Výbava do škôlky

Výbava do škôlky

Detičky pomaličky rastú. Prvé narodeniny, druhé narodeniny a zrazu je tu otázka, ako by mala vyzerať výbava do škôlky, keďže sa vám blíži koniec rodičovskej dovolenky. Na čo všetko by ste mali myslieť, aby ste sa nemuseli naháňať pár dní pred začiatkom?

Škôlka sa blíži

Zrazu je tu čas, na ktorý sa vlastne mamičky až tak veľmi netešia. Ich malé ratolesti by mali nastúpiť do škôlky. Vŕtajú nám v hlavách rôzne otázky, či to bude naše dieťa zvládať, či nebude plakať, či to vlastne zvládneme my – mamy. Nakoniec nie jedna si aj poplače, keď vedie dieťatko do škôlky a zrazu sa s ním lúči na niekoľko hodín. Vŕtajú nám v hlavách rôzne myšlienky, že?

Poďme sa však pozrieť na to, čo všetko bude dieťa potrebovať, aby mu v škôlke nič nechýbalo. Správne vybavené dieťa nám ušetrí aspoň trochu stresu z prvého dňa, ktorý jedného dňa príde.

Výbava do škôlky

Ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, iba nevhodné oblečenie. Určite sa snažte, aby vaše dieťa malo všetko, čo potrebuje. Či už sa to týka oblečenia na prechádzky a hry vonku, či vhodných vecí, aby sa cítilo komfortne aj vnútri.

Klasická škôlka či lesná škôlka?

Dnes existujú rôzne škôlky. Každá má iný systém a iný spôsob fungovania, preto bude dieťa potrebovať do každej niečo tak trochu iné. V klasickej škôlke deti trávia veľa času dnu. V lesnej škôlke sú zas vonku celý deň a to za každého počasia. Potom sú škôlky súkromné. Tam záleží čiste na nich, akým smerom sa vydajú. Ak je toto vaša voľba, zistite, čo všetko budú vaše deti potrebovať, ako často budú tráviť čas vonku.

Moje deti chodili do lesnej škôlky. Priznám sa, že zo začiatku som ich vyzliekala pred autom, keď bežali s obrovskou radosťou oproti mne a vidieť im bolo iba oči 😀

Čo teda všetko budú vaše deti potrebovať?

Papučky

Snažte sa vyberať papučky dostatočne široké, priedušné a ohybné. Dieťa v nich bude tráviť veľkú časť dňa. Je teda dôležité, aby sa v nich cítilo príjemne, aby nožičky dýchali a papučky ich netlačili. Dnes už je možné kúpiť aj papučky v barefoot verzii, ktoré nožičku v žiadnom smere neobmedzujú. V prípade lesnej škôlky ich zväčša potrebovať nebudete. V lete tu mnohé deti behajú často bosé. To, samozrejme, súvisí s premýšľaním rodičov a deti to milujú.

Pyžamo

V klasickej škôlke bude pyžamo určite potrebovať. Pyžamo by malo byť z kvalitnej bavlny alebo z jemnej hladnej merino vlny, aby sa v ňom dieťaťku príjemne spinkalo. Merino je fajn pre detičky, ktoré sa počas spánku potia, takto nevstanú mokré, keďže merino dobre odvádza pot. V lesnej škôlke ho opäť nevyužijete. Ak aj deti spia, väčšinou spia v spacáku alebo v jurte buď na karimatke alebo na matracoch.

Oblečenie do dažďa

Môže byť shoftshell alebo pogumované oblečenie. Vo väčšom daždi totiž môže shofshell prepustiť vodu. V prípade lesnej škôlky sa nebojte investovať, čím kvalitnejšie, tým dlhšie vám to vydrží a tým viac spokojnosti. Ideálne je v tomto prípade mať všetko na výmenu.

Gumáky

Áno, gumáky. Tie sú zvlášť dôležité. Však to poznáte. Mláčka tu, mláčka tam. Tam kopa bahna! Deti milujú vodu a bahnenie. Určite opäť vyberajte gumáky tak, aby boli ľahké, čo najviac ohybné a nepadali z nôžky. V lesnej škôlke je to proste základná obuv. Deti v nich trávia skutočne veľa času. Vyberajte tak, aby im sedeli čo najlepšie. Dnes sa dajú kúpiť aj gumáky, ktoré majú vložku z vlny, čím zabezpečia dieťaťu vysoký komfort tepla a sucha aj mínusových teplotách.

Výbava do škôlky

Tenisky a členkové topánky

Určite by mali mať deti aspoň dvoje na výmenu. Opäť by mali byť ohybné, mali by mať dostatok priestoru hlavne pre prsty a aspoň 1 cm navyše. Mali by dobre sedieť, aby v nich deti nečaptali. Mali by byť priedušné. V prípade, že chcete, aby ich dieťa nosilo aj v daždivejšom počasí, mali by mať membránu, ktorá neprepúšťa vodu. Tu však platí, že tieto sú menej priedušné a určite by som ich nedávala deťom v teplom počasí.

Batôžtek

Každé dieťa by malo mať svoj batôžtek, do ktorého si zabalí potrebné veci, ako sú napr. v zime rukavice, náhradná čapica, pitie či náhradné oblečenie. Batôžtek by mal mať ramenné, prípadne aj bedrové popruhy. Je to veľmi dôležité. Jednak batôžtek nepadá z tela, takže dieťa sa môže zohnúť tak, aby ho batoh neobmedzoval, kvalitný batôžtek však zlepšuje aj držanie tela dieťaťa.

Výbava do škôlky

Váha by mala byť nízka, čím ľahší batoh, tým lepšie. Nemal by byť ani malý ani veľký. Mal by mať niečo okolo 5 – 7 litrov. U detí v lesnej škôlke odporúčam batoh 10 l veľký. Predsa len deti si tam často nosia aj svačiny.

Odporúčam kúpiť spolu s batôžkom aj podsedák, ktorý sa dieťaťu určite zíde, keď si bude chcieť vonku sadnúť na trávu. Vačšina podsedákov je spratná, omývateľná, ale hlavne veľmi praktická.

Svačinové boxy

Sú zvlášť dôležité pre deti v lesnej škôlke. V bežných škôlkach totiž deti dostávajú desiate a olovranty, takže boxíky nepotrebujú. Svačinové boxy by mali byť ľahké a dobre rozdelené, keďže deti s nimi občas hádžu, tak nech nemajú z jedla kašu rôznej chuti. Dôležitá je aj ľahká manipulácia, tak aby dieťa vedelo boxík otvoriť a zavrieť úplne samé. Zloženie jedla nechám na mamičke. Malo by však byť pestré 🙂

Fľaša

Fľaša sa zíde aj deťom v bežnej škôlke. Opäť platí, že fľaša by mala byť ľahká, zdravotne nezávadná a dobre zatvárateľná, aby sa dieťaťu v batôžku nevylievala. Dnes je obrovské množstvo dizajnov, takže si vyberie aj náročnejšia skupinka detí.

Výbava do škôlky

Letné šiltovky a klobúčiky

Ak je vonku teplo, nesmie chýbať pokrývka hlavy. Vhodné sú ľahké klobúčiky, ktoré nepadajú.

Zimné oblečenie

Zvlášť veľmi dôležité v lesnej škôlke. Malo by byť čo najviac odolné zimnému počasiu a snehu. Čiže vyberať fakt kvalitné s membránou tak, aby ustálo celodenné váľanie sa v snehu, prípadne “snehovom bahne”. Ideálne je však mať náhradné po ruke.

Výbava do škôlky

V lesnej škôlke určite neodporúčam kombinézy. Decká sú v tom celý deň a často to býva problém, keď potrebujú ísť na záchod. Bunda by však mala byť na chrbte dlhšia. Rukavice by mali byť byť rovnako kvalitné, aby s nimi mohli deti pracovať na všetkých svojich projektoch od bahna až po sneh 😀

Sem patrí aj kvalitná čiapka a nákrčník. Čiapka by mala dobre držať na ušiach. Osobne preferujem opäť čapice a nákrčníky s merinom či vlnou. Aj keď sa dieťa spotí, necíti vlhkosť a nie je mu potom zima.

Vrstvy, vrstvy, vrstvy – proste výbava do škôlky

Pod zimné, jesenné či jarné oblečenie sú fajn kvalitné vrstvy alebo termoprádlo. Môžu byť z merina, to odporúčam jednoznačne do lesnej škôlky, alebo z bavlny. Spodné vrstvy by mali byť pohodlné, nemali by ťahať ani tlačiť. Deti môžu nosiť nátelníky, tričká, legíny či pohodlné tepláky.

Samozrejme, u dievčatiek sa berú do úvahy šaty či sukničky. Aj keď v zime v lesnej škôlke vypadávajú spod vrchnej vrstvy pri čúraní a pod. Ako som si ale všimla, mnohé milé sprievodkyne s tým počítajú. Niet nad malé parádnice v bahne, že áno? 🙂

Tiež je dobré mať v zásobe ponožky. Tých skutočne nikdy nie je dosť. A to je jedno, či v škôlke lesnej alebo klasickej.

Snehule

Áno, v zime skutočne snehule, najlepšie však s veľmi kvalitnou membránou, ako je napríklad goretex. Deti so studenými zamrznutými nôžkami sa skutočne dobre baviť nebudú, zvlášť, ak v tom trávia celý deň.

Snáď vám náš zoznam v niečom pomôže a vaše dieťa bude pripravené do škôlky poriadne. Mamičke odporúčam kvalitnú čokoládu a podľa povahy aj balíček papierových vreckoviek 🙂

Aký bol váš prvý deň v škôlke? Zvládli ste to s úsmevom alebo padla aj slzička? Chcete sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebookualebo nás sledujte na našom Instagrame.

 

Zdieľajte
MustelaMustelareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe