Stravovacie tipy pre vyberavé deti

Stravovacie tipy pre vyberavé deti

Florián a Romana sú párom food bloggerov, ktorý pre Happy Baby napísali niečo o stravovaní v rodinách a pripravuje pre nás chutné recepty. V tomto článku nájdete “stravovacie tipy pre vyberavé deti”.

Ako postupovať správne, čo sa týka jedla, keď máte doma obzvlášť vyberavé deti?

Pokiaľ je strava rozmanitá, vyberie si určite každý: Skladá sa z individuálnych obľúbených jedál, ktoré veľmi chutia, ale tiež z vecí, ktoré človek až tak nemusí. Nie je tomu tak len u dospelých, ale aj u detí. Dôležité je, aby rodičia akceptovali stravovacie návyky dieťaťa a dieťa do jedla nenútili. Pokiaľ bude dieťa nútené, aby zjedlo niečo, čo nemá rado, bude mať s týmto pokrmom spojené negatívne pocity. Rodičia s chúlostivými a vyberavými deťmi si nemusia robiť žiadne veľké starosti: Je normálne, že malé deti nie sú hneď nadšené zo všetkého, čo sa im dá na stôl. Pomocou pár trikov možno vyberavé deti dostať k tomu, aby pokrm predsa len ochutnali. Tak môžete sami zistiť, či im jedlo chutí.

Existujú nejaké tipy, ako „malých fajnšmekerov“ motivovať k jedlu?

Zásadnú rolu hrá príkladné chovanie. Deti napodobňujú starších súrodencov alebo iné deti z rodinného kruhu. Pokiaľ im sú tieto deti dobrým príkladom a jedia jedlá, ktoré dieťa obvykle odmieta, možno predsa len bude chcieť tento pokrm ochutnať. Zaleží tiež na tom, ako jedlo vyzerá na tanieri. Pokiaľ je jedlo krásne naservírované a stôl lákavo prestretý, sú deti skôr ochotné uvarený pokrm ochutnať. Rovnako ako u dospelých platí totiž aj u detí: „Jeme aj očami.“

Ako pripraviť ovocie a zeleninu, aby deťom jedlo chutilo?

Dovoľte vášmu dieťaťu, aby vám s prípravou jedla pomáhalo a zapojte ho tak, aby preň varenie bolo zábavou. Pomocou vykrajovačiek na koláčiky môžete z ovocia a zeleniny vytvoriť rôzne formy ako srdiečka alebo hviezdičky. V lete sú k tomu vhodné hlavne melóny. Ovocie a zelenina sa dá jednoducho zdobiť a aranžovať. Deti jedlo baví, keď je na tanieri naservírovaná napríklad zelenina vo forme smajlíkov alebo ovocie ako kytička.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe