Maľovanie na kamene si skúsilo v škole alebo škôlke každé dieťa, ale v posledných mesiacoch si získalo ešte väčšiu obľubu aj medzi dospelými v celej Slovenskej republike.
Maľovanie na kamene
Ako deti sme zvyčajne maľovali temperovými farbami na nejaký väčší kameň. Väčšinou sa táto maľba nijako nefixovala, pretože sa nepočítalo s uchovaním týchto kresieb. V najlepšom prípade sa kresba iba ošetrila lakom.
V poslednej dobe sa však tento fenomén rozšíril aj medzi tých starších z nás. Mnoho mamičiek ostalo doma s deťmi a hľadali pre ne zábavu.
Maľovanie na kamienky, ale aj ich umiestňovanie rôzne po okolí, v parkoch alebo pri frekventovanejších lesných cestičkách sa stalo zábavou aj motiváciou, ako dostať deti von po celodennom sedení doma pri počítači počas distančnej výuky.
Kamienky pre zábavu ale aj ako putovný predmet
Je to zábava pre každého a kamienky si môžete maľovať buď samy pre seba alebo ich niekde umiestniť, a venovať tak niekomu neznámemu.
Pokiaľ chcete, aby maľba na kamienku vydržala, je vhodné použiť farby na kamienky, priamo na to určené, a maľbu zafixovať lakom. Takto upravené kamienky nezničia žiadne poveternostné podmienky.
Avšak najčastejšie sa používajú akrylové farby. Celý kamienok sa natrie väčšinou bielou alebo čiernou akrylovou farbou a potom sa na kamienok maľuje buď farbami alebo akrylovými fixkami.
Maľovanie na kamene fixkami?
Ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsob. Nemusíte dávať podkladovú farbu a stačí len fixkami zdobiť. Takto to zvládnu aj menej zruční dospelí či deti 🙂
Efekt je pritom veľmi pekný.
Kam s namaľovanými kameňmi?
Možno sa ich nebudete chcieť vzdať, a tak si ich necháte. Fenomén kamienkovania však ide ďalej. Ozdobte kamene a venujte ich neznámym. Rozložte ich na rôzne miesta, nech ich niekto nájde. Na druhú stranu pomaľovaného kamienka však môžete dať aj výzvu, aby ľudia posúvali kamienok ďalej, trebárs až o stovky kilometrov.
Na svoj kamienok dajte preto svoje PSČ, nech každý vie, akú dlhú cestu za sebou kamienok má. Prihláste sa tiež do niektorej z facebookových skupín, ktoré fenomén kamienkovania šíria po celom Slovensku. Keď nejaký kamienok nájdete, nezabudnite ho vyfotiť a fotku na tieto stránky vložiť. Alebo sa pochváľte svojimi výtvormi.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.