Vedomá príprava na pôrod

Vedomá príprava na pôrod

Keď to teraz píšem, spomínam si na môj zošit so všetkými poznámkami a kontaktmi na duly, ktoré v našom okolí sprevádzajú ženy pôrodom. Zisťovala som si, čo všetko ponúkajú, či majú voľno na dané týždne, v akých sumách sa to pohybuje, a nakoniec som si vybrala pár, s ktorými som sa najprv porozprávala ja a následne, keď som si vybrala, sme si sadli všetci spolu ja, manžel a dula. Prešli sme si naše predstavy, obavy, zodpovedala nám otázky a dohodli sme sa, ako by mala vyzerať naša vedomá príprava na pôrod.

Vedomá príprava na pôrod

Pre mňa bola dula druhá najväčšia opora (prvou bol môj manžel) počas tehotenstva, pôrodu a aj v šestonedelí. Dohodli sme sa, že manžel bude pri pôrode ako psychická podpora, a ona sa bude starať o to, aby bolo všetko tak, ako som si priala – dotepanie pupočníkovej krvi, bezzásahovosť, priloženie bábätká HNEĎ po narodení a, samozrejme, vyšetrenia “stavu bábätka” na mojom tele – žiadne odnášanie ho “na 5 minút mimo mňa”.

Vybrať si správnu sprevádzajúcu osobu

Je veľmi dôležité, aby osoby, ktoré budú s vami pri pôrode (aspoň tie, ktoré si môžete sama vybrať: manžel, mamka, dula, sestra… ktokoľvek), boli “rovnako” (pozitívne) naladení a vedeli, čo je ich “úloha”. Myslím tým, že po celú tú dobu, čo budú pri vás, budete z nich čerpať energiu a budú vám dodávať pocit bezpečia.

Nie je nič horšie, ako keď ste o niečom rozhodnutá a potom vás tá vaša sprevádzajúca osoba začne presviedčať pre niečo iné a postaví sa na stranu personálu (nehovorím teraz o situácii, keď sa naozaj inak nedá a je nutné napr. zachraňovať matku alebo dieťa). Preto, ak môžete, zvoľte si osoby, u ktorých viete, že ani tlak personálu ich len tak neodradí od vašej podpory.

Budú stáť pri vás, budú vašim pilierom a vy sa budete môcť sústrediť na seba a bábätko.

Budete môcť “odhodiť celú agendu” ohľadom informácií či otázok na nich, a budete sa môcť snažiť čo najviac si oddýchnuť medzi kontrakciami a čo najmenej sa stresovať okolím. Zdôveriť sa sprevádzajúcej osobe s vašimi strachmi či povedať, čo vás zvykne rozrušiť, je veľmi dôležité, nakoľko, aby ste mohli vy mať pocit bezpečia, úplného uvoľnenia sa a “naladenia” sa na bábätko a pôrod, ona musí manažovať odbúravanie stresu. Musí vedieť, čo je pre vás potenciálnym ohrozením a eliminovať či najlepšie odstrániť ho.

Vedomá príprava na pôrod

Počas pôrodu by mala byť sprevádzajúca osoba tá, ktorá primárne komunikuje s personálom. Jej úlohou je zabezpečiť čo najväčší pokoj a váš komfort, a zdieľať vám informácie šetrnejšie ako personál. Všetko, samozrejme, podlieha aj vášmu aktuálnemu nastaveniu, myslím tým, že ak sa vy rozhodnete inak, sprevádzajúca osoba by sa vás mala maximálne opýtať, či to je naozaj to, čo chcete. Môže vám prípadne pripomenúť, že ste to chceli inak. V žiadnom prípade vás nesmie odhovárať alebo presviedčať o niečom inom. Stále tam ste vy ako hlavná osoba a sprevádzajúca osoba vás v prvom rade podporuje.

Napísať si a “prežiť” si pôrodný plán

Dnes je už veľa možností ako si ho vytvoriť a napísať. Existujú rôzne formuláre, webináre, na pôrodných kurzoch by už malo byť bežnou súčasťou pomáhať budúcim mamičkám pôrodný plán “vytvoriť”. Tak ako aj v ostatných bodoch, aj tu je dôležité pripraviť si ho dôkladne, hlavne podľa svojho presvedčenia.

Raz mi jedna dula povedala, že je potrebné mať viac variantov a nelipnúť len na tej jednej predstave. Mala pravdu.

Z osobnej skúsenosti viem, že ak je len jeden, jedna predstava “dokonalého” plánu, nemusí to tak dopadnúť. Pamätám si, že vždy mi to vŕtalo v hlave a stále som si hovorila, že “by som si mala teda ten druhý plán pripraviť”. Nechcelo sa mi totiž ani baliť veci do nemocnice, bola som tak nastavená, že som tú potrebu nemala. Nakoniec som si aspoň ten základ pripravila, aby som nebola v strese, ak by sme sa tam naozaj museli vybrať.

Pri tomto bode by som však chcela zdôrazniť, že čokoľvek, čo budete mať napísané v pôrodnom pláne, by ste mali “dobre poznať” – vedieť, čo to je, prečo je to pre vás dôležité, aby ste boli spokojná. Tu je dôležité, aby ste sa ako vedomá žena zaujímali nie len o to, aby “to tam bolo napísané” ale aj o to, aby ste naozaj vedeli, ako a prečo to tak chcete (lepšie sa totiž zorientujete v tom, ako vám daná nemocnica vie vyhovieť, ak o tom budete mať viac informácií).

Uvediem príklad: pýtala som sa v nemocnici, či majú skúsenosti s dotepaním pupočníkovej krvi. Odpoveď bola: “samozrejme, to robíme každému bábätku” (potešila som sa) a potom dodali: “také 3minúty”. Keďže som vedela, že nie je šanca, aby za tak krátku dobu dotepala celá, vedela som, že v tejto nemocnici dotepanie budeme musieť ešte prediskutovať.

Vybrať sa na exkurziu

A to doslova. Ak si pôjdete obzrieť priestory nemocnice, izby, prípadne personál. Porozprávate sa s lekárom/mi, ktorého by ste chceli pri pôrode. Pocit z neznámeho sa zníži, keď už do nemocnice budete vchádzať s tým, že sa blíži pôrod. Budete presne vedieť kam ísť, na aké dvere klopať/zvoniť (v prípade noci), kam vás majú odviesť (ak pôjdete autom z domu), a hlavne prostredie nebude nové a vy sa nebudete cítiť (až) tak v cudzom prostredí.

Ak máte v okolí viac nemocníc, osobne by som sa šla pozrieť do každej a vybraka by som si podľa toho, kde sa cítim čo najlepšie. Viem, nemocnica je nemocnica. Keď to teraz píšem, uvedomujem si, že to nikdy nebude ako doma (aj preto som rodila doma), ale čím viac o nej budete vedieť, čím viac informácií budete o tom, čo chcete mať, čím viac sa na to pripravíte (aj s vyššie uvedenými typmi), tým ľahšie to pre vás bude. Dodá vám to odvahu, sebavedomie a hlavne pocit kompetentnosti.

Vnímajte svoje pocity…

…., keď ste tam, vnímajte aj bábätko. Vrtí sa viac, menej? Aký máte pocit z personálu? Ak stretnete nejakú mamičku a chcete, opýtajte sa jej na to, ako sa jej tam páči – viem, je to vec názoru, ale ak vám to má pomôcť, prečo nie. 🙂

Vnímajte aj to, čo vám hovoria a ako. Ako sa k vám správajú, ne/majú na vás čas? A rada na koniec, vy ste ich KLIENT. Zväčša nie sme odkázané na nich, lebo len mizivé percento žien potrebuje pri pôrode vlastného dieťaťa asistenciu. Väčšina žien je schopných porodiť svoje dieťa samé, bez zásahov lekárov. Často však dochádza k “zásahu” už pred pôrodom. Po príchode do nemocnice už samotný fakt, že tam idete, môže spôsobiť, že vám “musia” pomôcť. Može to byť tým, že sa nebudete cítiť dosť komfortne pri silnom svetle či často indikovanou polohou na chrbte alebo proste niečím iným.

Minimalizovať stres

Asi nemusím opakovať, že vyššie spomínané veci sú, samozrejme, tiež prospešné na zníženie stresu. Je tu ešte pár typov, ktoré by som chcela spomenúť. Každému vyhovuje niečo iné, preto napíšem z “každého rožka” troška.

Vedomá príprava na pôrod

Veci ako gravid jóga, tehotenské dýchanie, meditácie sú pomerne známe, no Bachove bylinky (ktoré som vyskúšala aj ja) veľa ľudí nepozná. Dnes vám ich už bežne namiešajú “na mieru” alebo si jednoducho objednáte cez internet zmesy podľa toho, ktoré potrebujete. Rovnako aj 100 % prírodné esenciálne oleje vedia častokrát veľmi dobre povzbudiť, navodiť pocit bezpečia či ukľudniť. Veľa žien využíva aj kraniosakrálnu terapiu, či limbický prepis. Dnes je už ozaj veľa možností, stačí si len vybrať, čo ulahodí práve vám. 🙂

Vedomá príprava na pôrod – nielen psychická, ale aj fyzická

Je veľmi dôležité, aby sa žena pripravila na pôrod psychicky, čo som už do väčšej miery zahrnula do predošlých bodov, avšak veľakrát sa zabúda na fyzickú kondíciu. Pôrod je totiž veľmi namáhavá “aktivita”, ja som začala s prípravou v druhom trimestri (dovtedy mi totiž bolo zle a nevládala som). Cvičila som gravidjógu a iné cvičenia vhodné pre tehuľky.

Spinning babies

Veľmi dobrá príprava na pôrod po fyzickej stránke je aj cvičenie spinnig babies, ktoré navyše podporuje správne natočenie bábätka v brušku, napríklad ak máte bábätko otočené zadočkom. Za vyskúšanie a praktizovanie týchto cvičení nedáte nič, dokonca sa môžete vyhnúť cisárskemu rezu, tak prečo to neskúsiť? 🙂

Dnes je už veľa cvičení na internete (aj) zdarma, ak uprednostňujete cvičenie doma v obývačke. Vybrať si môžete aj skupinové kurzy v športových centrách. Ja som sa však vždy riadila tým, ako som sa cítila, netlačia som sa do ničoho, čo mi bolo nepríjemné.

Masáž hrádze, aniball, malinové listy či niečo iné?

Na niektorých predpôrodných kurzoch spomínajú aj masáž hrádze, alebo loptu aniball na prispôsobenie hrádze pred pôrodom. Opäť by som sa riadila vlastným pocitom, masáž hrádze bude príjemnejšia s nejakým olejom (buď si nejaký zakúpite v drogérii/lekárni, alebo použijete kvalitný olivový).

Čo sa týka aniballu, pri ňom ide hlavne o to, aby ste vedeli “aký je to pocit pri tlačení”. U mňa nezožal úspech a teda použitý bol 1x a dosť. Dodala by som, že pre mňa to bolo veľmi neprirodzené, hlavne mi nedávalo zmysel “učiť sa tlačiť”. Bola som totiž nastavená inak, telo samo navedie ženu, kedy má tlačiť. Zastaviť telo nebude možné, čiže telo vie, čo má robiť a kedy (ak ho necháme v kľude pracovať).

Masáž hrádze som taktiež nepraktizovala, nebolo mi to príjemné a teda som sa nevedela uvoľniť. Obe techniky majú však svoj čas, odkedy je ich bezpečné začať robiť (nie skôr ako od ukončeného 36. týždňa).

Vedomá príprava na pôrod

Ak vám ani jedna z uvedených vecí zatiaľ “nesadla”, sú aj komerčnejšie, napríklad pitie čaju z malinových listov či konzumácia ľanových semienok zaliatych vodou (taktiež až od ukončeného 36. týždňa, nakoľko to môže vyvolať pôrod).

A nakoniec, “rovnaký efekt” ako masáž hrádze alebo aniball má aj milovanie sa s partnerom. 🙂 Tak už len vybrať si to, čo vás najviac oslovilo.

Tehotenstvo, pôrod, materstvo ako celok

Na svoje telo sa pozerám ako na jeden celok, vnímam tak aj tehotenstvo, pôrod a následne materstvo/rodičovstvo. Nejde to oddeliť. Ak niečo má kvalitne rásť a mať plody, potrebujem to zasiať do kvalitnej pôdy s kvalitnou zeminou, ale hlavne venovať tomu dostatočnú starostlivosť. Preto som sa snažila a stále sa snažím vnímať zrod nového života ako celý komplex a už od samotného začiatku (plánovanie tehotenstva) sa na to pripravovať. Informácie sú a je na nás, čo si z nich zoberieme.
… Aspoň ja to tak mám 🙂

S pozdravom Janka
Email na Janku: [email protected]

Čoskoro sa môžete tešiť na ďalšie články od Janky, ktoré sa budú venovať tehotenstvu, prirodzenému pôrodu a vnímavému rodičovstvu.

Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.

Zdieľajte
Načítám

Prihlásenie

Na tejto webstránke používame súbory cookie, aby sme vám poskytli najrelevantnejší zážitok pri najbližších návštevách a to tak, že si zapamätáme, čo vás zaujíma. Kliknutím na „súhlasím s použitím všetkých cookies“ vyjadrujete súhlas s použitím všetkých súborov cookies. Pomocou nastavenia môžete poskytnúť aj kontrolovaný súhlas, alebo zakázať použitie cookies, okrem nevyhnutných.

povoliť všetky cookies Nastaviť cookies

Nižšie nájdete kategórie cookies, používané na našich webstránkach. Môžete ich povoliť, alebo zakázať. Funkčné cookies nie je možné zakázať, pretože sú nutné pre bezproblémový chod webu. Vaše nastavenie cookies môžete v budúcnosti zmeniť pomocou odkazu v pätičke webstránky.

Zatvoriť

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe

Milá , vo vašom profile nemáte zaškrtnutý súhlas a tak sa nemôžete zúčastnit žiadnych našich testovaní a súťaží. Zmeniť to môžete TU.