Prvé dva roky života človeka sú plné ťažkých úloh, pri ktorých by rodičia mali dieťa, pokiaľ je to možné, čo najviac podporiť. V tejto súvislosti človek často počúva, aká dôležitá je pre dojča „rutina“ a „pravidelný režim“. Príbehy o novorodencoch, ktorí už po niekoľkých týždňoch „prespia celú noc“, často zneistia všetkých rodičov, ktorých jednoročné dieťa sa v noci stále ešte budí.
Rutina bežného dňa
Zabudnite s kľudným svedomím na tréningové programy a dobre mienené rady, ktoré vám majú zaručiť noci naplnené spánkom. Hoci má Ferberova metóda veľa priaznivcov a „nechať dieťa vyplakať“ je často rozšíreným ľudovým múdrom, kľudne dôverujte vašim inštinktom. Nikto nepozná vaše dieťa lepšie než vy!
Prečo to niekedy trvá dlhšie
Novorodené bábätko ešte nie je schopné rozlišovať medzi dňom a nocou. Aj telo sa musí tento rozdiel naučiť. K tomu patrí, že sa tlkot srdca večer spomalí, telesná teplota klesne, zníži sa funkcia obličiek a reguluje sa spolupôsobenie hormónov v tele. Tak ako pri zraku, identifikácii pachov alebo lezení sa pri rozpoznávaní dňa a noci jedná o komplexný proces dozrievania mozgu, ktorým vaše dieťa prechádza.
V prvých šiestich týždňoch môžu lekári podľa stále rovnakej telesnej teploty dokonca z lekárskeho hľadiska zistiť, že telo týmto procesom dosiaľ neprešlo. Ako dlho v skutočnosti trvá, než vaše dieťa bude v kľude môcť prespať noc, je veľmi rozdielne. Až do druhých narodenín je však v každom prípade úplne v norme, pokiaľ sa dieťa v noci ozýva. Akonáhle si telo už zvyklo na svoje okolie, bol tým položený základný kameň na kľudné noci (a vzrušujúce dni).
Zostaňte teda celkom kľudní: Každé dieťa je jedinečné, každá zmena znamená veľký pokrok a – čo je potrebné dodať – každá noc bez prerušenia je požehnaním!
Pomáhajú rituály?
Pravidelný režim, rutina a rituály dávajú dieťaťu – ale tiež dospelým – pocit bezpečia a stability. To však neznamená, že by ste v záujme vášho dieťaťa museli váš život celkom obrátiť naruby. Deti od šiestich mesiacov si nájdu rutinu vo všetkom a veľmi rýchlo si vytvárajú svoje vlastné „zvyklosti“. Váš „normálny“ život je pre malé dieťa teda úplne dostačujúci.
Prirodzené pravidelnosti, ako je svetlo a tma, denný hluk a ticho v noci, výmena plienok predtým, než sa ide do posieľky alebo miesto, kde najčastejšie dojčíte, prichádzajú sami o sebe, a sú tiež dostačujúce. Akákoľvek snaha, ktorá smeruje nad rámec do istej miery „pravidelného života“, nie je väčšinou potrebná.
Užívajte si čas, kedy váš život dosiaľ nie je z väčšej časti naplánovaný a doprajte si trochu spontánnosti. Najneskôr nástupom do škôlky alebo školy vás už pravidelný režim aj tak neminie.
Máte už spánkový režim?
Nech už je to akokoľvek, patrí táto otázka, či už majú „rutinu“, k stálej súčasti života mladých rodičov. Kto však verí, že pravidelný režim dieťaťa, keď už k nemu dospeje, zostane nemenný, ten sa mýli. Najneskôr u dvojročného dieťaťa spoznajú rodičia, že sa režim stále mení.
Keď klesá potreba spánku, vyvstáva otázka, kedy je dobré si dopoludnia alebo odpoludnia zdriemnuť, pokiaľ človek nechce riskovať prebdené noci. Akonáhle dieťa začne prijímať príkrmy, prestáva platiť režim dojčenia a najneskôr s prvým zúbkom sú kľudné noci zase preč.
Ako ste to s každodennou rutinou mali vy? Podeľte sa s nami v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku alebo priamo tu v komentároch.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.