Oteckovia, pripravte sa

Nehodláme vás vôbec strašiť, byť otcom vás nezbaví slobody, priateľstva a zábavy. Ale určite existuje niekoľko vecí, na ktoré by ste sa mali sústrediť a nenechať si ich niekým vziať.

V prvom rade: pokiaľ je to možné, zoberte si viac než pár dní voľna, keď sa vaše dieťa narodí.

Nový otec ste iba raz, vaša rodina vás potrebuje viac než vaša práca a šéf.

Investujte čas do väzby s dieťaťom a vytvorte spoločnú rodičovskú dynamiku, ktorá položí základy pre rovnosť výchovy detí.

E-maily môžu počkať. Prijatie vašej novej role otca nepočká.

Iste sa nemôžete dočkať, až váš novorodenec vyrastie a vy s ním budete jazdiť na bicykli alebo hrať fotbal, ale starostlivosť o novorodenca, aj keď menej zábavná, je tiež dôležitá.

Drvivá väčšina ranného rodičovstva je logistika a zvládnutie vecí poprvýkrát. Napríklad, ako zaistiť plienku na telíčku dieťaťa pre maximálnu suchosť je v tejto chvíli omnoho dôležitejšia, než rozvíjanie si obrázkov o rodičovstve v širšom slova zmysle.

Malí ľudia potrebujú malé veci – učte sa ich s pokorou. Vašou odmenou bude uspokojenie z dobre plnených povinností otca a v ďalších situáciách nebudete zastrašení, keď vás niekto bude sledovať, ako kúpete dieťa alebo ako ho ukľudňujete. Nebudete vyvádzať, keď budete musieť pripútať sedačku v aute alebo zložiť kočík. Chce to len ochotu a precvičovanie.

Tátové, připravte se 2

Vaša žena je teraz dôležitejšia ako vy

Vaša žena vás potrebuje, musíte byť nápomocný a podporujúci.  A to hneď teraz a ďalších aspoň prvých šesť mesiacov rodičovstva.

Vaša žena je unavená, určite vystrašená z nových vecí, pravdepodobne má pocit, že za celý deň stihne maximálne vypiť hrnček čaju, inak sa všetko točí okolo novorodenca. A pretože nemôžete dojčiť, ona má leví podiel na nočnej zmene. Vaša práca je teda v podstate to všetko ostatné… Rozmaznávajte ju, udržiavajte byt čistý, uvarte, nakupujte, vyvenčite psa, proste sa o všetko možné starajte.

Môžete sa cítiť trošku odstrčený, ale pamätajte, stále hráte jednu z hlavých rolí a zaslúžite si úctu. A pripomíname, že to všetko je iba dočasné a novým otcom budete iba raz. Budete viac ako inokedy zažívať pýchu, starosť, strach, malé radosti, nebudete spať. To všetko je normálne a vy by ste si mali každý deň pripomínať, aké zažívate šťastie, že máte zdravé a krásne dieťa.

 

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe