Bezpečný domov – spolunažívanie s malým dieťaťom

Bezpečný domov

Malé deti si ešte nie sú vedomé nebezpečenstva, zato majú často veľmi naponáhlo. Práve v období, kedy sa pomaly zväčšuje priestor, v ktorom sa vaše dieťa pohybuje, sú rodičia nútení vytvoriť bezpečný domov a prispôsobiť ho potrebám dieťaťa.

Tipy pre bezpečný domov

Najjednoduchší trik, ako rozpoznať skryté nebezpečenstvo, vyžaduje plné nasadenie rodičov: Kľaknite si a lezte po štyroch vaším obydlím – jednoduchá zmena perspektívy môže byť často dostačujúca, aby ste vaše dieťa ušetrili od mnohých bolestivých zrážok s hranami stolu alebo ostatnými nebezpečnými prekážkami vo vašej domácnosti.

Tu je malý kontrolný prehľad pre starostlivých rodičov, ktorí nechcú nič nechať na náhodu:

Hračky: Nielenže je šľapnutie na kocku lega v noci cestou na záchod bolestivé, táto malá hračka predovšetkým nie je vhodná pre malé deti. Uistite sa, že medzi darčekmi pre vaše dieťa nie sú malé časti, ktoré by mohlo prehltnúť.

Schody: Veľká časť vážnych zranení sa stane, keď vaše dieťa spadne vo vlastnom dome alebo v jeho okolí. Schody a hladká podlaha sú najčastejším zdrojom nebezpečia. V každom prípade teda namontujte ku schodisku zábranu a zakúpte vášmu dieťaťu protisklzové „ABS ponožky“. Nielen že vyzerajú vtipne, ale tiež zabránia skĺznutiu na hladkej podlahe. A urobíte najlepšie, keď súčasne obstaráte ďalšie ponožky pre vašich malých návštevníkov!

Zásuvky: Upozornenie na bezpečnostné krytky zásuviek v tomto prehľade nemôžu chýbať. Nevyhnutné záslepky nájdete v každom obchode s elektro potrebami – jednoduché plastové krytky zabránia zvedavému skúmaniu zásuvky malými prštekmi a nechajú vás kľudne spať.

Poradie: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Stolček, prestri sa: Dokiaľ je vaše dieťa malé, zabudnite na obrusy. Malé deti sa rady chytajú všetkého, čo je v ich dosahu. Riad, príbory alebo horúce jedlá a nápoje môžu vášmu dieťaťu spôsobiť rôzne poranenia. Dajte horúce veci z jeho dosahu, najlepšie doprostriedka stola. Opatrnosť je tiež potrebná, keď máte svoje dieťa v lone. Už jedna šálka horúceho čaju stačí, aby obarila tretinu povrchu tela malého dieťaťa.

Elektrické prístroje: Čo platí pre obrusy, vzťahuje sa tiež na voľné káble elektrických prístrojov. Pokiaľ napríklad žehličku alebo fén už nepoužívate, nenechávajte zo zvyku ich šnúru voľne visieť!

Nábytok: Takmer všetok nábytok má jednu veľkú spoločnú nevýhodu: Je plný ostrých hrán a rohov. Tam, kde je to možné, odporúčame použiť chrániče z umelej hmoty, ktoré môžu trochu zmierniť nebezpečie. Police a komody by mali byť skontrolované, či sú dostatočne stabilné. V opačnom prípade sa odporúča pripevniť ich k stene pomocou prídavných šraubov.

Voda: Všetci rodičia vynaložia maximálne úsilie, aby svoje dieťa nikdy nespustili z očí. A akokoľvek sa človek o to skutočne veľmi snaží, asi nikdy sa to celkom nepodarí. V niektorých situáciách to nie je až také zlé, ako v iných. Absolútna pozornosť je však v každom prípade vyžadovaná, keď vaše dieťa kúpete, alebo pokiaľ máte napríklad v záhrade postavený malý bazénik, aby ste si mohli dopriať osvieženie počas leta. Nespúšťajte vaše dieťa z očí, neodchádzajte z kúpeľne a bazénik vždy vyprázdnite potom, čo sa v ňom vaše dieťa dostatočne vyhralo.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe