Pešo alebo na bicykli?

Pre deti predstavujú niektoré výlety skutočnú expedíciu. To platí zvlášť pre cesty, ktoré zahŕňajú prevádzku na ceste. Je pri tom obzvlášť dôležité, aby ste svoje dieťa čo možno najskôr zoznámili s výhodami, ale tiež s nebezpečím prevádzky. A je jedno, či sa pohybuje vaše dieťa pešo alebo na bicykli.

Pešo

Vaše dieťa síce ešte nie je vo veku, kedy by sa mohlo samo vydať na cestu, napriek tomu odporúčame, aby ste trasy, ktoré vaše dieťa pozná, ako napríklad cesta do škôlky, k príbuzným, k priateľom alebo do supermarketu vedľa, vedome trénovali. Pri tom môžete svoje dieťa upozorňovať na rôzne skutočnosti ako sú ulice, ich názvy, prechody, dopravné ostrovčeky, verejná doprava, semafóry, význam dopravného značenia a dopravných značiek, atď.

Výhodou toho je, že bude vaše dieťa svoje okolie lepšie vnímať. Súčasne je nutné vysvetliť svojmu dieťaťu, že „sám vidieť“ neznamená automaticky „byť videný“: svetlé oblečenie a odrazky, ktoré sa ľahko dajú pripevniť na oblečenie, batohy, bicykle a tašky, robia vaše dieťa v cestnej prevádzke lepšie viditeľné pre ostatných. Tu je rozhodujúce príkladné chovanie rodičov; keď svojmu dieťaťu vysvetlíte, že sa nesmie chodiť cez cestu na červenú, keď práve nejde žiadne auto, resp. keď ostatní ľudia červený signál na zastavenie „prehliadnu“ a cez cestu napriek tomu prejdú, bude sa aj vaša ratolesť držať takého spôsobu chovania.

Dôležité: Kľaknite si na kolená, keď svojmu dieťaťu vysvetľujete cestnú prevádzku; tak môžete lepšie vidieť čo a koľko toho vaše dieťa z cestnej prevádzky skutočne vidí.

Deti majú síce v zásade, či už samé alebo v doprovode, prednosť, keď chcú prejsť cez cestu; mnoho šoférov áut ale najčastejšie prehliadne práve tých najmenších účastníkov prevádzky.

Na bicykli

Deti nemôžu bez absolvovanej skúšky pre bicykle jazdiť na ulici. Deti do 12 rokov s bicyklom bez skúšky v cestnej prevádzke nič nestratili! Od 10. roku môžu deti zložiť skúšku pre bicykle. Tá podáva informácie o chovaní pri jazde, o pravidlách prevádzky a dopravných značkách. Do tohto veku môžu deti jazdiť na bicykli na označených cestách pre cyklistov a výhradne pod dohľadom svojich rodičov; samotná jazda na veľkých parkoviskách, v slepých uliciach a obytných uliciach je prísne zakázaná! Tak je to uvedené v pravidlách cestnej prevádzky.

Na druhej strane práve hladko vyasfaltované ulice a parkoviská sa priam ponúkajú  na učenie jazdy na bicykli a na prevádzkovanie tohto športu. Aby ste vy a vaše dieťa mali pôžitok z pekne vystavaných betónových ciest, odporúčame vám využiť predovšetkým cyklotrasy a cesty pre cyklistov.

Dobrý detský bicykel musí byť prirodzene prispôsobený danej telesnej výške. Výraznú rolu v detskom veku hrá tiež poloha sedadla a mala by teda odpovedať. Podľa spôsobu použitia možno zvoliť horský bicykel alebo bicykel do mesta.

Nezabudnite: Veľmi dôležitá je každoročná kontrola funkčnosti bŕzd a kontrola všetkých dôležitých šraubov.

Cyklistická prilba

Povinnosť nosiť prilbu je nie len nutnosť, ale už dávno platné zákonné opatrenie, keďže dieťa nie je zatiaľ zodpovedné za jazdu bez prilby, ale dospelý. Pri nákupe detskej prilby sledujte, prosím, bezpodmienečne kvalitu a nie cenu. Tu platí povinnosť spĺňať aktuálnu normu. Okrem toho by po každom páde mala byť prilba skontrolovaná odborným personálom. V prípade nutnosti potom musí byť vymenená.

Je úplne jedno kde a kedy naučíte svoje dieťa jazdiť na bicykli, naučte ho včas používať aj cyklistickú prilbu. To znižuje riziko poranenia hlavy o 85 %. 75 % zo smrteľne zranených cyklistov by bolo ešte na žive, keby mali cyklistickú prilbu.

Dôležité: Noste aj vy pri každej jazde cyklistickú prilbu, jednak pre vlastnú ochranu, a aby vaše dieťa videlo, že ochranná prilba je (životne) dôležitá.

Cyklistické prilby predstavujú, ako je známe, vždy kompromis medzi čo možno najlepšou ochranou a príjemným nosením. Cyklistická prilba, ktorú svojmu dieťaťu nasadíte, musí dobre padnúť, musí spĺňať skúšobnú normu, mať nízku hmotnosť, dostatočné vetracie otvory pre odvetranie hlavy, musí mať rozdvojený, tri až štvor bodovú podbradnú pásku, uzáver, ktorý možno otvoriť jednou rukou a malé otočné koliesko na presné prispôsobenie veľkosti hlavy.

Vaše dieťa by malo byť samozrejme zoznámené s používaním čo sa otvárania a uzatvárania jeho prilby týka. Kompaktná, ale nie príliš tesne upevnená prilba garantuje bezpečnosť a komfort. Dodatočné reflexné pásky na prednej a zadnej strane prilby ju, a tým aj vaše dieťa, činia vždy viditeľné.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe