Pitný režim detí

Pitný režim je veľmi dôležitý, zvlášť v letnom počasí. Koľko by mali deti vypiť tekutín denne, aby nedošlo k dehydratácii?

Pitný režim bábätiek

Úplne malé deti majú vyššiu spotrebu tekutín ako deti väčšie. Je to aj preto, že až 80% celkového objemu ich malého telíčka tvorí voda.

Dojčené bábätká

Dojčené bábätká nemusia dopĺňať tekutiny v inej forme ako materským mliekom, ale v letnom počasí je dôležité zvýšiť počet dojčení. Ak sa vám zdá, že bábätko má málo tekutín a chcete mu podávať vodu, podávajte ju z pohárika alebo z fľaše s nástavcom na pitie, cumlíkom môžete pokaziť prisatie bábätka, čím narušíte dojčenie.

Nedojčené bábätká

Naopak bábätká, ktoré sú kŕmené mliekom umelým, potrebujú dostávať aj tekutiny navyše. Ideálne je dopĺňať tekutiny vo forme čistej vody. Tu treba dbať na kvalitu vody, vhodná je voda dojčenská, ale pokiaľ máte doma nezávadnú vodu z kohútika, môžete používať aj tú.

Ak už deti dostávajú príkrmy, je nutné zvýšiť aj objem vypitej vody, keďže prijímajú tuhú stravu. Opäť platí, že je vhodné podávať im čistú vodu, ale aj detské čaje bez cukru. Pomaly je možné ponúknuť im občas aj zriedenú 100 % šťavu s vodou.

Batoľatá a staršie deti

Deti, ktoré sa už pohybujú, potrebujú vody viac, keďže majú väčší výdaj energie. Malo by to byť cca 1 až 1, 5 l vody, v lete ešte viac.  Aj tu je vhodné zabudnúť na sladené nápoje a podávať im hlavne vodu či zriedené 100 % šťavy alebo čaje bez cukru.

Aký objem tekutín dieťa potrebuje podľa veku

Neznamená to ale, že musí dieťa vypiť denne len daný objem tekutín. Tekutiny sú totiž súčasťou polievky, omáčok, kaší, ovocia a zeleniny.

Vek dieťaťa Objem v ml/deň Objem v ml/kg/deň
0 až 6 mesiacov 400 – 500 125 – 150
6 mesiacov až 1 rok 1 100 – 1 300 120 – 130
2 až 3 roky 1 350 – 1 500 100 – 125
4 až 7 rokov 1 600 – 2 000 90 – 110
5 a 7 rokov 1 600 – 2 000 80 – 100
8 a viac rokov 2000 – 2500 70 – 90

Čo ak je pitný režim slabý

V prípade, že deti pijú vody veľmi málo, môže u nich nastať dehydratácia, zvlášť v letných mesiacoch. Dehydratácia sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, závratmi, nepokojom a nesústredením dieťaťa.

Ľahkú dehydratáciu môžete vyriešiť aj doma, zvýšením podávania vody a pomocou rehydratačných roztokov, ktoré kúpite v lekárni.

Pri veľmi malých deťoch je dehydratácia viditeľná aj na pokožke, ktorá je doslova zvráskavená. Jazyk dieťaťa je suchý a môže mať až hnedú farbu, lepí sa naň lyžička. Plienky má toto dieťatko suché.

Vážne problémy sú spojené hlavne s rôznymi ochoreniami, ako je hnačka, horúčky či zvracanie. Vtedy môže silná dehydratácia spôsobiť až kolaps či smrť dieťaťa. V prípade, že vaše dieťa nepije vodu a dieťa má prejavy silnej dehydratácie, je malátne, urýchlene navštívte nemocnicu.

Aké tekutiny podávať deťom

Ako už bolo spomenuté, v prvých mesiacoch je to buď materské mlieko alebo čistá voda. Neskôr sa môže pridať nesladený čaj vhodný pre deti a s príkrmami tiež občas aj riedená 100 % ovocná šťava s vodou.

Deti by vôbec nemali piť sladké vody, malinovky či sladené džúsy. Ani staršie deti by nemali piť tieto druhy tekutín. Zvlášť nápojom ako je Coca cola, Fanta a pod. je veľmi vhodné sa vyhnúť.

V prípade, že dieťa nechce piť vodu a nesladené čaje, skúste mu dodať tekutiny formou riedkych polievok, ktoré má rado. Pridať môžete šťavnaté ovocie, ako sú melóny a pod. Toto ale platí pri deťoch starších ako jeden rok. Pri malých bábätkách je ideálne veľmi časté dojčenie, v prípade nedojčených detí časté ponúkanie fľašky s vodou.

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe