Prečo je príprava počas tehotenstva dôležitá?

Mnohé z nás po zhliadnutí tehotenského testu, podľahnú nádhernej eufórii a začnú bláznivo nakupovať. Oblečenie, cumlíky, plienky alebo mnohé iné veci, ktoré nakoniec ani nepotrebujú. Je ale toto tá jediná vec, ktorú by mali budúce mamičky riešiť?

Ako by sa mali tehulky pripraviť na blížiaci sa pôrod?

Bohužiaľ, odpoveď je nie. A práve to, že nevedia ako sa pripraviť, ich skôr či neskôr v niečom dobehne a prekvapí.

Natierať a natierať

Práve natieranie patrí k asi najznámejším formám prípravy. Áno, je to tak. Je naozaj dôležité zabezpečiť si kvalitný krém, či olej v lekárni a natierať sa po každom sprchovaní. Nenatierame ale len bruško. Verte mi, že to nie je jediná časť tela budúcej mamičky, ktorá sa zväčšuje a koža na nej nakoniec praská, čím vzniknú naše povestné strie. Áno, nezabúdajte, že máte aj boky, stehná a v neposlednej rade prsia.

Prsia

Tejto oblasti sa nestačí venovať len natieraním. Tu je nutné prsia, hlavne bradavky pripraviť na to, čo ich čaká. Teda obrovská záťaž zo strany bábätka. Ak máte krásne, vysunuté bradavky, tak ste v tom takpovediac za vodou. Lenže mnohé z nás ich majú vpadnuté a malé. V oboch prípadoch však nezaškodí, ak sa im pri natieraní povenujete a trošku ich ponaťahujete a potrápite medzi prstami. Ak vám to bude nepríjemné, môže túto úlohu prebrať za vás partner a obaja si urobíte príjemnú chvíľku. 😊

Pohyb

Obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu je lepšia ako ležanie na gauči. Samozrejme, ak nemáte na tom gauči ležať na príkaz lekára, v tom prípade toho pohybu pomenej. Ale dnes už máte obrovské množstvo spôsobov ako sa hýbať, od jogy v tehotenstve, cvičenia na panvové dno, či obyčajného cvičenia na uvoľnenie bolestivej chrbtice, môžete robiť prakticky čokoľvek. Len opatrne a pomaly, aby ste si neublížili. Pre tie, ktoré nemávajú žiadne infekcie je ideálne aj plávanie, no ležanie v horúcej vode si radšej nechajte na neskôr.

Dýchanie

V predchádzajúcom bode sme spomenuli, aký je pohyb dôležitý. Práve jeho súčasťou je aj správne dýchanie. Ak sa naučíte, ako správne dýchať, ako predýchavať kontrakcie a dýchať pri tlačení, pomôže Vám to zmierniť bolesť, urýchliť pôrod a predchádzať stresu a panike pri samotnom pôrode.

Informovanosť

Dnes máme na výber obrovské množstvo predpôrodných kurzov. Skladajú sa z rôznych tém, niektoré musíte navštíviť celé, v iných si vyberiete len témy, ktoré Vás zaujímajú. Podstatné je, aby ste načerpali informácie, ktoré sú pravdivé, počuli ste pohľady rôznych odborníkov na dané záležitosti, a teda mali možnosť vybrať si pre Vás tú najschodnejšiu cestu. Nenechajte sa do ničoho tlačiť, nie všetko, čo je dnes moderné, je zdravé, a nie všetko je vhodné aj pre vás.

Výber pediatra

Venujte svoj čas a energiu tomu, aby ste si dobre vybrali.  Nad čím by ste sa ale mali zamyslieť? Je pediater dostupný pešo, autom, MHD? Má čas vyhradený pre poradne, alebo budete chodiť zároveň s chorými deťmi? Po vašom príchode z pôrodnice Vás navštívi aj doma? Je dostupný na konzultáciu aj po telefóne? Každý z nás má iné preferencie, no koniec koncov to bude človek, ktorý sa má starať o vaše bábätko, tak si zistite odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú.

 

Ing. Zuzana Matejčeková

www.zumafit.sk

FB

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe