjde k jeho narovnaniu do pôvodného tvaru, a vďaka vzniknutému podtlaku dôjde k jeho tesnému priľnutiu na steny vagíny.
Pokiaľ je kalíšok umiestnený správne, absolútne tesní, v jeho vnútri sa zhromažďuje krv. Túto krv je potrebné pravidelne vylievať (záleží na intenzite menštruácie) zhruba 2-3/deň. Kalíšok sa vyleje, vypláchne teplou vodou, a je možné ho znovu použiť.
Kalíšok sa vyrába v niekoľkých veľkostiach, je schopný pojať až 30 ml krvi = zhruba 1/3 celkového množstva krvi, ktorú stratíte za celú dobu menštruácie. Nemusíte sa teda báť, že kalíšok pretečie, a pokiaľ je umiestnený správne, jedná sa o najbezpečnejšiu ochranu v dobe menštruácie.
Dôležitý je aj správny výber kalíška. Jednoducho ho môžeme rozdeliť na to, či žena už rodila, či nie. Ženy po pôrode prirodzenou cestou väčšinou potrebujú väčšiu veľkosť. Pokiaľ je u ženy aj menštruácia vo väčšej intenzite, ako je bežné, odporúča sa menštruačný kalíšok v tvare do U.
Po ukončení menštruačného cyklu, je vhodné kalíšok vyvariť v teplej vode a vložiť do obalu, tak aby bol pripravený na ďalší cyklus.
Aké sú plusy?
- jedná sa o praktický, lacný, ekologicky a šetrný variant jednorazových vložiek a tampónov
- kalíšok môžete používať opakovane a pri správnom zaobchádzaní vydrží mnoho rokov, takže pri kalkulácii za zaobstaranie kalíškov (zhruba 12 – 24 eur) máte svoju investíciu späť počas krátkej doby
- materiál a povrch kalíška znižuje riziko premnoženia nežiadúcich baktérií
- nevysušuje sliznicu
- neobsahuje žiadne chemické látky a znižuje riziko vzniku syndrómu toxického šoku
- niektorým ženám môže pomôcť aj pri mykózach
- pohodlne sa nosí pri športovaní, a pretože do seba nenasaje vodu, je možné sa s ním aj kúpať
- pri nosení nevylučuje žiadny zápach
Aké sú negatíva?
- kým si žena zvykne na menštruačný kalíšok, môže zažívať pocit „neistoty“
- niektoré ženy hovoria, že ho v začiatkoch „cítia“
- pretože je nutné kalíšok vylievať a následne opláchnuť, mnoho žien sa bráni jeho použitiu, kvôli kontaktu s menštruačnou krvou
Aké máte skúsenosti s menštruačným kalíškom vy? Chcete sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 13. 7. 2021