Pre mnohé z nás je nástup dieťaťa do škôlky emocionále náročná a stresujúca udalosť. Ešte si pamätám, ako pred x rokmi moja kamoška revala za bránami škôlky, keď sme sa prvýkrát s deťmi lúčili. Ako sme sa doma od radosti pripili, keď jej syn prvýkrát niekomu konečne zobral z rúk hračku, po tom, čo ju zas a znova vzali jemu:)) Ako moja dcéra, posledná v škôlke, čakala na mňa opretá o plot a ja s vyplazeným jazykom, behom z autobusu v strese, že chúďa dieťa:) A pritom, ja som to zbytočne oveľa viac prežívala, ako ona.
Tiež máte obavy, ako to váš drobec zvládne, ako si zvykne? Tak to nás je viac:))
Dieťa, doteraz naviazané na mamu, na jej ochranu, pomoc, sa zrazu má stať samostatnejšie a začať svoju cestu socializácie a učenia.
Pre rodičov je to často tiež veľká výzva. Ako tento dôležitý životný miľník zvládnuť bez stresu a zbytočných obáv?
Pred nástupom do materskej škôlky
- Komunikujte s dieťaťom: Dôležité je otvorene hovoriť s dieťaťom o materskej škôlke. Popíšte mu, čo môže očakávať, aké budú v škôlke aktivity, že tam spozná nových kamarátov, čaká ho kopec zážitkov, veľa sa naučí a zabaví.
- Podporujte už v predstihu jeho samostatnosť: Učte dieťa základným schopnostiam, ktoré mu v škôlke pomôžu – obliekanie, obúvanie, umývanie rúk, hygiena atď. Tým zvýšite jeho samostatnosť a sebavedomie.
- Pozitívne ho nalaďujte: Vytvorte pozitívnu atmosféru okolo materskej škôlky. Hovorte o nej s nadšením a radosťou, aby dieťa vnímalo túto skúsenosť ako niečo vzrušujúce a zábavné, na čo sa má tešiť. Prípadne kúpte knižku o materskej škôlke a čítajte mu z nej.
- Navštívte škôlku spoločne: Ak je to možné, navštívte spolu so svojím dieťaťom materskú škôlku ešte pred tým, ako do nej začne riadne chodiť. To mu pomôže zoznámiť sa s novým prostredím, spoznať učiteľov, či tešiť sa na nové hračky.
- Zachovajte pozitívnu rutinu: Pokúste sa udržať stabilnú dennú rutinu pred nástupom do škôlky. Získanie pocitu bezpečia z predvídateľnosti a stability môže dieťaťu pomôcť pri prispôsobovaní sa novým zmenám.
Pri nástupe do materskej škôlky
- Nedajte najavo svoje obavy: Deti sú veľmi vnímavé, preto zostaňte nielen v prvé dni v pohode, rozhodná, aby si dieťa nič nevšimlo, či nevycítilo vaše obavy. Nebudete prvá, ani posledná, ktorá si za bránou škôlky poplače. Kľudne si uľavte, keď vás dieťa nevidí a potom sa odmeňte aj vy, že ste to zvládli:)
- Rozlúčte sa čo najskôr a nezdržujte sa v škôlke zbytočne: Nelúčte sa s dieťaťom dlho, no povedzte mu, že ho čaká krásny deň a potom sa na neho tešíte a prídete si po neho. Kľudne mu zo začiatku prineste nejakú malú odmenu, hoci zdravú maškrtu.
- Ubezpečte dieťa, že si po neho určite prídete: Najväčšie obavy majú vraj deti z toho, že na ne rodičia zabudnú. Preto ho vždy uistite, že po neho prídete. Vysvetlite mu, že pokým sa vrátite z práce, so všetkým mu rada pomôže pani učiteľka.
- Komunikujte s učiteľmi: Učitelia v materskej škôlke sú skvelým zdrojm podpory pre vás, aj vaše dieťa. Aktívne komunikujte s učiteľmi, zdieľajte svoje obavy. Pomôžu a poradia vám.
- Dôverujte procesu: Nástup do materskej škôlky je prirodzeným krokom v živote vášho dieťaťa. Dôverujte procesu a pamätajte si, že vaše dieťa má schopnosť sa prispôsobiť a rásť.
- Vyfešákujte vášho drobca: Pripravte ho na tento špeciálny deň tým, že mu vyberiete pekný outfit na prvú školskú fotku. Potešte ňou rodinu, aby ho tiež podporili.
Je v poriadku mať obavy, je však dobré mať na pamäti, že deti potrebujú spoločnosť detí, potrebujú rásť, socializovať sa a možno sa ani nenazdáte a vaše dieťa sa po pár dňoch rozpakov, bude do škôlky tešiť, alebo ho možno z nej ani nebudete vedieť dostať.
Držíme vám palce. S pozitívnym prístupom dokážete pomôcť vášmu novému škôlkarovi zvládnuť toto obdobie s dôverou a radosťou. A hlavne si vy nerobte z toho zbytočne stres. Berte to ako výzvu a príležitosť pre vás a dieťa. Zase sa posuniete o krok vpred.
Pomohol vám tento článok? Vstúpte do nášho Klubu, zaregistrujte sa a neuniknú vám žiadne zaujímavé témy, testovania a súťaže.