Morušový džem

morušový džem

Moruša je obľúbené ovocie mojich detí. Na záhradke som preto zasadila previslé moruše, z ktorých si deti môžu zbierať plody priamo do rúčky, aj keď sú ešte úplne malé. Konáre totiž visia až po zem. Dnes ma napadlo, že ich oberiem a uvarím morušový džem.

Morušový džem

Čo budete potrebovať

  • 1 kg plodov moruše
  • 200 až 250 g trstinového cukru
  • 2 g kyseliny citrónovej
  • agar alebo zdravý želírovací prípravok s pektínom

Postup

  1. Plody moruše opláchnite, nechajte odkvapkať vodu. Dajte ich do hrnca spolu s cukrom a kyselinou citrónovou. Alebo postupujte podľa návodu želírovacieho prostriedku, ak budete používať ten.
  2. V prípade, že použijete agar, zmes najprv povarte cca 5 minút a pridajte agar, ktorý rozmiešate v troche vody. Krátko povarte.
  3. Hotový džem nalejte do malých pohárikov. Zavrite viečkom a položte otočené aspoň na 5 minút alebo kľudne až kým džem nevychladne.

Moruša a zdravie

Plody moruše ale aj listy sú veľmi zdravé. Oboje dobre pôsobia na dýchacie cesty. Obsahujú kopu esenciálnych látok, vitamínov E, C, B či stopových prvkov – horčík, vápnk, kremík a iné. Obsahuje dokonca až 23 % dennej dávky železa v 100 g plodov, a tiež resveratrol, ktorý je ale iba v tmavých plodoch moruše. Biela moruša ich neobsahuje. Surové plody by ste mali každoročne zaradiť do svojho jedálnička.

morušový džem

Moruša

Listy môžeme používať vo forme čaju alebo do letných limonád. Ich využitie a bonusy je možné využiť pri liečbe rôznych ochorení. Či už pôjde o angínu, zápaly hrdla či pri vysokom tlaku. Majú blahodárny vplyv aj na novotvorbu krvi či pri boji s vysokým cholesterolom. Môžu sa používať aj pri liečbe leukémie ako podpora pri liečbe.

V minulosti sa plody moruše sušili. Sušené plody sa pomleli a slúžili ako sladidlo na osladenie jedla.

Plody môžete odšťaviť a urobiť z nej sirup či limonádu počas leta. 

morušový džem

Morušový sirup

Vyskúšajte aj iné recepty na našom webe, ako je napríklad bazový džem či domáca malinová limonáda s mätou.

Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
MustelaMustelareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe