Ako komunikovať so svojimi deťmi o koronavíruse?

V súčasnej dobe je skutočne ťažké uniknúť informáciám o koronavíruse. Počujeme to v správach, v novinách, ľudia o tom hovoria, stačí sa prejsť verejnou dopravou. A vidíme tiež sklamanie na tvárach, keď váš obchod nepredáva veci, ako sú dezinfekčné obrúsky alebo dezinfekčné prostriedky na ruky, ktoré proste nie sú… S takou mierou nasýtenia o tom pravdepodobne počujú aj vaše deti, ktoré sú príliš malé na to, aby si čítali titulky a poriadne pochopili, čo sa deje, tým pádom sa môžu začať cítiť rovnako nervózne a úzkostne ako mnoho dospelých.

Hovoriť s deťmi o koronavíruse je dôležité, či už ich ukľudňujete a miernite ich obavy, alebo im jednoducho pripomínate dôležitosť dobrého umývania rúk.

Potenciál narušenia každodenného života je vysoký, ale odborníci stále tvrdia, že riziko u detí je nízke a odporúčania pre bezpečnosť detí sú rovnaké ako v priebehu typickej zimnej a chrípkovej sezóny.

Tu sú niektoré odpovede na otázky, ktoré môžu mať vaše deti.

Masky? Rúška?

U detí masky či skôr rúška nie sú zase až také nutné, ale umývať ruky mydlom a vodou, zostať doma, nechodiť do škôlky či školy, keď sú prechladnuté, to je tá najlepšia dostupná ochrana.

Pokiaľ majú deti otázky týkajúce sa koronavírusu, musíme im odpovedať pravdivo a stavať informácie spôsobom zodpovedajúcim ich veku. Buďte otvorení a prístupní otázkam, umožnite im vyjadriť ich pocity.

Jak mluvit se svými dětmi o koronaviru? 2

Plán B?

Je dôležité informovať deti, že aj keď by mali vírus brať vážne a dodržiavať bezpečnostné pokyny, nemusia mať strach a obavy. Musíme pomáhať deťom pokračovať v ich bezstarostnom živote.

Pokiaľ sa staršie deti obávajú najhorších scenárov, ako napríklad toho, čo sa stane, keď niekto z rodiny chytí koronavírus, zapojte ich do svojho núdzového plánovania. To by mohlo zahŕňať zásobovanie potravinami alebo odjazd na chatu ďaleko od ľudí, zostať v karanténe, plán učenia, pokiaľ zostávajú doma. Vedieť, že existuje plán, bude pre úzkostné dieťa pravdepodobne veľkou úľavou.

Jak mluvit se svými dětmi o koronaviru? 3

Nie, vírusy nemieria na konkrétnych ľudí

Ďalšou nešťastnou situáciou je, keď sa z pandémie koronavírusu stane stigma a diskriminácia. Môže k tomu dôjsť, keď ľudia spájajú infekčné ochorenie, ako je COVID-19, s istou populáciou alebo národnosťou. A podľa odborníkov k tomu skutočne dochádza.

Pokiaľ sú deti vystavené dezinformáciám, je dôležité, aby sme to napravili, pretože stigma a diskriminácia sú veľmi škodlivé.

Jak mluvit se svými dětmi o koronaviru? 4

Nie, deti nie sú náchylnejšie

Asi najdôležitejšou vecou pre mamičky a oteckov je zostať v kľude. Deti by mali vedieť, že mladí ľudia sú omnoho odolnejší než starší. Šírenie koronavírusu je nevyhnutné, ale nikto by nemal byť ochromený strachom a najmenej zo všetkých deti. Udržiavanie otvorenej komunikácie, dobré zásoby mydla na ruky, to je tá najlepšia ochranná línia.

Jak mluvit se svými dětmi o koronaviru? 5

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe