Narodeniny sú raz za rok!

Oslavovať vlastné narodeniny a stať sa oslávencom znamená pre dieťa byť celý deň stredobodom pozornosti a mať splnené všetky priania, ktoré mu uvidíte na očiach. Súčasne sa však deti učia, čo to znamená, byť o rok starší.

Plánovanie

Aby bola oslava vášho dieťaťa pre všetkých zúčastnených čo najviac priateľská a uvoľnená, musíte ju podrobne naplánovať. Napíšte si zoznam a uistite sa o nasledujúcich bodoch:

 • Kde sa má oslava konať?
 • Koľko detí sa má pozvať?
 • Kto bude pozvaný?
 • Kto vám môže pomôcť pri organizácii oslavy a výbere miesta?
 • Ktoré hry sa budú hrať?
 • Kde sa budú hry hrať, kde sa bude jesť, niečo tvoriť a tancovať?
 • Chce vaše dieťa mať oslavu v štýle dajakej „párty“?
 • Ako sa majú vyzdobiť priestory?
 • Aké budú ceny pre deti?
 • Čo sa bude jesť a piť?
 • Kedy má oslava začať a kedy skončiť?

Asi dva týždne pred oslavou by ste mali mať hotové zoznamy, ktoré vám pomôžu mať lepší prehľad plánovania detskej oslavy: hostia, dekorácie, dozor, hry, ceny a miesto oslavy.

Zapojte aj dieťa

Keď ste sa spolu so svojím dieťaťom rozhodli pre slávnosť doma alebo na inom mieste a uzavreli zoznam hostí, naplánujte deň a hodinu, kedy budete spolu maľovať a písať pozvánky. Nechajte svoje dieťa, aby rozdalo svoje pozvánky priateľom. Asi po dvoch dňoch by ste však mali skontrolovať spätné reakcie na pozvánky a možno aj osobne zatelefonovať rodičom detí. Tri dni pred veľkou oslavou by ste sa mali postarať o dekorácie, ktoré buď kúpite, alebo si ich sami môžete vyrobiť. Papierové girlandy, konfety, nafukovacie balóniky, lampióny a farebné žiarovky vytvoria z každého priestoru miesto na pestrú oslavu.

Svetlo sviečok síce navodzuje atmosféru a je pekné, ale na detských narodeninách nemá – okrem sviečok na torte – čo robiť!

Oslava doma

Ak oslavujete doma, dva dni pred začiatkom by ste mali všetky krehké, rozbitné a chúlostivé predmety začať postupne odnášať na bezpečné miesto. Miestnosti, v ktorých sa bude konať oslava, by ste mali prichystať a vyzdobiť dekoráciami. Vyberte vhodnú hudbu a presvedčite sa, že naozaj poznáte všetky hry, ktoré by sa vaše dieťa so svojimi kamarátmi rado hralo.

Príprava “party” stolu

Ak v tejto súvislosti musíte spraviť dajaké prípravy, radšej ich urobte teraz. Deň pred oslavou by ste mali nakúpiť všetky potraviny, ktoré by ste mali mať doma, aby ste pripravili pohostenie pre malých hostí. Detský bufet má tú výhodu, že si deti samy môžu vybrať to, čo im najviac chutí. Či to budú grilované párky, obložené žemle, veselo ozdobené koláčiky, pudingové poháre alebo malé pizze – vrcholom každej narodeninovej oslavy je však narodeninová torta. Nezáleží na tom, či pripravená doma alebo kúpená – narodeninové torty chutia všetkým deťom a posúvajú dieťa oslavujúce narodeniny do stredu diania.

Prestrite stôl vhodne pre deti a pamätajte na to, že deti narábajú radšej s pestrofarebnými plastovými pohármi a taniermi ako so starostlivo opatrovaným a stráženým rodinným porcelánom.

Poďme sa zabávať!

Mnohým rodičom usporiadanie detskej oslavy robí ťažkosti. Týždne pred veľkou udalosťou premýšľajú, ako oslavu dieťaťa zorganizovať. Pri tom vyjde najavo, že deti medzi tretím a šiestym rokom života sa najradšej na spoločnej oslave hrajú alebo niečo vytvárajú, tancujú a jedia.

Vašou úlohou na detskej oslave je postarať sa, aby sa menili rôzne akcie, aby všetky deti boli stále zamestnané a bavili sa, aby ani jedno dieťa nezostalo bokom a dostalo sa pri každej hre na rad a aby vaše dieťa pocítilo záujem pozvaných hostí.

Poradie: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Ťažkosti s výberom

Osvedčuje sa prispôsobiť počet hostí veku dieťaťa oslavujúceho narodeniny. Ak bude vaše dieťa oslavovať päť rokov, tak päť kamarátov je to množstvo, pri ktorom je možné zachovať si prehľad. Platí to pre rodičov aj deti. Pri tomto množstve účastníkov bude mať vaše dieťa zo svojej oslavy viac, ako keby ste pozvali desať detí, ktoré v tomto veku nie sú ešte natoľko vyvinuté, aby sa dokázali spoločne hrať. Okrem toho je mnoho hier na detské oslavy vymyslených tak, aby sa deti pri hre často striedali: raz príde na rad jedno a vzápätí druhé. Hra Hľadanie hrnčeka s desiatimi deťmi sa potom môže javiť ako chybné riešenie.

Zoznam hostí je prvý krok pri usporiadaní oslavy. Vytvorte ho spoločne s vaším dieťaťom, iba regulujte počet hostí – primerane jeho veku. Vaše dieťa by vám malo povedať, koho by na oslave malo rado a koho nie. Takto najrýchlejšie spoznáte, koho vlastne vaše dieťa má rado, komu dáva prednosť a koho práve odmieta. Nie každé dieťa, ktoré sa vám ako matke zdá sympatické, sa takto javí aj vášmu dieťaťu. Možno sa v materskej škôlke pohašterili a vy o tom ani netušíte. Nechajte svojmu dieťaťu pri vytvorení zoznamu hostí možnosť, aby si usporiadalo svoje vlastné pocity.

Samozrejme, vaše dieťa môže svojich hostí pozvať osobne, ale veselá, samostatne vyrobená kartička urobí malému hosťovi nielen radosť, ale osvedčila sa ako dôležitá pripomienka pre ich rodičov. Preto by na kartičke mali byť všetky dôležité údaje:

Text Box:      

 • Dôvod oslavy
 • Dátum
 • Začiatok a koniec oslavy
 • Miesto konania
 • Vonku/dnu
 • Prosba o včasné potvrdenie účasti na oslave
 • Kontakt na vás

Dôverujte výberu hostí, ktorý spravilo vaše dieťa. Ak bol váš potomok na oslave u kamaráta, vhodným spôsobom mu pripomeňte, že sa patrí pozvať kamaráta, na ktorého oslavách sa zúčastnil.

Nižšia cena a väčšia hodnota

Podoba oslavy závisí od veku dieťaťa. Jedno však majú všetky oslavy spoločné: každé dieťa má radosť, keď si z nej môže odniesť malú drobnosť, napríklad vo forme ceny vyhranej v nejakej hre. Zatiaľ čo deti od šiestich rokov sa s veľkým nadšením hrajú hry, pri ktorých sa pretekajú, a občasná prehra ich emočne stimuluje, menšie deti dávajú prednosť hre, pri ktorej sa dostanú na rad všetky a každé niečo vyhrá.

Ak každé dieťa dostane výhru vo vrecku s vlastným menom, môžete sa vyhnúť zámenám, nedorozumeniam a slzám.

Na tento účel sú veľmi vhodné malé vrecká alebo škatuľky na ceny, pretože tie sa pri spoločnej tvorbe ľahko zmenia na malú pokladničku, do ktorej možno uložiť vyhrané ceny.

Iba od vás závisí, aké predmety zadovážite na ceny. Deťom nejde ani tak o cenu, ale či vôbec niečo vyhrajú. Môže to byť obsah vajíčok s prekvapením, malé hračky od McDonald’s, drobnosti z obchodu za 1 €. Odporúčame vám priebežne zbierať drobné darčeky, ktoré neskôr môžete rozdeliť ako ceny pri detskej oslave.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe