Ako učiť dieťa na nočník – pozor na riziká

Mnoho z nás mamičiek sa snaží dostať deti z plienok veľmi rýchlo. Treba ale dať pozor, aby to nebolo kontraproduktívne a postup bol v poriadku.

Riziká učenia na nočník

Nie vždy je ale trénovanie vhodné pre každé dieťa. Veľmi často dochádza k problémom, ktoré sú následne rodičia nútení riešiť u odborníkov, pretože keď sa na dieťa príliš tlačí a je nútené sedieť na nočníku, vytvára si traumu, kde dochádza k problémom, ako je zadržiavanie stolice, počúravanie sa v noci, u niektorých detí môže byť potlačený pocit ich potreby ísť na záchod a dochádza tak k úniku stolice či moču v priebehu dňa.

Mnohé deti vo veku 4 či 5 rokov musia navštevovať psychológa, ktorý učí rodičov byť v kľude a dieťa neupriamovať na tento problém. Je len otázkou času, kedy sa dieťa dostane do situácie, že začne bez traumy používať záchod.

Rodičia sú z toho nešťastní, keď pochopia, že je dôležité na dieťa netlačiť a že niekde urobili chybu. Odnaúčanie detí od plienok by malo byť postupné, bez násilného posadzovana dieťaťa na nočník, bez nevhodného komentovania danej situácie.

Existuje niekoľko rád a tipov ako sa vyhnúť traumám

Je nutné sledovať stolicu, aby nebola príliš tvrdá, ale aby bola kašovitá, pretože ak má dieťa tvrdú stolicu, bude preňho zmena z plienky na nočník horšia v tom zmysle, že nevie jednak zaujať svoju pohodlnú polohu, ale môže byť hlavne bolestivá. Z toho môže následne vzniknúť trauma, dieťa začne mať strach ísť na záchod. Na to, aby sa dieťa naučilo chodiť na toaletu potrebuje milé zhovievavé slovo rodičov, nie snahu urobiť to čím skôr a dávanie ultimát.

Vhodná doba na nočník

Snažte sa, aby ste dieťa nezačali učiť príliš skoro, už je proste naučené na plienky a je to preň pohodlné. Sledujte, či vaše 2 ročné a mladšie dieťa reaguje pozitívne v kľude, ak nie, ukončite svoje snahy a vráťte sa k tomu opäť až po nejakej dobe. Mnohé deti, u ktorých sa rodičia snažili odúčať ich vo veku 2 rokoch, či mladších, získali traumu z chodenia na toaletu častejšie ako deti staršie. Následne to trvalo niekoľko rokov, kým sa to skutočne podarilo.

Ak nad tým uvažujete ešte v dobe, keď je vaše dieťa iba novorodencom, skúste si niečo prečítať aj o bezplienkovej komunikačnej metóde.

Vhodná poloha

Pri učení chodenia na toaletu berte do úvahy, že je prirodzené byť v skrčenej polohe, teda v podrepe, pre niektoré dieťa je teda nepredstaviteľné byť v sede na toalete, kde mu nohy vysia dolu, je to preň neprirodzené a hlavne je to namáhavé. Skúste radšej nočník, kde má dieťa polohu prirodzenejšiu.

Strava

Je fajn v prípade tvrdej stolice zmeniť spôsob stravovania vášho dieťaťa, aby ste prípadnú traumu vylúčili. Určite zaraďte celozrnné potraviny, veľa zeleniny, ovocia a dohliadajte aj na pitný režim.

Močenie a problémy

To isté platí aj pre močenie. Ak vaše dieťa nechce čúrať na nočník, či záchod, nenúťte ho. Môže sa stať, že začne zadržiavať moč, čo nie je zdravé a následne bude dochádzať k nehodám počas dňa či v noci. Ak vidíte, že vzniká problém, snažte sa aj napriek tomu, že už by ste sa najradšej plienok zbavili, aby sa do plienky vyčúralo a nečakajte, kým sa počúra. Ak sa to aj stane, dieťaťu v kľude vysvetlite, že nabudúce to skúsite na nočník a nakarhajte ho.

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe