Jazda na bicykli

Jazda na bicykli

Prichádza teplejšie obdobie, ktoré láka k aktivitám vonku. Mnoho z nás to povedie k otázke prvej jazdy na bicykli bez pomocných koliesok. Kedy je ten správny čas? Jazda na bicykli je pre deti veľká zábava, a tiež im prináša vítaný pohyb. Ideálny vek, kedy môžeme začať s tréningom jazdy bez pomocných koliesok, je zhruba od 3 – 8 rokov. V priemere je to okolo 5. roku ich života.

Jazda na bicykli – výuka

Pri rozhodovaní, kedy začať s tréningom, je dôležitá najmä samotná individualita vášho dieťaťa.

Každé dieťa je iné. Veľmi záleží na tom, či má v rodine nejaký vzor. Pokiaľ bude väčšina členov rodiny “vášnivými cyklistami”, bude to pre dieťa ďaleko jednoduchšie. Deti potom majú túžbu podobať sa svojmu bráškovi, otcovi či kamarátovi zo susedstva,  ktorý už pomocné kolieska nepoužíva. Druhým faktorom je jeho motorická vyspelosť. U niektorých detí to bude jednoduchšie, u niekoho to môže trvať dlhšie.

Pri výuke je dôležité nájsť si zaistené bezpečné miesto, kde tieto jazdy trénovať. Buď detské dopravné ihrisko alebo nejaké opustené parkovisko. Miesto, kde bude mať dieťa priestor sa rozjazdiť a nebáť sa ruchu z okolia.trá

Najvhodnejší čas na učenie jazdy bez postranných koliesok, je uvádzaný medzi 3-8 rokom dieťaťa, ale nikdy nie je vhodné na dieťa tlačiť. Štúdie totiž ukazujú, že deti, ktoré sa naučia jazdiť na bicykli medzi 3 a 5 rokom, mávajú na bicykli viac úrazov ako deti, ktoré začali neskôr.

Jazda na bicykli

Ako naučiť dieťa šliapať na bicykli?

Najlepším spôsobom, ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli, je začať už v rannom veku s iným prostriedkom – napríklad trojkolkou alebo odrážadlom.

Na odrážadle sa deti naučia udržať rovnováhu veľmi prirodzeným spôsobom, trojkolka ich zas zoznámi s pedálmi. Naučiť sa ovládať trojkolku zvládajú deti už do 3 rokov veku dieťaťa.

Pokiaľ už vaše deti zvládajú odrážadlo aj kolobežku, je na čase sa porozhliadnuť po bicykli s pomocnými kolieskami.

Pre väčšinu detí je to nezabudnuteľná situácia, kedy sa im podarí prvýkrát rozbehnúť bez pomocných koliesok, otec či mama najskôr držia bicykel za sedačku a zrazu pustia.

Jazda na bicykli

Nikdy ale nie je dobré deti do tohoto kroku nútiť, pokiaľ sa nedarí hneď po prvýkrát, stačí len pomocné kolieska upevniť trochu vyššie, tým dieťa získava stabilitu, ale stále má istotu v postranných kolieskach.

Pokiaľ je takto posunuté niekoľkokrát, nakoniec ani dieťa nezistí, že už vlastne jazdí bez nich.

Čo nám prináša jazda na bicykli?

Predovšetkým to musí byť zábava!!! Deti sa nemôžu báť, ani im nemôžete na vašom bicykli veľmi “utekať”, pretože by to pre ne mohlo byť frustrujúce.

Nezabúdajte dieťa za každý výkon pochváliť. 

Jazda na bicykli

Bezpečnosť na bicykli

Bezpečnosť pri jazde na bicykli je nesmierne dôležitá. Vždy mu buďte príkladom. Pokiaľ budete mať prilbu, aj vaše dieťa si ju rado nasadí. Oblečte mu nejaké pekné oblečenie s výraznými reflexnými prvkami, v ktorom sa bude cítiť špeciálna. Vysvetlite mu aj základné bezpečnostné správanie v prevádzke.

Pozrite sa aj na podrobné video (zdroj Youtube) :

Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Kaufland KuniboKaufland Kuniboreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe