Očami otca – Pomóc, Vianoce prichádzajú!

Očami otca

Prečítajte si ďalší vtipný príbeh otca malého dieťaťa Christopha Reicho -“Pomóc, Vianoce prichádzajú!” a jeho pohľad na tému otcovstva.

Santa Klaus či Ježiško?

Hurá, hurá, bol tu Santa Klaus! Čože? Alebo predsa len Ježiško? Tak začína už prvá zo stovky otázok, ktoré všetky vyžadujú len jedno: rozhodnutie. A urobiť rozhodnutie, ako je známe, nie je ľahké. Mám svoje dieťa amerikanizovať? Ozdobíme stromček gýčovitými umelohmotnými guľami v pestrých farbách alebo predsa len bio ozdobami zo slamy? Chcem svoje dieťa vôbec vystaviť kapitalistickej myšlienke à la „Môj Bože, sú Vianoce, musím nakupovať, nakupovať, nakupovať!“? A ako vlastne zabaliť darčeky pre bábätko? Do jedlého papiera?

Ale žiadny strach, väčšina otázok sa vyrieši sama: Kúpime krásnu jedľu z rakúskeho lesa. Stromček ozdobíme anjelikmi zo slamy, ktoré sme si sami vyrobili. Budeme nášmu dieťatku rozprávať, že nás dnes navštívi iné dieťatko menom Ježiško, ktoré možno prinesie aj malý darček. Bábätko sa na nás usmieva.

Prvé Vianoce s bábätkom

Rodina pokope

Niekto zvoní: Naša úžasná veľká rodina sa schádza! Deduško prináša umelý vianočný stromček v miniatúrnej podobe, jeho ihličky svietia, keď ho nakŕmite prúdom. Babička len krátko pozdraví a hovorí, že náš stromček je pre dieťa príliš nudný. Nekonečné množstvo blýskajúcich sa gúľ, ktorými počas jej preslovu ovešia stromček, naše bábätko oslepujú, takže zatvára oči. Potom už zvonku počujeme hlboké, bručiace „Ho, ho, ho!“ – strýko prichádza. Jasne, že nie tak, ako ho poznáme, ale s bielou bradou, ktorá mu splýva cez jeho dobre kŕmené sviatočné brucho. „To som ja, Santa Klaus!“

Bábätko opäť otvára oči a rozžiari sa. Sotva si stihneme krátko vydýchnuť, vrúti sa do domu zbytok rodiny: sestry, bratia, strýkovia, tety, sesternice, bratranci… Všetci dávajú svoje darčeky pod jedľu pôvodne veľmi jednoducho ozdobenú do osviežujúcej, sýtej zelenej a sviečkami, ktoré v skutočnosti stále ešte horia. Ako berlínsky múr obklopujú pestré, stužkami ozdobené balíčky, stromček, ktorý zmutoval v jednu veľkú svietiacu guľu. „Pre koho ste preboha priniesli toľko darčekov?“ pýta sa moje žena. „No, predsa pre bábätko“ zaznie zborovo, „Prvé Vianoce musia predsa byť výnimočné!“ Bábätko začína plakať. Zavriem oči a potichu si spievam „Tichááá noooooc…“

Zdieľajte
Kaufland BevolaKaufland Bevolareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe