Očami otca – Spomalenie času

Očami otca

Prečítajte si ďalší príbeh otca malého dieťaťa Christopha Reicho – Spomalenie času! a jeho pohľad na tému otcovstva.

Spomalenie času

Žiadny dôvod na paniku! Veď leží na mojom bruchu. Bábätko. Spinká. Dýcha. Skutočne ešte dýcha? Áno, ešte dýcha. Tiež chrochtá. Aj keď to nie je žiadne prasiatko. Zrejme sa mu ešte raz zdá o jeho dobrodružnej ceste na svet. Pôrod nebol jednoduchý – ani pre moju ženu, ani pre mňa. Už vôbec nie pre mňa. Mám pocit, ako by som bol spolujazdcom na 24 hodinovej rallye. Ako spolujazdec som nemohol ani riadiť ani zošliapnuť plynový pedál alebo brzdu. Mohol som ju len často chlácholiť, byť jej oporou, dýchať spolu s ňou a niekedy si aj zakričať. Vo vedľajšej izbe sa iný otec zložil na zem. Potom som kričal ešte viac, ale nakoniec všetko dobre dopadlo.

Neobyčajný zázrak

Žiadny popis skúseností otcov z radov priateľov nemôže nahradiť vlastný zážitok z pôrodu. Je to zázrak, dobrodružstvo, nezabudnuteľný okamžik. Musíme zažiť tú rýchlosť, uponáhľanosť, dynamiku, aby sme cítili život. A zrazu je tu, leží na prsiach matky a otvorí oči. Čas sa spomalil. Pripadám si ako vo sne. Na ničom už nezáleží, iba na tej malej krehkej osôbke. Pupočná šnúra je prestrihnutá. Pôrodné asistentky prichádzajú a odchádzajú. Bábätko je umývané. Bábätko kričí. Prvýkrát bábätko držím v náručí. Bábätku je prvýkrát vymenená plienka. Bábätko spí. Ticho na mojom bruchu. Spolu s mojím dychom sa jeho telíčko dvíha a zase klesá. Nohy a ruky mu visia zľava aj sprava dole ako opičke. Ešte ma nepozná, ale už teraz mi absolútne dôveruje.

Bezvýhradná dôvera

Minúty plynú, hodiny sa míňajú, dni sa v nich rozplývajú. Spanie, nosenie bábätka, jedlo, výmena plienok, pitie, kúpanie bábätka, objatie mojej ženy. Okrem týchto vecí nerobím nič – v rôznom poradí. Nemám žiadny pracovný plán. Uponáhľanosť, ktorá vo mne bola, jednoducho zmizla. Nastalo spomalenie času a vlečie moje telo so sebou. Nepýtam sa, čo prinesie budúcnosť. Nepýtam sa, či budem dobrý otec. Nekladiem si žiadne otázky. Žijem okamžikom a dôverujem životu. Bezvýhradne.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe