Pediater, ktorý urobil mnoho zaujímavých objavov (Morov reflex) už pred viac ako 100 rokmi, je pre mnohých neznámy. Jeho navonok jednoduché objavy zachránili a dodnes zachraňujú mnohé deti. Viete kto je Ernst Moreau?
Ernst Moreau
Narodil sa v dnešnej Ľubľani v Slovinsku v roku 1874, 8. decembra (vtedy bolo Slovinsko súčasťou Rakúsko-Uhorska). Vyštudoval medicínu v Grazi (Rakúsko) v roku 1889. V rokoch 1901 – 1902 spolupracoval spolu s vynálezcom baktérie Escherichia coli, s Teodorom Escherichom vo Viedni. Neskôr sa v roku 1908 dovzdelal v pediatrii a stal sa profesorom pediatrie na univerzite v Heidelbergu v roku 1911.
Tento zdanlivo obyčajný pedietar však kvôli snahe pomôcť deťom dospel k objavom, ktoré mnohí dnes poznáme a využívame, ale vôbec si ich nespájame s jeho menom.
Morov reflex
Jedným z jeho úspešných objavov je práve „Morov reflex”, pojem známy hlavne vo fyzioterapii a v pediatrii, využívaný pri kontrole zdravotného stavu bábätiek. Tento reflex sledujú pediatri dodnes.
Dojča totiž pri intenzívnom podnete, či už ide o hlasný zvuk alebo o simulované prepadnutie dieťaťa dozadu, rozhodí ruky smerom von a otvorí pästičky. Akonáhle však podnet skončí, vracia sa všetko do normálu. Strata tohto reflexu môže znamenať vážne problémy v psychomotorickom vývoji dieťaťa. Napríklad pri detskej mozgovej obrne tento reflex chýba.
Mrkvová polievka ako zázračný recept
Úmrtnosť dojčiat na začiatku 20. storočia v Rakúsko-Uhorsku dosahovala až 25 %. Takmer každé štvrté dieťa umieralo počas prvého roku života a velmi často práve aj na banálne hnačky. Ernst Moreau skúšal rôzne spôsoby liečby. Počas jeho pôsobenia v Heidelbergu zistil, že obyčajná mrkvová polievka pomáha zachrániť takmer polovicu bábätiek trpiacich hnačkami.
Recept, ktorý sa odporúča aj dnes a je stále veľmi tradičný a pomáha, je zároveň veľmi jednoduchý.
- 0,5 kg mrkvy
- liter vody
- 3 g soli
Polievku necháte variť hodinu. Následne dolejete vodou do celkového objemu 1 litra. Celý obsah treba rozmixovať. Tento recept bol aj vtedy dostupný pre každého.
Neskôr v roku 2002 vznikla štúdia zaoberajúca sa pôsobením mrkvovej polievky v tráviacom trakte. Táto štúdia podáva informáciu o látkach v polievke, tzv. oligosacharidoch, ktoré sa vylúčujú z mrkvy a zabraňujú baktériám, aby sa prilepili na sliznicu čriev. Ďalšia štúdia z roku 2009 priniesla informáciu, že mrkvová polievka lieči aj detské hnačky spôsobené baktériami, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám.
Dojčenie ako veľký benefit
Celý život sa venoval Ernst Moreau deťom a ich liečbe. Snažil sa nájsť rôzne spôsoby, ako by mohol bábätkám zachrániť život. Už v tej dobe objavil benefity dojčenia. Zistil, že dojčené deti sú zdravšie, vedia sa lepšie brániť patogénom oproti deťom nedojčeným.
Moro’s Milk – predzvesť umelého mlieka
Často ho trápili aj osudy detí, ktorých matky dojčiť nemohli alebo ostali odložené v sirotčincoch. Snažil sa preto vytvoriť niečo, čo by tieto malé bábätká mohlo zachrániť. Objavil laktobacily, ktoré mali veľké benefity pre zdravie. Výsledkom jeho skúmania bolo akési prvé umelé mlieko, tzv. Moro’s Milk, ktoré malo unikátne zloženie:
- smotana
- 3 % múky
- 5 % masla
- 3-5 % cukru
Informoval aj o nutnosti následnej sterilizácie použitých fliaš.
Ernst Moreau musel v roku 1936 rezignovať z miesta na univerzite v Heidelbergu. Jeho manželka mala židovský pôvod. Svojej práci sa však venoval až do konca svojho života. Je zaujímavé, že nebol nikdy nominovaný na Nobelovu cenu za svoje úžasné objavy. Neskôr si dokonca otvoril súkromnú detskú kliniku.
Aké recepty pomáhajú vám, ak má vaše dieťa hnačku? Tiež pripravujete mrkvovú polievku? Podeľte sa o vaše skúsenosti s inými mamičkami v našej uzatvorenej skupine? Pripojte sa do našej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Zaujíma vás, ako sa vaše bábätko v brušku vyvíja? Zaregistrujte sa a dostávajte pravidelne “správy z bruška”.